Pinnawala - Sri Lanka

Sri Lanka’nın dikkat çekici bir şehri daha; Kandy ve Colombo arası kalan bu yer Pinnawala. Burası pek çok insanın bir yetimhaneyi ziyaret etmek için geldiği yer. Adı ise ‘Pinnawala Fil Yetimhanesi.’ Colombo’dan buraya bir rota çizersek eğer uğramanız gereken birkaç yer daha var. Yetimhaneye gitmeden önce ilk durak botanik bahçesi.

Burada her gün kullandığınız masanıza gelen kahve, kıyafetlerinizde kokan parfüm veya parmaklarınızı yedirten pasta gibi ürünlerinin ağaçlarıyla, bitkileriyle tanışabilirsiniz. 

Kahve ağacı, kakao ağacı, karabiber ağacı, parfüm veya krem kutularının üstünde adını gördüğümüz, kadınların hoşuna giden sandal ağacı, vanilya sarmaşığı, tarçın ağacı. Bunları görünce Sri Lanka gözünüzde bir boy daha büyüyebilir. 

Bu toprakların bereketini bir kez daha gördükten ve belki biraz yağ, baharat alışverişi yaptıktan sonra artık yetimhaneye gidebiliriz. Burası dünyada filler için olan tek yetimhane. Ormanda kaybolmuş, yaralanmış filleri buraya getirip bakıyorlar. Sayıları yaklaşık olarak 120 civarında. Filmlere, kitaplara konu olmuş ağırlıkları ve hafızalarıyla insanı etkileyen bu kocaman canlıları yakından görmek, hayatlarına dokunmak istemez misiniz?

O halde fillerin beslenme ve banyo saatlerini kaçırmamalısınız. Dünyanın en büyük bebeklerine belki siz de yiyecek verebilirsiniz. Birkaç yavru filin meydana gelmesiyle başlayan bu seramoni biberonla beslenmeleriyle devam ediyor. Fakat en eğlencelisi fillerin banyo saati. Belgesellerde de izlediğimiz gibi aslında bu hayvanlar suyu ve çamuru seviyor.

O kocaman kalın derilerini rahatlatmak kolay olmasa gerek. Onların birbirlerine su sıçratmalarını, çamurda uzanmalarını keyifle izleyebilirsiniz. Bundan ne filler ne de yetkililer rahatsızlık duymuyor. Çünkü bu sayede para kazanıp yetimhane giderlerini daha kolay karşılayabiliyorlar.

Buradan çıktığınızda civarda pekçok hediyelik eşya dükkanı bulabilirsiniz. Yöre halkı fillerin dikkat çektiğinin farkında, bunu bir gelir kaynağı olarak kullanıyorlar. Fil desenli pek çok obje bulabilirsiniz. Magnetler, duvar süsleri,kumaşlar,anahtarlıklar gibi.. Fakat bir tanesi var ki ne kadar düşünseniz de aklınıza gelmeyecek cinsten. Fil dışkısından yapılmış defter. Defter deyip geçmeyin fiyatları oldukça pahalı.

Son olarak fil evlat edinmekten bahsedeceğiz. Tabii ki normal bir evlat edinme değil bu. Seçtiğiniz bir fili evlat edinmek demek her yıl yetimhaneye belli miktarda para göndermeniz demek. Yetimhane de size her yıl evlat edindiğiniz filin bir fotoğrafını çekip gönderiyor. Kulağa oldukça güzel geliyor.