Pizzanın Ülkelere Göre Evrimi

Pizza son yılların popüler kültürüyle beraber aile evlerine dahi girer oldu. Kötü mü oldu? Hayır! Bayıla beğene yediğimiz, film gecelerinin yıldızı olmaya aday bu güzel yiyeceğin ülkelere göre nasıl farklı formlar aldığını ve o ülkenin damak tadına göre nasıl şekil değiştirdiğini sizlerle paylaşalım dedik. Naples, İtalya: Neopolitan Pek çok insan pizza düşündüğü zaman genellikle bu Neopolitan tarzında bir hayaldir. Çıtırdan hallice hamuru ve kenarları, domates sosu ve mozzarella ile kaplanmış haliyle oldukça muhteşem. Tabii bu ünlü pizzayı tamamlayan üzerine koyulan birkaç tutam fesleğen. İşte size hem oldukça doğal malzemelerin kullanıldığı hem de İtalyan bayrağının renklerini taşıyan Neopolitan pizza.  

Chicago, IL: Deep dish Chicago’yla özdeşleşmiş bu dev pizza açıkçası muhteşem. Kenarları ile nam salan pizza yatay tava benzeri bir araçla pişiriliyor ve çıtırımsı kenarları bizza boyunca 3 inç yüksekliğe erişebiliyor. Malzemelerine gelirsek, deep dish genellikle et içeriyor ve peynir olmazsa olmazı olarak biliniyor, tüm bunların üzerine ise lezzetli bir domates sosu katmanı seriliyor. Deep dish içerik olarak oldukça çeşitli olabiliyor ama onu deep dish yapan kenarları ve kalın lezzeti! 

1

Roma, İtalya: Pizza Bianca Beyaz pizza Roma sokaklarında ve pizzacılar arasında oldukça ünlü. Neopolitan tarzı pizzanın oldukça sade giyimlisi olarak tanımlanabilen Pizza Bianca, pizzanın temel iki yapıtaşı olan domates sosu ve peynir içermiyor. İnce katmanlı hamurdan oluşan pizzanın üzerine zeytinyağı ve kalın taneli tuz serpiliyor. Araya birazda yeşil ot sıkıştırılıyor ve dilimlenmiş halde servis ediliyor. Fakat Pizza Bianca ile ilgili önemli bir nokta dilimle değil kiloyla satılıyor olması.

New York, NY: New York style Neopolitan pizzanın bir nevi taklidi gibi olan New York style yine de oldukça ünlenmiş. Amerika’nın ilk pizzacısı 1905’te Lombardi’s adıyla New York’ta açıldı ve o günden bu yana büyümeye devam ediyor. New York style pizzanın karakteristik özelliklerine gelirsek ince, çıtır hamurlu bir yapıya sahip ve light domates sosu ile mozzarella peyniri temel bileşenlerini oluşturuyor, bunun üzeri çeşitli malzemelerle süslenebiliyor. Ayrıca New York style pizza kömür ateşinde pişirilmesiyle ünlü fakat günümüzde çoğunlukla odun ve gaz kullanılıyor.  

Japonya: Okonomiyaki İtalyan kardeşleriyle kıyaslandığı zaman okonomiyaki son derece fark edilebilir ve tamamen bölgeye adapte olmuş bir pizza çeşidi. Genel olarak lahana, domuz eti, noodles ve kalamardan oluşan okonomiyaki yumurtalı ve kendine has bir sosa sahip. Bizden oldukça farklı bir damak  tadına sahip olan Japonların bu pizzasını deneyen varsa gelsin anlatsın.

Macaristan: Langos Langos’un kesinlikle güzel bir tadı var! Çok sağlıklı olduğunu söylemeyemesek de güzel olan her şeyin zararlı olduğunu hatırlatırız. Bol yağda kızartılmış yassı hamurunun üzerinde şekillenen pizzaya ekşi krema sosu ve et koyuluyor ya da lezzeti oldukça iyi olan sarımsaklı tereyağı sürülüyor. Macaristan’ın komşusu olan Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’da da tüketilen Langos’u sokak yiyeceği olarak her hangi bir köşe başında da görebilirsiniz.

Sicilya, İtalya: Sfincione(Sicilya pizzası) Sicilyalılar tüm dünyanın aksine yuvarlak değil karemsi pizza yapmak istemişler ve ortaya sfincione çıkmış. Sfincione genel olarak üç malzemeyle kaplanıyor, biraz peynir, zeytinyağı ve ekmek kırıntısı. Tabii Amerika versiyonuna bakıldığı zaman pizza adeta dolmuş taşmış, kenarlarına yüklenen peynirler ve malzeme çeşitliliğinden dolayı tabağınız ağırlaşmış  olacaktır. Ama Sicilya’da yenmesi her zaman tavsiye edilir.

2

İspanya: Coca İspanyol versiyonu pizza olan coca özellikle ülkenin Katalonya bölgesinde popüler. Coca, tuzlu veya tatlı olarak servis edilebilir. İçerik olarak ise farklı bir çeşitliliğe sahip, yumurta, balık, sebze,et ve peynir cocanın en çok kullanılan temel malzemelerini oluşturuyor.

Lübnan: Manakish Eğer soğuk pizzayı sevmiyorsanız veya kahvaltıda tüketmiyorsanız, ince hamur üzerine yapılan Manakish sizin denemeniz için farklı ve yeni bir tat olabilir. Pişirilmeden önce üzerine atılan bir baharat karışımı eşliğinde(kekik, sumak ve susam) peynir ve etle tamamlanan Manakish özellikle sabah kahvaltılarında tüketiliyor ve çok beğeniliyor.

Türkiye: Lahmacun Evet Türkiye’nin pizzası lahmacunmuş. Bizim için çok alışılagelmiş olan bu kültür turistler tarafından oldukça seviliyor. Hamur ve et temelli güzel lahmacuna biraz baharat biraz da yeşillik ve limon ekleyince şahane yiyiyorsun, çokta güzel oluyor.

3

Fransa: Tarte Flambee Fransa’nın Alsace bölgesinden köken alan Tarte Flambee oldukça lezzetli ve doyurucu bir yöresel tat. Cream frech, peynir, tütsülenmiş et ve soğanla yapılan Tarte Flambee odun ateşinde pişirilerek aklınızı alıyor. 

Gürcistan: Khachapuri Khachapuri geleneksel bir Gürcistan pizzası. Peynir, yumurta ve tereyağına dayanan yapısıyla Khacpuri oldukça meşhur, ayrıca peynir olarakta sulguni denilen yöresel bir lezzet kullanılıyor. Gürcistan’da pizzanın buna benzer pek çok çeşidini bulabilirsiniz ama hiç birinin domates sosu içermediğini hatırlatalım.