Santorini - Yunanistan

Ege adaları’nın en romantik adası olan Santorini sessizlik, sakinlik, huzur ve romantizm arayanlar için en doğru adreslerden biri. Kayalıkların üzerinden Caldera’ya bakan havuzlu butik otelleri, begonvillerin süslediği bembeyaz badanalı kesme şeker görüntüsündeki evleri, evleri birbirine bağlayan merdivenli dar sokakları, muhteşem günbatımları ve nefis şarapları ile gideni kendine aşık eden bir yer. Fotoğraf: commons.wikimedia

Yunanistan’ın 200 kilometre güneydoğusundaki Cyclades volkanik adalar topluluğunda yer alan Santorini, 78 kilometrekarelik yüzölçüme sahip olan küçük bir ada.

Adaya ulaşım Atina aktarmalı uçak seferleri ile, ya da Rodos ve Mikanos’tan gemi turları alınarak sağlanıyor. İstanbul ve Kuşadası çıkışlı pek çok gemi turları da mevcut. Gemiler limana yakın bir bölgede demir atıyor ve buradan limana küçük botlarla ulaşım sağlıyorlar. Mikanos ve diğer adalardan da hızlı feribotlar ile adaya ulaşmak mümkün.

Liman bölgesinden Santorini’nin merkezi ve 18.yy’dan beri adanın başkenti olan Fira’ya teleferikle çıkmak mümkün. Fira deniz seviyesinden 275 metre yükseklikte yer alıyor. Fira’ya ulaşmak için diğer alternatifler ise otobüs ile dolambaçlı yollardan çıkmak, ya da 588 basamaklı merdivenleri yürümek ya da eşek kiralamak. Fira dik bir uçurumun kenarına kurulmuş. Burada mavi kapı ve pencereli bembeyaz badanalı çatısı olmayan küçük küçük evler, yine bembeyaz badanalı, mavi kubbeli kilise ve şapeller, pek çok hediyelik eşya satan dükkân, mağaza ve kuyumcular ile Caldera manzaralı pek çok cafe ve restoran bulunuyor.

Agaou Mina ve M. Nomikou sokağı Fira’nın en güzel manzaralı iki sokağı. Agaou Mina Kilisesi de burada bulunmakta.

Fira’ya 11 kilometre mesafede yer alan Oia kasabası da en az Fira kadar güzel. Adanın kuzey ucunda bulunan Oia kasabası küçük beyaz badanalı, mavi kapı ve pencereli evleri, daracık sokakları, bu sokaklardaki beyaza boyanmış merdivenleri ile müthiş bir görsellik sunuyor. Sanat galerileri, tasarım butiklerinin sıra sıra dizili olduğu Oia kasabası günbatımının en güzel izlenebileceği noktalardan biri.

Günbatımının en iyi izlenebileceği üçüncü bölge de adanın en yüksek yeri olan İnverovigli köyü.

Etiketler