Rahmi M. Koç Müzesi’nden Çevrimiçi Eğitim Uygulaması

Türkiye’nin ilk ve tek sanayi müzesi olmasıyla dikkat çeken Rahmi M. Koç Müzesi hazırladığı öğretmen ve öğrencilere yönelik eğitimlerle de öne çıkıyor. Öğrencilerin sınıf içi öğrenmesini destekleyerek uzaktan eğitime katkı sağlamak amacıyla hazırlanan bu eğitimlere Türkiye’nin her yerinden öğrenciler katılabiliyor. Hazırlanan eğitimlerde biyolojiden astronomiye, fen bilgisinden teknolojiye birçok konuya yer veriliyor. Müzenin oluşturduğu içeriklerin çok eğlenceli oluşu da öğrencilerin bu eğitimlere keyifle katılmasını sağlıyor.

1

“Sınırlar Ötesi Eğitim”

“Sınırsız müzecilik” anlayışıyla çalışmalarını sürdüren Rahmi M. Koç Müzesi hazırladığı içeriklerle eğitimde de sınırları yok etti! Müze tarafından oluşturulan “Müzede Eğitim” uygulaması çevrimiçi ortamda öğretmen ve öğrencilerle buluşuyor. Uygulama sayesinde ilk aşamada öğrenciler öğretmenlerinin seçtikleri konuyla ilgili tartışmalara ve etkinliklere katılıyor. İkinci aşamada ise öğrenciler sanal olarak müzeyi geziyor ve müzeyle ilgili bilgiler ediniyor.

Hazırlanan içerikler sayesinde öğrenciler biyolojiden teknolojiye,fen bilgisinden astronomiye birçok konuda yeni bilgiler elde ediyor. Sunulan olanaklar bununla da sınırlı değil. Öğrenciler ayrıca müze koleksiyonunda bulunan objeler aracılığıyla kara yolu, denizcilik, raylı ulaşım ve havacılık hakkında da yeni bilgiler öğrenebiliyor.

Eğitimlerin uygulanma biçimi ise şöyle:

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik eğitimler Zoom uygulaması aracılığıyla 40’ar dakikalık 2  ders olarak gerçekleştiriliyor. İlk dersin ardından 10 dakikalık mola veriliyor. Derslere minimum 15 kişi maksimum 30 kişi katılabiliyor. Öğretmenler ise uygulama aracılığıyla derslerinde yer vermek istedikleri bir ya da birkaç konuyu seçebiliyor. Ayrıca derslere katılan öğrencilerin İstanbul, Ankara ve Ayvlık’taki Rahmi M. Koç müzelerinden birini gezme şansı elde etmesi de uygulamanın en güzel avantajlarından biri olarak beliriyor.

Uygulamadaki Atölyeler

İletişim Eğitimi

Bu atölyeye katılan öğrenciler Mustava V. Koç Binası’nda yer alan; telgraf, telefon, diktafon, gramofon ve kamera gibi iletişim aletlerinden oluşmuş koleksiyonu inceleme fırsatı buluyor ve bu inceleme deneyimi sayesinde de iletişim tarihinde bir yolculuğa çıkıyor.

2

Zeytinyağı Fabrikası Eğitimi

Müzede yer alan bu bölüm Ayvalık Bademli Köyü’ndeki gerçek bir zeytinyağı fabrikasının parçalarıyla oluşturulmuş olmasıyla dikkat çekiyor. Bu eğitimde buharlı makinenin ve preslerin nasıl çalıştığını öğrenmek mümkün oluyor.

Ulaşım Araçları

Öğrenciler bu eğitim sayesinde B-24 uçağının parçalarını keşfedebiliyor ya da atlı ve raylı tramvay arasındaki farkları öğreniyor. Yine bu eğitimde denizyolu ulaşımıyla ilgili yeni bilgiler ve Kısmet Teknesi’nin ayrıntılı hikayesi katılımcılara aktarılıyor. İlk buharlı arabayla ilgili ilginç bilgiler ve müzede yer alan Malden Buharlı Otomobili de eğitimin diğer konularını oluşturuyor.

Bilimsel Aletler: Güneş Saati

Bu eğitimde zamanın kontrolünün insan yaşamı üzerindeki sosyal, ekonomik, kültürel ve teknolojik etkilerini değiniliyor. Bu bağlamda da Güneş Saati’nin tarım üzerindeki etkileri derinlemesine inceleniyor.

3

Renkli Matematik Dünyası

Bu eğitim öğrencilerinin kalıplaşmış yargılarını yıkıyor! Şöyle ki bu eğitimle fen ve matematiğin artık anlaşılmaz ve erişilmez değil, dokunulabilir ve sevilebilir olması hedefleniyor.

Enerji Atölyesi

Bu atölyede dünyadaki yenilenebilir ve yenilenemez enerji kaynaklarının oluşum süreçleri, üretim süreçleri, kullanım alanları ve çevreye olan etkileri anlatılıyor.

Fen ve Teknoloji Atölyesi

Bu atölyede anlatılanlar öğrencilerin fen ile teknoloji arasındaki ilişkiyi günlük hayatlarında da yorumlamasını sağlıyor. Derslerde sürtünme kuvveti, kaldıraç, eğik düzlem ve dişli çark deneyleri yapılıyor.

Astronomi Atölyesi

Derslerde Büyük Patlama’dan günümüze kadar geçen süreç, dev panolarla ve Sihirli Küre’den paylaşılan görüntülerle anlatılıyor.

Biyoloji Atölyesi

Bu derslerde DNA ve insan bilimi arasındaki bağ derinlemesine inceleniyor. Klorofil ve şeker deneyleriyle anlatılanlar pekiştiriliyor.

*Öğretmenler katılmak istediği eğitim/eğitimleri seçerek 0212 369 66 00 133-120-105-136 dahili numaralar veya [email protected] üzerinden rezervasyon yaptırabiliyor.