Quebec Kış Karnavalı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Her yıl ocak ayının sonunda başlayıp şubat ayının ortasında son bulan ve Kanada’da düzenlenen Quebec Kış Karnavalı, 2017 yılında 27 Ocak - 12 Şubat tarihleri arasında yapılıyor. Sadece Kanada’da değil tüm dünya genelinde kışın en eğlenceli hali olarak görebilecek bu karnaval hakkında bilmeniz gerekenleri sizin için derledik!

Kanada’nın En Büyük Eyaletinde Yapılmaktadır

İsmini yapıldığı eyaletten alan Quebec Kış Karnavalı, Kanada’nın (https://gezimanya.com/kanada) güneydoğusunda yer alan bir eyalet olan Quebec’te (https://gezimanya.com/kanada/quebec) yapılmaktadır. Quebec, Kanada’nın en büyük eyaleti olma özelliğini taşımaktadır.

Orijinal Adı Fransızca’dır

Karnavalın İngilizce adı “Quebec Winter Carnival”dır fakat bu onun orijinal ismi değildir. Quebec eyaleti, Kanada’da resmi dili Fransızca olan tek eyalet olduğundan karnavalın orijinal ismi “Carnaval de Quebec”tir.

Quebec Kış Karnavalı’nın Doğuşu 1894 Yılıdır

İlk olarak 1894 yılında yapılan karnaval 1955 yılına kadar aralıklarla yapılmıştır. 1955 yılında Kanadalı birkaç girişimcinin yardımlarıyla Quebec Kış Karnavalı her yıl düzenlenmeye başlamış ve Kanada’nın ikonik etkinliklerinden biri haline gelmeye başlamıştır.

Karnavalın Maskotu İlk Olarak 1955 Yılında Katılımcılarla Buluşmuştur

1955 yılında tam olarak resmiyet kazandığını söyleyebileceğimiz Quebec Kış Karnavalı’nın “Bonhomme” isimli kırmızı şapkalı, kardan adam kostümlü maskotu ilk olarak bu yıl katılımcılarla bir araya gelmiştir. Bonhomme “iyi adam” anlamına gelmektedir.

Quebec Kış Karnavalı Dünyanın En Büyük Kış Karnavalı’dır

2006 yılında 1 milyon ziyaretçi çeken karnaval, dünyanın en büyük kış festivali olmuştur. Quebec Kış Karnavalı ayrıca dünyada yapılan en iyi ve ünlü festivaller arasında sayılmaktadır.

Karnaval Süresince Devasa Buz Heykeller Yapılmaktadır

Önemli kış festivallerinde görülebilen görkemli buz heykeller Quebec Kış Karnavalı’nda da yapılmaktadır. Katılımcılar bu aktivitelere katılabilmektedir.

Karnaval Süresince Pek Çok Aktivite ve Gösteri Yapılmaktadır

Quebec Kış Karnavalı dahilinde konserler ve Bonhomme önderliğinde gündüz ve gece olmak üzere geçitler düzenlenmektedir. İç ve dış mekanda düzenlenen partilere artı olarak kış sporları, kızak yarışları ve kano yarışları katılınabilecek etkinlikler arasındadır. Karnaval boyunca geleneksel Quebec etkinliklerine de yer verilmektedir.