Safranbolu'da Görülmeden Dönülmeyecek Yerler

Safranbolu'nun tarihi M.Ö 3 binli yillara kadar dayanmaktadir. Rumlarin ve Turklerin iç içe yaklaşık 700 yıl yaşadığı Safranbolu'nun en önemli gecim kaynağı dericilik. Bu tarihi ilçede açılan Tabakhane Müzesi, bölgenin derciliğine verdiği önemi vurguluyor. Tabakhane Müzesi, dericilik mesleği üzerine açılmış ilk ve tek müze olma özelliğine sahip. Safranbolu'nun köklü tarihini tabakhanecilikte de görmek mümkün. 800 yıllık bir geçmişten günümüzde ayakta kalmayı başarmış gezi tabakhanesinin müzeye dönüştürülmesi çok değerli bir fikir, Safranbolu'ya gittiğinizde gezmenizi mutlaka tavsiye ederim. 


Tabakhane Müzesi Gibi Kahve Müzesi de Bir İlk

Tabakhane Müzesi'nin üst kesiminde yine yeni acilmis bir muze, sizleri bekliyor. Kahve Müzesi, Tabakhane Müzesi gibi Türkiye'de ilk olma özelliğini taşımakta. Bu özel müze, sizi kahveyle bir yolculuğa çıkarıp eşsiz güzellikte, çesit çesit kahveleri tadabilme imkanı sunuyor. İç dekorasyonuyla da göz dolduran bu müzeyi, sadece kahve tutkunları değil herkes gezmeli. 


Demirciler Çarşısı'nı Gezmemek Olmaz

Hemen Kahve Müzesi'nin yaninda Demirciler Çarşısı var. Safranbolu'nun tarihi kökleri burada da kendini hissettiriyor. Yaklaşık 400 yıldır demircilik mesleğinin yapıldığı bu alan, günümüzde de yerli ve yabancı turistleri kendine çeken, özel bir yapı. Onun üzerindeki İzzet Mehmet Paşa Camiisi ise güzelliği ve estetigiyle sizi kendisine cekiyor. 1796 yilinda yapılmış olan bu cami, bir Sadrazam camiisidir. Avlusunun altından Akçasu Kanyonu geçmektedir. 


Safranbolu'da Gezilecek Tarihi ve Kültürel Yapılar

Cinci Han Kervansarayı ve hamami ise Karabaşzade Hüseyin Efendi tarafından yapılmıştır. Nam-ı diğer Cinci Hoca, devlette yüksek makamlara üfürükçüluk yaparak erişmiş ve daha sonra devleti soydugu anlasilarak idam edilmiştir.
Onun arkasındaki Kaymakamlar Gezi Evi ise gelenlere bir Safranbolu Konağı gezme fırsatı sunuyor. İçinde doner dolap olan konağı da gezmenizi tavsiye ederim.
Hıdırlık Seyir Tepesi ise sehri panoramik olarak en guzel goreceginiz tepedir. Eskiden hıdrellez ve asker uğurlamalarinin yapıldığı tepenin manzarasina kapilmamak elde degil. 

Bir de şehir içinde gezebileceğiniz Yemeniciler Arastası ve yanindaki Köprülü Mehmet Paşa Camiisi sizleri tarihin ara sokaklarında yolculuğa çıkarıyor. Özellikle Yemeniciler, Kurtuluş Savaşı'nda cepheye en fazla deri ayakkabı gönderen yerlerden birisidir. Artık bir tane Yemenici ustamiz kalmış, dericilikte olduğu gibi bu mesleğimiz de bitmiştir.
Sehir disinda ise alternatifleriniz geniş; Kristal Cam Teras, Tokatlı kKanyonu, Bulak Mağarası, Yörük Köyü gibi gezilebilecek çok ozel yerlerden dilediğinizi ziyaret edebilirsiniz.