Romantizmin Başkenti Venedik

İtalyanca ismi Venezia olan bu tarihi şehir aynı zamanda aşkın ve romantizmin şehri. Uzun yıllar bir ticaret merkezi olarak konumlanmış Venedik şehri, şimdilerde aşıkların elele dolaştığı bir şehir haline gelmiş.

Vivaldi'nin doğduğu şehir olan Venedik, Rönesans döneminde birçok sanatsal hareketin kendine yer bulduğu bir şehir olmuştur. Venedik denizde olduğu kadar opera ve müzik alanlarında da gelişen bir şehir olmuştur. 

Mimarisi

Sarayları ve Büyük Kanalı ile Venedik, mimari bakımdan zengin bir şehir. Mimarisini alabildiğine sergileyen bu şehirde meydanlar ve saraylar ziyaretçiler ile dolup taşıyor.

18. yüzyıldan itibaren hızlı bir nüfus artışına giren Venedik'te yerel yönetimler nüfusa hizmet etmek ve turizmi canlı tutmak için çalışıyor. Venedik'in, İstanbul ile kardeş şehir olduklarını söylemeden geçmeyelim.  

Venedik

Kanalları

Romantik bir kanal yolculuğu için balayınızı mutlaka Venedik'te geçirmelisiniz. Özellikle Grand Canal denilen Büyük Kanal, ulaşım ve gezintiler için çok ideal bir rota sunuyor. 

Büyük Kanal

Sarayları

Fondaco dei Turchi, Venedik'in en eski saray yapısı olarak geçmektedir. Bir zamanlar Türkler tarafından kullanıldığı için "Turchi" kelimesini barındırmaktadır. Şimdilerde Doğa Tarihi Müzesi olarak kullanılmaktadır. 

Fondaco

Köprüleri

Fotoğrafta görülen Son Nefes Köprüsü, hapishane yakınlarına inşa edilmesinden ve hapishaneye giren mahkumların şehri son defa görebildikleri açık alan olmasından dolayı bu ismi almıştır. 

Yerel Lezzetleri

Makarnaların evlerde yapıldığı ve pizzaların katkı maddesi koyulmadan, çıtır çıtır servis edildiği Osterialar ve Trattorialar'da, yerel tatları uygun fiyatlara bulabilirsiniz. 

Venedik

Çarşıları

Venedik, alışveriş için pahalı olsa da beğeneceğiniz hediyelikleri barındıran çarşılara sahip. Özellikle maskeler ve karnaval kostümleri sizi cezbedecek.  

Gondol Turları

Kanalları üzerinde romantik bir gece gezisi yapabileceğiniz Venedik, tam bir aşıklar şehri... 

Venedik

 

Muharremali

Yazar Hakkında

Muharremali

Student @BAU #panique et #attaque #french #voluntter at #TOG #peace Jr.