Google+

Arama formu

SCHENGEN VİZESİ - İTALYA

Birleşik Krallık ve İrlanda Cumhuriyeti hariç Avrupa Birliği üyesi olan ülkelere giderken Schengen vizesi almamız gerekiyor. Hatta herkese, bana geldiği gibi, uğraşmak zor geliyor olabilir. Aslına bakarsanız başvuru kısmı değil de belgeleri toplama kısmı ve çevreden gelen bilgilerden dolayı sıkıntılı.  Ancak vizenizi uzun süreli alabilirseniz tadından yenmiyor  :)

İnternet Schengen vizesi alma konusunda gerçekten bilgi çöplüğü. Ben de 2015 yılındaki Roma tatilimiz için Schengen vizesi alırken yaşadığım deneyimlerim ile ilgili bilgi vereceğim bu yazımda, umarım faydalı olur :) Tabii bu vizeyle İtalya, Almanya, Portekiz, Malta ve Yunanistan gördük 2015’te :)

Gideceğiniz ülkeye göre başvuracağınız kuruluş değişiyor. Ayrıca aynı seyahat süresinde birden fazla Schengen ülkesine gidecekseniz, seyahatiniz boyunca hangi ülkede en çok kalacaksanız oradan vize almanız gerekiyor.

İtalya ve Almanya için belgeleri teslim edeceğiniz ve parmak iziniz gibi biometrik bilgilerinizin alınacağı tek yetkili kuruluş olan IDATA’ya başvurmanız gerekiyor. Konsolosluk ile direk iletişim içerisinde olmayacaksınız. Gerekli gördükleri durumlarda konsolosluğa çağırıyorlarmış ancak bizden kimseyi görüşmeye çağırmadılar. Randevu alıp belgelerinizi toplayıp IDATA’ya götürüyorsunuz ve belgeleri inceleyerek teker teker teslim alıyorlar sizden ve parmak izleriniz sisteme tanımlanıyor. Vize ile ilgili bilgi verme ve yorum yapma hakları yok; çünkü bu kararı konsolosluk veriyor.

O zaman detaylı süreç “Turizm amaçlı Schengen-Çalışanlar” için nasıl ilerliyor başlıyorum anlatmaya :)

Yaklaşık 6 ay daha geçerli bir pasaportunuzun olması gerekiyor; yoksa yeniden pasaport çıkarmalısınız. Pasaportunuz olmadan başvuru yapmanız mümkün değil. Çünkü işlemler pasaport numaranız üzerinden yürüyecek. Bunu şunun için söylüyorum: Zamandan kazanmak için pasaport başvurunuz sırasında ileriki bir dönem için vize başvuru tarihi alamazsınız. Pasaportunuzun size ulaşmış olması gerekiyor.

Daha sonra IDATA’nın sitesine giriyorsunuz: Sırayla İtalya mı yoksa Almanya için mi vize istediğinizi, hangi ilden başvuru yapacağınızı ve ziyaret amacınızı seçiyorsunuz. Gelecek ekranda başvuru formu, gerekli belgeler listesi ve ek formlar çıkacak karşınıza.  Aşağıda da “Başvurabileceğiniz en yakın ofis” çıkacak.

Şu an güncel olarak baktığımda vize ücreti 192 TL, koordinasyon bedeli ise 96 TL olarak gözüküyor. VIP hizmet isterseniz eğer VIP Hizmet Bedeli de 380 TL. Yani normal bir hizmet alacaksanız 288 TL gibi bir ücret ödemeniz gerecek.

İtalya Schengen vizesi başvurusu için gerekli belgelerden bahsecek olursam;

