Priştina - Kosova

Kosova'nın başkenti ve en büyük şehri olan Priştine’nin nüfusu yaklaşık 600.000 kişidir. Kosova'nın 17 Şubat 2008 yılında bağımsızlığını ilan etmesiyle birlikte başkent olan Priştine, Arnavut dilinde “Bozuk mevsim” anlamına gelmektedir. Hava sıcaklığı gün içinde hızla değiştiği için bu adı almıştır. Priştine'deki etnik gruplar Arnavutlar, Türkler, Boşnaklar, Sırplar ve Rumlar'dır. Ancak çoğunluğu Arnavutlar oluşturmaktadır.

Uzun yıllar Osmanlı idaresinde kalan şehir 1. Dünya Savaşı'ndan sonra Yugoslavya'nın bir parçası haline gelmiştir. Priştine, Yugoslavya ve NATO arasında 1999 yılında meydana gelen savaştan sonra BM'nin kontrolüne geçmiştir.

Priştine’nin belki de bizler için en önemli özelliklerinden biri 1. Murat Hüdavendigar’ın 1. Kosova Savaşı'nda bu topraklarda şehit olması ve türbesinin burada bulunuyor olmasıdır.

1. Murat Hüdavendigar 1389 senesinde, Priştine Ovası'nda 200.000 kişilik Haçlı ordusunu bozguna uğratmıştır. Ancak, zafer kazanıldıktan sonra Miloş Obiliç adında bir sırp askeri tarafından vurularak öldürülmüştür. Sultan 1. Murat, savaş meydanlarında ordunun başında şehit edilen ilk ve tek Osmanlı padişahı’dır. Sultan 1. Murat’ın da şehit edildiği yerde adına bir türbe yapılmıştır.

Kentte Osmanlı döneminden kalma çok sayıda yapı yer almaktadır. Özellikle Osmanlı döneminden kalma camiler ve hamamlar mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. Aynı şekilde kiliseler, saat kuleleri ve köprüleriyle Priştine Kosova'nın en turistik yeridir.

Sultan Murat Cami'nin en büyük özelliği, 3 padişah döneminden de izler taşımasıdır. Caminin temelini 1389'da Yıldırım Bayezid atmış, 2. Murat inşasını başlatmış ve Fatih Sultan Mehmet camiyi bitirmiştir.

Fatih Sultan Mehmed Han Cami, Priştine şehrinin fethinden hemen sonra 1461'de yapılmıştır. Rumelinin en güzel camilerinden biri olan yapı kare planlıdır ve en önemli özelliklerinden biri 18.yy’a ait olan kalem işi duvar süslemeleridir.

Kosova Müzesi Avusturya-Macaristan mimari stilinde inşa edilmiştir. Osmanlı döneminde Vilayet binası olarak kullanılmakta olan yapı, 1945-1975 yılları arasında ise Ulusal Yugoslav Ordusunun merkez binası olarak görev yapmıştır. 1963'ten bu yana müze olarak hizmet vermektedir. Fotoğraf: commons.wikimedia

1835 senesinde yapılmış olan Yaşar Paşa Camii ise Kosova Müzesi'nin hemen karşısında yer almaktadır.

Priştine’de dolaşırken yoğun bir Amerikan hayranlığı olduğunu hissedeceksiniz. Buna en büyük kanıt da kentin en önemli ve işlek caddesine eski ABD başkanı Bill Clinton’ın adını vermiş olmalarıdır. Kentin pek çok yerinde de Amerikan bayraklarını görebilirsiniz. Fotoğraf: flickr

Bill Clinton Caddesi'nin bir paralel caddesi ise Agim Ramadani Caddesi’dir. Agim Ramadani, Kosova savaşı’nda büyük yararlar göstermiş olan Arnavut bir yazar ve ressam’dır. Aynı zamanda sırrı halen çözülememiş olan Piramitler ile ilgili de çalışmaları bulunmaktadır. Agim Ramadani Caddesi'nin, hükümet ve parlamento binalarının bulunduğu kısmı trafiğe kapalıdır.

Priştine’de genellikle her şey ufak dükkanlar ve geleneksel pazarlardan alınmaktadır. Çok uygun fiyatlara hediyelik eşyalar bulmak mümkündür. Özellikle gümüş işleri oldukça güzeldir. Fotoğraf: commons.wikimedia

Priştine'de Kosova mutfak kültürüne ait hemen hemen tüm lezzetleri bulmanız mümkündür. Özellikle et yemekleri ve hamur işleri öne çıkmaktadır. Priştine başkent olduğu için uluslararası mutfakları da bulabileceğiniz restoranlar da mevcuttur. Bunun dışında, hızlı yemek için kebapçılar, börekçiler ve dönerciler de bulunmaktadır. Fotoğraf: pt.m.wikipedia