Google+

Arama formu

Safranbolu Konarı Koyu - Konarı Golü

Bu yazı Gezimanya üyesi BERRAK ÇÖREKÇİOĞLU tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Konarı Köyü Karabük ilinin Safranbolu ilçesine bağlıdır. Safranbolu'nun Doğu yönünde 8,6 km uzağında yer alır. Karabük il merkezinin ise Doğu Kuzeydoğu yönünde 13,9 km uzağında bulunuyor.

Konarı köyündeki üç gölden birinin (dipsiz göl) hikayesini paylaşmak istiyorum sizlerle...

Geçmiş yıllarda bölgede yaşayan beylerden birinin kızına yörük beyinin oğlu sevdalanmış, dipsiz gölde buluşurlarmış. Bir türlü konarı beyini ikna edememişler bu sevdaya "yabana kız verilmez yabandan kız alınmaz" anlayışıyla göçerlere kız vermem alıp kızımı gider komazlar yanıma demiş aşıklar yalvarsada yakarsada bu aşka ikna edememişler konarı beyini ne hatır kar etmiş ne başka bir şey...

Göçme vakti gelince bakarlar ki beyin oğlu yok, konarı beyinin kızıda yok her iki tarafta aramaya çıkarlar çoban aşıkların yerini söyler gölün başına geldiklerinde suyun içine kendilerini bırakıp canlarına kıydıkları anlaşılır.

Rivayete göre  o günden sonra göç mevsiminde biri yeşil başlı diğeri beyaz iki ördek gelirmiş göle...
Günumüzde betonla göle şekil verilmiş, gölün su sıcaklığı 24-25 santigrat derece ve iki kaynağı bulunuyor biri sıcak diğeri soğuk.