Schengen Vizesi Kuralları Değişti

Avrupa Birliği üyesi 26 ülkeye giriş hakkı sağlayan Schengen vizesini alabilmek için izlenmesi gereken prosedüre birtakım yenilikler getirildi. Yeni düzenleme ücret, elektronik başvuru, uzun süreli vize gibi konu başlıklarını içeriyor.  

Schengen vizesi, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke vatandaşlarının AB üyesi ülkelerine girebilmeleri için almakta zorunlu oldukları bir vize tipi. Geçerli pasaportunuzla birlikte Schengen vizenizi almadan AB ülkelerine seyahat etmeniz kanun dışı olarak görülüyor ve hukuksal açıdan suç işlemiş sayılıyorsunuz.

Ülkemizde de AB ülkelerine seyahat Schengen vizesiyle sağlanabiliyor. Bu nedenle getirilen yeni düzenlemeler, iş ya da gezi amaçlı seyahat etmeyi düşünen herkes için oldukça önemli.

Yeni Schengen Vizesi Kanunu İşlemeye Başladı

Yeni düzenleme Şubat 2020’nin ilk pazartesi gününden itibaren yürürlükte. Buna göre bu tarihte ve sonrasında yapılacak Schengen vizesi başvurularında tamamen yeni Schengen Vize Kanunu geçerli olacak.

Schengen Vizesinde Neler Değişti?

Uygulanmaya başlanan yeni Schengen Vizesi kanununda değişiklikler ücret, başvuru formları, vize süresi gibi maddeleri içeriyor. Buna göre yeni düzenleme sonucunda vize ücretleri 60 Euro’dan 80 Euro’ya çıktı.

Çocuklu gezi yapanlar için de bazı değişiklikler mevcut. Daha önce olan 6 yaş altındaki çocuklardan vize ücreti alınmama kuralına devam ediliyor. Ancak 6 ila 12 yaş grubundaki çocuklar için eskiden 35 Euro olan vize ücreti 40 Euro’ya çıkartıldı.

Başvuru yapma dönemlerinde uzatmaya gidildi. Daha önce seyahatten 3 ay önce olan vize başvuru tarihi yeni kanunla birlikte seyahatten altı ay önceye çıkartıldı.

Yeni düzenleme elektronik başvuru formları konusunda da eskiye göre kolaylık getiriyor, elektronik imza kullanmanın önünü açıyor. Olumlu bir vize geçmişine sahipseniz çoklu giriş çıkışlı olmak üzere uzun süreli vize alabilme şansınız artıyor.

Bunların dışında vize başvurusunda istenen belgelerde bir yenilemeye gidilmedi.

Schengen Vizesi Kanunları Neden Değiştirildi?

Avrupa Birliği, vize kurallarında değişiklik yapmasının nedenlerini açıklarken prosedürleri kolaylaştırıcı bir etki yaratmak istedikleri üzerinde durdu. Komisyon üyelerine göre getirilen yeni düzenlemelerle Schengen Bölgesine sık seyahat eden kişilerin vize alması artık daha kolay olacak. Bunun ardında ise yasa dışı göçmenlerin geri kabulü konusunda ve benzeri alanlarda iş birliği yapan ülkelerin ödüllendirilmesi amacı var.