Serengeti - Tanzanya

Sonsuz düzlük anlamına gelen Serengeti, Tanzanya'nın en önemli milli park alanlarından biri. 14.763 kilometrekarelik alanı ile dünyanın en büyük vahşi yaşam koruma alanları içerisinde yer alıyor. Tanzanya'nın en önemli safari parklarından biri olan Serengeti özellikle ‘Büyük Göç' sırasında ziyaretçi akınına uğruyor.

Serengeti düzlükleri Savan olarak tanımlanıyor. Savan, yılda yaklaşık 500-1000 mm yağış alan tek-tük ağaçlı otlaklar olarak tanımlanmakta. Bir savanın oluşmasındaki en önemli faktörler, yıllık yağış miktarı ve zamanlaması, toprağın yapısı ve fil sayısıdır.   Yılda 600 mm’nin altında yağış aldığı için kuru savan olarak tanımlanan Serengeti düzlüklerinin devamı ise Maasai Mara’dır.

Her sene aynı dönemlerde burada yaşayan iki milyon antilop, zebra, ceylan ve diğer otobur hayvan, daha yeşil otlaklara kavuşmak için kuzeye doğru bir yolculuğa çıkıyor. Aynı zamanda Serengeti yeryüzünde en fazla memeli hayvanı barındıran bir bölge ve bu bölgedeki hayvanlar, Afrika’nın diğer bölgelerinde görülenlere göre daha iri ve daha güçlüler.

Milli parka doğru ilerlerken çok sarsıntılı bir yolculuk geçirebilirsiniz. Afrikalılar buna ‘Afrika masajı’ diyorlar. Parkın girişinde çok büyük granit kayalar dikkatinizi çekebilir, bunlar Ngorongoro’da meydana gelen volkanik patlamar sonucu yer altından yeryüzüne çıkmış kayalar. Bu kayaların isimleri ise Kopjes. Naabi Hill adı verilen bu Kopje tepesine çıktığınızda müthiş bir manzara ile karşılaşacaksınız. Tepenin çevresinde yer alan bir kaç ağaç dışında hiçbir yeşillik yok.

Kayaların üzerinde etrafınızda 360 derece dönseniz dahi manzara değişmiyor. Her yanda uçsuz bucaksız otlakları ve ufuk çizgisini göreceksiniz. Belkide bu sebepten Afrikalılar kopjeslere “Otlak denizindeki ıssız ada” diyorlar.

Bu bölgedeki tüm milli parklarda, hayvanları doğal hayatlarında rahatsız etmemek için önce onları beklemeniz gerekiyor. Eğer ki yolun ortasında bir aslan yatıyorsa, korna çalıp, çekilmesini isteyemezsiniz, ya o gidene kadar bekleyeceksiniz ya da yolun dışına çıkarak alternatif bir yoldan geçeceksiniz.

Çevrede sıklıkla fillere de rastlayabilirsiniz. Filler ailecek dolaşıyor ve genelde kalabalık bir grup halinde bulunuyorlar. Eğer tek başına bir fil görürseniz bunun erkek bir fil olduğunu anlayabilirsiniz. Hazır fillerden bahsediyorken, fil dişine de değinmekde yarar var. 1970’lere kadar bölgede fildişi çok ucuzmuş. Bir kilo fil dişi için en fazla on dolar ödeniyormuş. Ancak günümüzde bir fil dişi avcıya yaklaşık 2.000 dolar bırakıyor, çünkü avcılık yasak. Gergedan boynuzu ise çok daha pahalı. Hatta bu gergedan boynuzunun pek çok hastalığı tedavi ettiğine inanıyorlar, özellikle de Uzakdoğuda.

Bu bereketli ve sonsuz topraklarda safariye başladığınızda objektiflerinizi her an hazır ve açık tutmalısınız. Aniden önünüzden bir aslan grubu geçebilir, bir hareket meydana gelebilir. Etrafta çok sayıda Gnu görebilirsiniz yani öküz başlı antilop. Gnular aslanların favori yemekleri arasında olduğundan burada bir belgeseli canlı canlı izleyebilirsiniz.

Timsahlar, maymunlar, rengarenk kuşlar ve savanın olmazsa olmazları akbabalar buranın parçalarını oluşturuyorlar.

1913’te  Afrika’nın büyük bir kısmı beyaz adam için hala bir muamma iken Amerikalı bir avcı, Stewart Edward White Nairobi’den yola çıkar. Güneye doğru ilerlerken şunları kayda alır: “Cayır cayır yanmış topraklarda kilometrelerce yürüdük.’’

1913’te  Afrika’nın büyük bir kısmı beyaz adam için hala bir muamma iken Amerikalı bir avcı, Stewart Edward White Nairobi’den yola çıkar. Güneye doğru ilerlerken şunları kayda alır: “Cayır cayır yanmış topraklarda kilometrelerce yürüdük.’’

White’ın keşfinden sonraki yıllarda bir çoğumuz için Serengeti cenneti simgeledi. Binlerce yıldır sığırlarını otlatan Maasai insanı burayı hep cennet olarak düşündü. Onlar için buranın adı Siringitu – yani, “toprağın sürekli hareket halinde olduğu yer” idi.

Burada gerçektende toprak sürekli hareket halinde, toprağın üstündekiler ve altındakilerde buna dahil.  Burayı ziyaret ettikten sonra Serengeti cennet kelimesini duyduğunuzda aklınıza gelen yerlerden biri olacaktır.