Polonya'da Corona Önlemleri

Polonya’yı anlamak için insanları ve aldıkları kararları incelemek gerekiyor. Ben Polonyalıları aslında disiplin olarak Almanlara çok benzetiyorum ama iş ani ve kesin kararlar almaya gelince, bu kez Coronavirus olayında olduğu gibi, bence sınıfı geçenler Almanlara nazaran kesinlikle Polonyalılar oldu.

11 Mart’ta hükümet okulların kapatıldığını açıkladığında Polonya,Poznan’da yaşamını kaybeden bir vatandaşı ve yaklaşık bilinen 47 enfekte vaka vardı. Okulların kapanmasıyla birlikte halk aynı diğer ülkelerde olduğu gibi marketlere hücum etti. Aynı gün sadece bir markette kasaya ulaşmam 45 dakikamı aldı. Gün içerisinde herkes sessizlik ve sakinlik içerisinde alışverişini yaptı. İş sonrası saatlerde kuyrukların daha da uzadığını ve rafların boşaldığını gelen resimlerden gördük ama ertesi gün marketlerdeki raflar yeniden dolunca insanlar rahatladılar.

Corona

13 Mart akşamı yapılan açıklamayla hükümet sınırlarını bütün uluslararası uçuşlara ve tren hatlarına 14 Mart akşamı gece yarısı itibariyle kapayacağını açıkladı. Aynı zamanda restoranların, cafelerin, barların, AVM’lerin yani kısacası kiliseler de dahil tüm toplanma alanlarının 14 günlüğüne kapatılacağını açıkladı. Restoranların sadece paket servis yapabileceğini ama müşteri kabul edemeyeceğini açıkladı. Sadece eczaneler, hastaneler ve marketler açık kalacak. İnsanların bir araya geleceği bütün aktiviteler, organizasyonlar iptal edildi.

Corona 2

LOT; Polonya Hava Yolları ise, 14 Mart akşamı yaptığı açıklamayla açtığı özel bir websitesine şu an yurtdışında bulunan ve Polonya’ya dönmek isteyen Polonya Vatandaşları ve Polonya’da oturum hakkına sahip olanlara özel charter seferleri koyacağını açıkladı. Ancak Polonya’ya giriş yapacak olanların 14 gün evde karantinada kalma şartı hepsi için geçerli. Bunu da hükümet polis kuvvetleriyle kontrol edecek, açıkçası ben insanların bu karara uymayacağını hiç düşünmüyorum.

polonya market

13 Mart akşamı yapılan açıklamadan sonra 14 Mart günü insanlar yine kendilerine lazım olan market alışverişini yapıp evlerine kapandı. Sokaklarda tek tük açık havada yürüyüşe çıkmış insanları görüyoruz sadece.

Polonyalıların diğer ırklardan farkı bence otoriteyi dinleme ve kendi akıllarına uygun gelen durumlarda itaat etmeleri. Bir de belki eğitim farkı diyebilirim. Tabii şansımızın İtalya’yı kasıp kavuran haberleri gördükten sonra bu işin ne kadar ciddi olduğunu herkesin bir şekilde anlamış olmasını da unutmamak gerek. Ama ülkeler arasındabütün olanları görüp hala tedbir almayan İngiltere gibi de bir örnek var karşımızda.

4

Böylece 14 Mart 2020 itibariyle şu anda yaşadığım Varşova şehri tam bir hayalet şehre dönüştü.

 

Ülkelerin ekonomilerinin altüst olacağı kesin ama yine de bu hastalığın anormal bir şekilde yayılması istenmiyorsa, her ülke Polonya’nın yaptığını yapıp halkını koruma altına almalıdır diye düşünüyorum. Yani daha çok hayalet şehir olmalı ki, biz bu illetten kurtulalım.

Instagram: banuyollarda

BANU DEMİR

Yazar Hakkında

BANU DEMİR

İstanbul Üniversitesi Radyo-TV bölümü ve Marmara Üniversitesi Contemporary Business Management’tan (gece bölümü) mezun olduktan sonra İngiltere Nescot College’da okudum.