Kaliforniya'nın batısında muhteşem bir coğrafyada konuşlanmış olan San Francisco harika bir seyahat güzergahı. Üç yanı okyanusun pırıl pırıl sularıyla çevrili, enerji ve yaratıcılık dolu, tarihe boyanmış bu şehirde yapmadan dönmemeniz gereken beş maddeye gelin bir göz atalım. 

1. Tarihi tramvaya binin.

San Francisco dik yokuşlarıyla ünlü bir kent ve dünyada otomatik olmayan son tramvaylardan birisi de burada bulunuyor. Esasen 23 tane olan bu tramvaylardan günümüzde sadece 3 tanesi çalışıyor. O yüzden yolunuz San Francisco'ya düşerse şehri güzelce gezmek için bu tarihi tramvaylardan birine atlamayı ihmal etmeyin. Her 10 dakikada bir geçen tramvayların tek gidiş ücreti 6 dolar, günlük bilet ise 14 dolar. Önce Powell ve Market Street'i görün ve ardından ızdırap dolu Lombard Street'e uğrayın. Bu sokak dik yokuşuyla dünya çapında ünlü olmuş eğer buraya tırmanmayı düşünüyorsanız, bir daha düşünün deriz.

2. Alcatraz'ı ziyaret edin.

Alcatraz San Francisco Koyu'nda bulunan bir ada ve bildiğiniz üzere ünlü Alcatraz Hapisanesi de burada bulunmakta. 150 dakika süren yolculuk boyunca hapisanenin tarihini dinlerken harika bir Golden Gate Köprüsü manzarasıyla da karşılaşacaksınız. Geziniz için internet üzerinden biletlerinizi önceden ayırmanızı tavsiye ederiz zira San Franscisco'ya yolunu düşüren her turist bu meşhur hapisaneyi ziyaret etmek isteyecektir. Perşembeden pazara olan günlerden Alcatraz'ı gece de ziyaret etmek mümkün. Biraz ürkütücü olduğunun farkındayız ama manzaranın da bir o kadar harika olacağına eminiz.

3. Exploratorium'da dünyayı keşfe çıkın.

Burası pratik anlamda bilimle iç içe olup dünyayı keşfedebileceğiniz bir mekân. Sergiler, projeler ve etkinliklergün boyunca sizi meşgul edecek ve buradan çıkmak istemeyeceksiniz. İçinde bulunan kafeden kendinizi mutlu edecek Amerikan tatlılarından da alabilirsiniz. Salı gününden pazar gününe kadar açık olan Exploratorium için biletlerinizi internet üzerinden alarak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Eğer 18 yaşından büyükseniz, Exploratorium'da perşembe akşamları 18.00-22.00 arasında özel indirimler yapıldığını bilmenizde fayda var.

4. Golden Gate Köprüsü'nden geçin.

Golden Gate Köprüsü San Francisco'nun ufuk çizgisiyle iç içe geçen harika bir yapı. Mutlaka ziyaret etmeniz gereken bu ünlü köprüyü imkânınız varsa yürüyerek ya da bisikletle geçmenizi tavsiye ederiz. Köprünün her iki tarafı, güvenli bir şekilde geçebilmeleri için yayalara ve bisikletçilere tahsis edilmiş durumda. Şehir merkezinden bir bisiklet kiralayabilir ve yollarda rahat etmeniz için bir haria alabilirsiniz. Yola çıkmadan önce fotoğraf makinanızı yanınıza aldığınızdan ve havanın bozmayacağından emin olun. Rüzgarlı ve soğuk bir havada köprüde yürüyüş yapmanız pek de keyifli olmayacaktır. 

5. Twin Peaks'te güneşin batışını seyredin.

Twin Peaks San Francisco'nun merkezinde yükselen iki küçük dağ. Şehrin panoramik olarak izlenebilmesi için en ideal mekân burası demek kesinlikle yanlış olmaz. Köprüleri, okyanusu, şehri ve ötesini burada keyifle seyredebilirsiniz, hele bir de o sırada güneş batmaya başladıysa! Toplu taşıma ile doğrudan buraya ulaşabilmenin ne yazık ki mümkünatı yok ancak tırmanmaya başlayabileceğiniz yerde bir durak bulunuyor. Twin Peaks'in tadına iyice varabilmek için San Francisco lezzetlerinden oluşan bir piknik sepetini de yanınıza almayı unutmayın.