ABD’nin bir başka ünlü şehri daha. Adını filmlerde, dizilerde duyduğumuz Seattle. Peki Seattle’da Ne yapılır? Nereye gidilir? Nasıl bir şehirdir? gibi soruları merak ediyorsanız, işte size kısa bir Seattle profili.

İlk sırada Pike Place Market yer alıyor. 1907 senesinde ilk olarak çiftçilerin ürünlerini satabilecekleri bir yer olarak açılan Pike Place Market şimdilerde içinde bir de balık pazarı bulunduruyor. Sabah saatlerinde gelip buradan alışveriş yapabilir taze balıkları seçip tanıyabilirsiniz.

Aynı zamanda Pike Place Market içerisinde birçok hediyelik eşya dükkanı, restoranlar, el işi ürünler satan mağazalar da mevcut. Çıkışta ise buranın hemen çaprazındaki Seattle Sanat Müzesi’ne uğrayabilirsiniz.

Bir diğer uğrak mekanı ise Pioneer Square denilen farklı tarzda mimari yapılara ev sahipliği yapan bölge. Bu bölgede bir çok ikinci el kitap satan stand, ufak butikler ve galeriler görebilirsiniz. Seattle eski dönemde altın madenlerine olan yakınlığı ve sahip olduğu limanlar nedeni ile “Altına açılan kapı” olarak adlandırılıyormuş. Pioneer Square içerisindeki Klondike Doğal Park’ında 1897-98 altına hücum dönemine ait birtakım belgeleri ve fotoğrafları görebilirsiniz. 

Şehrin diğer tarafında Myrtle Edwards Park ve Olympic Sculpture Park görülmeye değer yerler arasında. Her iki parkta yan yana olup sizlere muhteşem Olimpics Dağları ve Rainer Dağı manzarası sunuyorlar. Bu park içerisinde çok düzenli bisiklet yollarıda göze çarpıyor.

Bir sonraki durak, şehrin simgesi haline gelmiş olan Space Needle. Hikayesi ise şöyle; 1959 senesinde Edward Carlson isimli bir sanatçı AlmanyaStuttgart’taki Kuleden etkileniyor. Ve dünya fuarının yapılabileceği bir alan olarak burayı tasarlamaya başlıyor. Space Needle 1961 Aralık ayında tamamlanıyor.  

Dünya fuarı döneminde burayı günde 20.000 kişi ziyaret etmiş. Saatte 200 mile ulaşan rüzgara kadar da dayanıklı. Aynı zamanda 2001 senesindeki 6,8’lik depremde de herhangi bir zarar görmemiş. En tepesinde bulunan SkyCity restoran ise, çok güzel bir manzara sunuyor. Şu an Seattle’ın en fazla ziyaret edilen turistik noktası.  

Günümüzde hemen her yerde görüp, oturup bişeyler içtiğimiz Starbucks’ın ilk çıkış yeri gene Seattle. İlk şubesini buraya açan Starbucks’ın şu an dünya üzerinde 15.000’i aşkın şubesi bulunuyor.  

Seattle’da diğer gezilebilecek yerler arasında Seattle Akvaryumu, Rainer Dağı, Pasific Bilim Merkezi, Bilim Kurgu Müzesi ve Uçak Müzesi bulunuyor. Özellikle çocuklu aileler ve su altı severler Seattle Akvaryumu’na mutlaka uğramalılar.

Seattle düzenli sokakları ve sanki geçmişi günümüze taşıyan havasıyla gerçekten yaşanılması ve görülmesi gereken bir şehir. Burası ayrıca dünyanın en büyük alışveriş sitesi olan Amazon.com’un merkezine, Bill Gates’in evine ve Microsoft’un merkezine ev sahipliği yapıyor.  

Deniz ticaretinin gelişmiş olduğu bu şehri görmeden, düzgün sokakların ve renkli tabelaları arasından yürümeden bu topraklardan gitmemelisiniz.