Sanat, Tarih, Kültür: Varşova

Tarihi geçmişini yaşanan yıkımlara ve zamana karşı korumayı başarmış olan Varşova turizm açısından da önemli bir yerdir.

Polonya'nın başkenti olan Varşova sanatı, tarihi ve kültürel faaliyetleri ile bilenen özel bir kenttir. Ülkenin en büyük şehri olma özelliğine de sahip olan Varşova gezip görülmesi gereken kentler arasında yer alıyor. Farklı mekânları ve yapıları ile dikkat çekmesi sebebi ile turistik bir yerleşim yeridir. İklimi özellikle kış aylarında bir hayli soğuktur. Bundan dolayı kente ilkbahar-yaz aylarında yapılacak olan ziyaret daha ideal bir seçim olacaktır. Bu dönem özellikle turizminde yoğun olduğu zamanlardır. 


Varşova'ya Nasıl Gidilir?

Polonya ülkesinin başkenti olan Varşova kentini İstanbul’dan gerçekleştireceğiniz yolculuk için yaklaşık 2 buçuk saat sürer.  Aktarmalı ve direk uçuşlarda bulunuyor.

Varşova Para Birimi

Para birimi Zloty olan ülke Avrupa ülkesi olmasına karşın kendi para birimini kullanıyor. Diğer Avrupa kentleri ile kıyaslama yapıldığında ise Polonya ülkesinin başkenti uygun olan kentler arasında yer alıyor.

Varşova Resmi Dili

Varşova da resmi dil Lehçe olmak ile beraber İngilizce bilin herkes ülkede rahatlıkla gezebilir.

Varşova'da Gezilecek Yerler

Eski şehir bölgesi olarak tanımlanan Stare Miasto yerleşiminin yanı sıra kent merkezinde de ziyaret edilebilecek birçok yer bulunuyor. Kent müzeleri ve kültürel yapıları ile dikkat çeken özellikleri sunarken aynı zamanda hoş zaman geçirebileceğini yerleri de bu alanların etrafında bulabilirsiniz.
Varşova kenti içinde gezilecek birçok yer olmak ile beraber dilerseniz gezi turlarından yararlanarak daha hızlı ve daha bilinçli bir geziyi rehber eşliğinde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra kendi özel turunuz için ise kentte bulunan birkaç rotayı belirleyerek de gezinizi gerçekleştirmeniz mümkün.

Palac Kultury i Nauki

Kültür ve bilim binası olarak bilinen Sovyet mimarisi ile yer alan Palac Kultury i Nauki binası 42 katlıdır. En yüksek tepesine çıkarak bu alanda yer alan terastan tüm kenti seyretmeniz mümkün.


Eski Şehir Bölgesi

Varşova denilince ilk akla gelen ve UNESCO tarafından da koruma altında bulunan bölge kentin mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında bulunuyor. Renkli binaları, hediyelik eşya satan dükkânları ve birbirinden ilginç heykelleri ile bölge kentin tüm mirasını omuzlarken turistler içinde özel bir yerdir.


St. John Katedrali

Eski şehir bölgesinde yer alan katedral Unesco miras listesinde yer alan özel bir binadır. Gotik tarzında tasarlanmış olan bina taç giyme törenlerine de ev sahipliği yapan bir yer olmasının yanı sıra halen ibadete de açıktır.


Kraliyet Kalesi

Zamek Krolewski olarak bilinen kraliyet binası 13.yüzyıldan kalan ve resmi bir makam olarak kullanılmış olan tarihi bir mekândır. Sadece kraliyet kalesi değil bu alanda yer alan meydan da gezip görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Meydanda yer alan dükkânlardan hediyeleri eşya alımına yer vermenin yanı sıra kafelerde de meydanı izlerken kahvenizi yudumlama şansını elde edebilirsiniz. Meydanda birçok heykel bulunmak ile beraber en çok dikkat çekeni denizkızı heykelidir.


Varşova'da Nerede Kalınır?

Varşova kenti turizm için gelişmiş bir kent olması sebebi ile bu bölgede birçok otel bulunuyor. Otellerin yanı sıra ev kiralama hizmeti sunan yerlerde bölgede hizmet veriyor. Kentte ulaşmadan önce belirlediğini mekân için rezervasyon yaptırabilirsiniz. Kent kendine sakladığı kültürü ve tarihi ile iç içe olan mahallelerini size sunarken bu muhteşem görselliğin hayat bulmuş halini yaşamak için sizde kent ziyaretinizde ev kiralama seçimine de yer açabilirsiniz.