Suriye’nin başkenti Şam’ı bilmeyen yoktur.  Peki burada ne var ne yok? diyorsanız gelin beraber bakalım. Şehre şöyle bir tepeden bakıp görmek isterseniz ilk olarak Kiosk Tepesi’ne gitmek gerekiyor.

İkinci adresiniz Hamidiye Çarşısı olabilir. Çarşı 1863 senesinde Abdülhamid tarafından yaptırılmış, bizde ki kapalıçarşıya benzer bir yer burası. İçinde satılan şeylerde sanki buradan türevlenmiş gibi. Kıyafetler, baharatlar, takılar, masa örtüleri ve Şam’a özgü şeyler. Seksi iç çamaşırları da burada yerlerini alıyor.

Hamidiye Çarşısı’ndan dümdüz yürürseniz  karşınızda Emevi Camii’ni bulabilirsiniz. Omayyad Mosque olarak da bilinen camii 7.000 metrekarelik alana kurulu. 705 senesinde Emevilerin burayı fethine kadar ufak bir kiliseymiş.

Camiye girmeden önce giriş kapısının yanında bulunan cübbelerden alıp giymelisiniz. Burada ilk olarak müslümanlar tarafından inanılan, kıyamete yakın Hz.İsa’nın yeryüzüne ineceği söylenen Ak Minareyi göreceksiniz. Mimari yapısı oldukça güzel ve bembeyaz oluşu da ayrıca etkileyici. Hz. Hüseyin’in kesik başı ve Hz. Yahya’nın kabri de bu camiinin içinde yer alıyor.

Biraz dinlenip tömbek içebilirsiniz burada, ardından ise rotanızı Azem Sarayı’na doğru çevirmelisiniz. Buranın diğer adı Esat Paşa Yalısı. Osmanlı egemenliği döneminde buraya Suriye Valisi olarak Esat Paşa atanmış, 1749 senesinde de bu konağı yaptırmış. Bahçedeki begonvil çiçekleri ayrı bir güzellik katıyor avluya. Avluya açılan her odada o dönemin yaşam tarzını anlatan konsept içerisine, mankenler yerleştirilmiş.

Buradan çıkıp ara sokaklarda dolaşırken Osmanlı döneminden kalma bir çok küçük cumbalı ev görebilirsiniz. Bir kısmı otele çevrilmiş, bir kısmının ise alt tarafı çerez ve hediyelik eşya dükkanı olarak dekore edilmiş.

Bu sokaklarda tabelalar yardımıyla Hannania Kilisesi’ni bulabilirsiniz. Rivayete göre, burası eskiden bir mağaraymış, Hristanlığı yaymak için buraya gönderilen kişinin ailesi aslen koyu yahudiymiş. Bu kişi görevi için Suriye’ye gelirken yolda gözleri kör olmuş ve saldırıya uğramış. Yahudilerde ona yardım edip bir mağaraya yerleştirmişler. İlk olarak bu ufak mağarayı evi olarak kullanırken sonradan kiliseye çevirmiş. Bu sebeple burası yer altı kilisesi olarak anılıyormuş.

Buradan sonra Şam’ın ünlü bir diğer mekanı olan Hicaz Tren İstasyonu’na gidebilirsiniz. Hicaz Tren İstasyonu, Ortadoğu’da Fransız ve İngilizler’e üstünlük sağlamak amacıyla Sultan Abdulhamit tarafından yaptırılmış. Zamanında Anadolu’ya süren 40 saatlik yolculuğun 4 saate düşürülmesi amaçlanmış.

1900’de inşaatına başlanan demiryolu istasyonunun yapımı 1911’de tamamlanmış. Burada çalışan Osmanlı askerlerine 1 yıl erken terhis ödülü verildiğinden çalışmak isteyen gönüllü oldukça bolmuş. Toplamda 7.500 asker çalışmış. Şu anda sadece istasyon binası mevcut. İstasyon binasının alt katı sahaf tarzında bir kitapçı. Üst katında ise eski döneme ve o dönemdeki trenlere ilişkin fotoğraflar yer alıyor.

Tren istasyonundan çıktıktan sonra Süleymaniye Külliyesi’ne gidebilirsiniz. Ayrıca bir ek bilgi buraya giriş paralı değil ve restorasyon çalışmalarını Türkiye üstlendiği için Türklere ücretsiz. Burada Vahdettin’in ve Osmanlı hanedanından belli başlı bazı kişilerin mezarları bulunuyor.  Kalabalık bir grup değilseniz sağlam bir bahşişle içeriye girebilirsiniz.

Şam’da sadece tarih ve yapılarla karşılaşmıyorsunuz tabii. Ulusal Müze gerçekten de muhteşem eserlere sahip. Özellikle dünyanın ilk taşa yazılı alfabeleri çok etkileyici. Burada güzel sanatlar öğrencileri oturup eserlerin resimlerini çiziyorlarmış.

Akşama doğru karnınız acıktıysa gitmeniz gereken bir yer daha var demektir. Damascus Gate! Burası sadece Şam’ın değil dünyanın en büyük restoranı. Damascus Gate 6.014 kişiye aynı anda hizmet verebiliyor, sadece mutfağı 2.500 metrekare alana kurulu. Bu özellikleri sayesinde Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeye hak kazanmış bir yapı.

Şam’dan ayrılmadan önce biraz sokaklarda dolaşıp şehrin yapısını, mimarisini görebilirsiniz. Ama daha güzeli,  Emeviye Camii civarlarında küçük ara sokaklarda renkli dükkanlarla karşılaşabilirsiniz. Sedef kakmalı kutular, tespihler ve incik boncuk tarzında hediyeler ve hatıralar bulabilirsiniz.