Saraybosna - Bosna-Hersek

Miljacka Nehri üzerinde, dağlarla çevrili olan Saraybosna, Bosna Hersek'in başkenti ve en kalabalık şehridir. Ülkenin ekonomi, idari, kültür, eğitim ve spor merkezidir.

Kenti keşfe başlamak için en ideal nokta, Osmanlı döneminden kalma Baş Çarşı'dır. Bu çarşının uzunluğu 109 metredir ve içerisinde 54 tane dükkan bulunmaktadır.

Baş Çarşı'da meydanda bulunan Sebil 17.yy’da inşa edilmiştir. Fakat savaşta hasar aldığı için orjinaline uygun biçimde tekrar yapılmıştır. Burası Saraybosnalıların buluşma yeridir.

Kentin Osmanlı ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu izlerini taşıyan mimarisi oldukça ilgi çekicidir. Bizantino-Morik mimari tarzlı Belediye Sarayı 1896 yılından kalmadır. Kentte Avusturya-Macaristan döneminden kalan en parlak binadır. 

Saraybosna'da yer alan önemli Osmanlı eserlerinden biri de, Gazi Hüsrev Bey Camisi'dir. Gazi Hüsrev Bey Camii, 2. Bayezid’in torunlarından Hüsrev Bey’in (1480-1541) adını taşımaktadır. Caminin bahçesinde zarif bir şadırvan ve Gazi Hüsrev Bey’in türbesi bulunmaktadır. 

Saraybosna şehrini ikiye ayıran Miljacka Nehri üzerinde bulunan Latin Köprüsü çok ünlüdür. Bu köprüde Avusturya-Macaristan imparatorluğu veliahttı Franz Ferdinand ve eşi Sofi, bir Sırp milliyetçisi tarafından suikast düzenlenerek öldürülmüşlerdir. Bu da 1. dünya savaşının çıkmasına neden olmuştur. Önceleri suikastı düzenleyen Sırp milliyetçi Gavrelok 'un adı bu köprüye verilmiştir, sonrasında ise köprünün adı Latin Köprüsü olarak değiştirilmiştir. Latin Köprüsü adı verilmesinin nedeni ise Saray Bosna’nın Dubrovnik’den gelen ve “Latin” adı verilen çok sayıda tüccara ev sahipliği yapmasıdır. 

Şehirde görülmeye değer yerlerden biri de Morica Han'dır. Morica Han'ın içerisinde daha çok halı satışı yapan dükkanlar mevcuttur. Saraybosna’nın en güzel kahvesi burada yapılmaktadır. Bu hanın tarihi görünümü de oldukça göz alıcıdır.

Saraybosna havaalanı altında bulunan 800 metre uzunluğundaki Ulica Tüneli, Bosna ordusu tarafından 4 ayda kazılmıştır. Savaş döneminde kente giriş ve çıkışın sağlandığı tek yer olan bu tünel, havaalanının diğer yanında Sırplar tarafından işgal edilmeyen tek yer olan Igman Dağları’na açılmaktadır. Bu tünelden silah, yiyecek, ilaç, telefon hatları, yaralılar, hatta cesetler taşınmıştır.

Havaalanının diğer ucunda yaşayan Kolarov Ailesi evlerini o günleri yaşatmak amacıyla müzeye dönüştürmüşlerdir. Tünelin ilk 20 metrelik kısmı ziyarete açılmıştır. Burada tünelden taşınan tüm malzemeleri görebilirsiniz.  

Savaşın izlerinin hala silinemediği şehirde mermi delikleriyle dolu binaları görmek ve yerel halkı daha yakından tanımak için yürüyüş turları da yapabilirsiniz.

Dünya mutfağından pek çok örneğe rastlayabileceğiniz Bosna’nın önemli lezzetlerinden biri de kıyılımış et, soğan, sarımsak ve sebze ile yapılan Cevabi’dir. Saraybosna'da mutlaka Boşnak böreklerini de denemelisiniz.