 • Başvuru Formu: iData’nın internet sitesinden çıktısını alabilirsiniz veya ofise gittiğinizde ordan temin edebilirsiniz. Başvuru formunda nereye ne yazılacak gibi bilgiler ofiste detaylı olarak panoya asılmış. Başvuru formunda imza atılması gereken iki yer bulunmaktaymış, bunu da özellikle belirtiyorlar. 
 • 2 tane Son 6 ayda çektirilmiş Biometrik fotoğraf: Yoksa orda şipşak çektirebiliyorsunuz makinaları mevcut.
 • Pasaportunuzun aslı.
 • Pasaport Fotokopileriniz: Bordo pasaportunuzun veya yeşil pasaport gibi geçmiş döneme ait pasaportlarınızın ilk, 2. ve son sayfaları, geçmişte almış olduğunuz vizelerin ve o ülkelere giriş çıkışların olduğu sayfaların fotokopileri gerekiyor. Neredeyse pasaportun hepsini çektireceksiniz anlayacağınız :)
 • Pasaportunuzun 10 sene içerisindeki bir tarihte çıkmış olması ve en az bir boş sayfasının olması gerekiyor. 6 ay kadar daha geçerlilik süresi olursa daha iyi olur.
 • TC kimlik numarası yazılı 1 adet nüfus cüzdan fotokopisi isteniyor.
 • 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırmalısınız. Sağlık sigortanızı bankanıza giderek ya da online işlemlerden veya sigorta şirketlerinden yaptırabilirsiniz. Ya da Türkiye’de kullandığınız özel sağlık sigortanız varsa yurtdışı için geçerli olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer yurtdışı için de geçerliyse ekstra olarak seyahat sağlık sigortası yaptırmanıza gerek kalmayacaktır.
 • Şirket antetli kağıdına görevinizi, işe giriş tarihinizi, maaşınızı ve hangi tarihlerde izinli olacağınıza dair işveren tarafından ıslak imzalı kaşeli dilekçe aslı isteniyor ve buna önem veriliyor.
 • Şirketin imza sirküleri okunaklı fotokopisi.
 • Şirketinize ait son 3 ayda alınmış faaliyet belgesinin aslı (ıslak imzalı) ve fotokopisi isteniyor. Bunu Ticaret Odası'ndan alabilirsiniz. Anadolu yakasındaysanız Kadıköy Evlendirme dairesinin karşı sokağında binaları bulunuyor, oradan da temin edebilirsiniz.
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Ticaret Sicil Gazete veya bağlı bulunulan oda kaydının okunaklı fotokopisi.
 • SGK işe giriş bildirgesi okunaklı fotokopisi.
 • SGK son 4 aya ait prim bildirgeleri veya internetten alabileceğiniz SGK Hizmet Dökümü Cetveli.
 • Maaş bordronuzun son 3 aya ait kaşeli-imzalı fotokopileri.
 • Size ait son üç aylık dönemi kapsayan banka cüzdanlarının aslı ve okunaklı fotokopileri veya bankadan alınmış imzalı kaşeli hesap ekstresi aslı; İlk schengen vizesi alacak olan kişiler son üç aylık banka cüzdanlarının aslı ve okunaklı fotokopileri veya bankadan alınmış imzalı kaşeli hesap ekstresi aslı ve ekinde imzalayan kişinin imza yetkisini gösteren banka imza sirküleri.
 • Tapu, kira kontratı gibi mal varlığınızı belgeleyen evrakların okunaklı fotokopileri

 
Tüm bu belgeleri tamamladıktan sonra ya da tamamlanmış olacağını öngördüğünüz bir tarih için iDATA Randevu’dan pasaport numaranızı da girerek randevu alıyorsunuz.

iDATA Bahariye ofisi için konuşmam gerekirse biz gittiğimizde uzun bir süre sıra bekledik. Baya yoğun bir dönem olacağını tahmin etmiştik. Randevu saatimiz olmasına rağmen içeride numara sistemi işliyor. Yine de siz saatinizde tüm belgelerle orada olmaya özen gösterin.

Sıranız gelince alt kata iniyorsunuz. Gişe görevlileri teker teker belgelerinizi alıyor eksik var mı yok mu kontrol ediyor ve eğer ilk Schengen vizeniz ise parmak izi tanımlamanızı yapıyorlar.  Vize harç bedelini ödemeniz ile işlemleriniz bitiyor :)  Eğer ihtiyaç duyulursa İtalya Konsolosluğu sizi çağırabiliyormuş. Bu işlemlerinizden sonra iDATA’nın sayfasından başvuru takibi ve kargo takibinizi yapabiliyorsunuz.

İşlemleriniz olumlu ise pasaportunuzu 24 TL karşılığında kargo yolu ile gönderebiliyorlar veya iDATA ofisine gidip alabiliyorsunuz. Başvuru sırasında biriyle giderseniz pasaportunuzu alması için ona vekalet de verebiliyorsunuz işlemler sırasında. Bunun için küçük bir belge veriyorlar. Vekalet verdiğiniz kişi o belge ile gittiğinde sizin adınıza pasaportunuzu alabiliyor.

Bana sorarsanız aracı bir kurum ile çalışmanıza gerek yok, boşuna para vermiş gibi olacaksınız. Biz tüm işlemleri kendimiz hallettik. Çünkü tüm belgeleri siz hazırlıyorsunuz ve başvuruyu da gidip şahsi olarak yapmanız gerekiyor. iDATA’nın zaten Call Center hizmeti var, onlara gerekli gördüğünüz yerlerde soru sorabilirsiniz.

Gidiş tarihinizden en az 1 ay öncesinde başvuru yapmanızı öneririm. Gerekli belgeleri götürürseniz ve problem teşkil edecek bir durum yok ise birkaç gün içerisinde vizeniz sonuçlanacaktır. Şahsen bizim 3 gün de elimizdeydi pasaportlarımız :)

Şimdiden hepinize iyi şanslar ve iyi tatiller diliyorum :)

Yazılarımı güncel bir şekilde http://www.tripengineer.com isimli web siteme mail adresiniz ile üye olarak takip edebilirsiniz. Instagram hesabım ise http://www.instagram.com/tripengineer


Yazar Hakkında

Tripengineer

Uzun zamandır yazsam mı yazmasam mı, süreklilik sağlayabilir miyim derken ilk yazıyı yazmaya karar verdim.Ve www.tripengineer.com isimli blogumu açtım :) Kısa ve öz yaptıklarımız, yediklerimiz, nerelere gidilir, ne yapılır, biz ne yaptık veya biz yapamadık siz yapabilirsiniz önerilerimiz, bunları gösteren excellerimiz (evet gitmeden detaylı...


Tripengineer kullanıcısının resmi
Tripengineer
Paz, 06/12/2016 - 15:15
Yazılarımı güncel bir şekilde http://www.tripengineer.com isimli web siteme mail adresiniz ile üye olarak takip edebilirsiniz. Instagrm hesabım ise http://www.instagram.com/tripengineer