Selanik - Yunanistan

Selanik nüfusu 1.000.000 olan bir şehir. Şehri kuran ve adını veren Büyük İskender. Selanik ise “Thessaloniki” olarak geçiyor. Bu isim de Büyük İskender’in kızının adı.

Selanik de aynı İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulmuş olan bir kent. Eski şehir de bir tepe üzerine kurulmuş ve etrafı surlarla çevrilmiş.

En yüksek tepede olan eski şehir ise tamamen deniz ve şehir manzarasına hakim. Selanik’teki en pahalı evler bu bölgede yer alıyor. Buradaki evlerin tamamın tarihi olduğu için, bu bölgede evlerde tadilat yapmak neredeyse imkansız. Çünkü hükümet bu bölgedeki yapılara kesinlikle dokundurtmuyor. Eski şehir bölgesinde Eski Osmanlı evleri de mevcut. Ancak bir çoğu 1917’de meydana gelen büyük Selanik yangınında kül olmuş.

Bizans Surları ile çevrili olan şehirde 7 kule var. Bu kulelerden deniz kenarında olana “Lefkos Pirgos” (Beyaz Kule) deniyor. 15.yy’da yapılmış olan kulenin yüksekliği 39 metre.

“Aristotelous Square” Meydanı ise şehrin en hareketli yeri. Bu meydandan denize doğru uzanan ve trafiğe kapalı cadde boyunca çok sayıda mağaza ve cafe bulunuyor.

Atatürk’ün doğduğu ev günümüzde T.C konsolosluğu içinde yer almakta. Arka bahçesindeki 3 katlı ve oldukça bakımlı olan ev, Yunanlılar tarafından 1937 senesinde Türkiye Cumhuriyeti’ne hediye edilmiş. Bu ev harabe durumundayken T.C tarafından en baştan restore edilmiş.

İçindeki eşyalar Türkiye’den aslına uygun olarak getirilmiş. İçerisinde Atatürk’ün giysileri ve bazı kişisel eşyaları da sergileniyor. İlgi çok fazla olduğu için, gelen gruplar içeriye randevu ile alınıyor. Her grup içeride yaklaşık 15 dakika geçirebiliyor.

Selanik tarih boyunca bir ticaret ve eğlence merkezi olmuş, günümüzde de bu kimliğini kaybetmiş değil.