San Salvador - El Salvador

Orta Amerika’da yer alan El Salvador, yüz ölçümü olarak Konya il sınırlarından daha küçük bir ülke. Yaklaşık 7 milyonluk nüfusu ile Amerika ana karasının nüfus yoğunluğu en yüksek olan ülkesi aynı zamanda. Ülkenin başkenti olan San Salvador ise yaklaşık 2,2 milyon kişilik nüfusa sahip.  Kentin adının anlamı ‘Kurtarıcı’ demek. Buraya bir nevi İsa’nın memleketi’de denilebilir. Fakat suç oranının oldukça yüksek olması gibi bir çelişki de mevcut.

Şehrin genel havasından bahsetmek gerekirse, renkli sokaklar, sokak çalgıcıları ve yemek kokuları sizleri  bekliyor denilebilir.

Burada ne yenilir ne içilir? diye merak ediyorsanız işte size sokakların en alışılmış tatlarından bir kaç tanesi.  Ketçap, mayonez ve acı sosa bulanmış haşlanmış mısırın Hindistan cevizine batırılmasıyla yapılan yiyecek oldukça popüler. Bunun yanında ‘Poposa’ denilen mısır unundan yapılan hamur işide karşınıza en sık çıkacak olanlardan.

Bir de burada domates sosu, karabiber, karides, kalamar ve bir çeşit midye ile yapılan deniz mahsulleri yemeğini deneyebilirsiniz. Biraz garip görünsede denemekte fayda olabilir.

El Salvador'da ve tüm Latin Amerika ülkelerinde 4 günlük bir resmi bayram var. Bu bayramda İsa'nin ölümü anılıyor. Dualar eşliğinde, camdan tabut içerisinde bir İsa heykelini sembolik olarak defnediyorlardı. Eğer şansınız olursa belki bu tören zamanını yakalayabilirsiniz.

Ziyaret edilmesi gereken yerlerin arasında antik kent San Andres’da bulunuyor. Zapotitan Vadisi'nde yer alan San Andres’in MÖ 900 senelerinde tarım alanı olarak kullanıldığı ve 250 senesinde volkanik hareketlenme neticesinde terkedildiği düşünülüyor.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Joya de Ceren’i de ziyaret etmelisiniz. Laguna Caldera Volkanı’nın 6. yüzyılın sonlarında faaliyete geçmesi ile İspanyol öncesi dönemin tipik bir çiftçi yerleşimi olan kentin, aynı İtalya’nın Pompei ve Herculaneum örneğinde olduğu gibi lavlar altında kalması sonucu olağanüstü dirilikte korunmuş dönem yaşantısını yansıtan kalıntıları görebilirsiniz.

San Salvador’un bir diğer ünlü yeri Costa del Sole, sadece üyelerin girebildiği bir çeşit beach club burası. Burada yer alan bungalovların üst katı yatak odası, yani otel olarak da hizmet veriyor.