Port Louis - Mauritius

Port Louis,Mauritius'un en büyük şehri ve aynı zamanda başkentidir. Şehir ismini Fransa Kralı 15. Louis'ten almıştır. Yaklaşık 50.000 kişilik nüfusuyla şirin ve turistik bir yerdir. Şehir nüfusunun çoğunluğu Hint kökenlidir.

Mauritius, plajlarıyla ünlü bir ada ülkesi olduğundan, Port Louis'de de pek çok su sporu fırsatını ve balıklarla beraber yüzme şansını yakalayabilirsiniz. Ayrıca blue safari turları ile de unutamayacağınız bir aktiviteye katılabilirsiniz.

700 bin yıl önce patlamış olan volkanik dağ, kentin önemli simgelerinden bir tanesidir.

Volkanik dağ'ın bulunduğu bu bölge, Trou aux Cerfs olarak adlandırılmaktadır. Burada, içi su dolmuş olan volkanik çukuru gezebilir, isterseniz balık tutabilirsiniz.

Mare au Vacoas adı verilen kutsal göl, görülebilecek yerlerden biridir. Ayrıca buradaki Hint Tapınağı'da ziyaret edilebilir.

Kentin simgelerinden biri de, 35 metre yüksekliğindeki Şiva heykelidir.

Port Luis çevresinde yer alan ve Chamarel Waterfall adı verilen şelale de, görülmesi gereken yerlerden biridir. İngilizlere ait olan bu şelale, 162 metreden aşağıya dökülmektedir.

Yağmur ormanlarında yürüyüş yapabilir ve 7 renkli volkanik toprakları görebilirsiniz. Çok ilginç olan bu toprak alan, değişik renklerde ve alçak dağlar şeklinde sıralanmıştır. 

Bu bölgede bulunan dev kaplumbağaları mutlaka görmelisiniz.

Port Louis'in merkezindeki binalar ve alışveriş merkezleri oldukça güzeldir. Özellikle Caudan Waterfront mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Port Louis Pazarı ilginç maket yelkenlere, ahşap oymalara ev sahipliği yapmaktadır.

Pamplemousses adı verilen botanik bahçeleri de gezilebilecek yerlerden biridir. Burada yüzlerce çeşit ağaç ve bitki yer almaktadır. Bu bahçe, Sir Seewoosagur Ramgoolam tarafından yaptırılmıştır.

Bu adaya özgü “Sega” denilen bir dans çeşidi bulunmaktadır. Neşeli ve ritimli müzikler eşliğinde kadınlar çok renkli, çiçekli, büzgülü etekleriyle, erkekler ise aynı kumaştan gömlek ve uzun şortlarıyla dans etmektedirler.