Sevilla - İspanya

Sevillaİspanya’da Endülüs bölgesinin en önemli kentidir. İspanya’nın güneyinde yer alan Sevilla, Guadalquivir nehri kenarında yer almaktadır. Aynı zamanda İspanya’nın 3. büyük şehri olan Sevilla, Avrupa’nın sur içi bölgesi en geniş olan şehirlerindendir.

Sevilla’nın en etkileyici yerlerinden biri yarım ay şeklinde tasarlanmış olan İspanyol Meydanı'dır. Bu yapı ilk olarak İspanyol pavyonu olarak inşa edilmiştir. Buradaki iki katlı bina, günümüzde Sevilla Üniversitesi ve Endülüs Özerk Bölge Yönetimi hizmet binaları olarak kullanılmaktadır.

İspanyol Meydanı'nın en ilgi çekici yanı ise İspanya’nın hemen tüm şehirlerinin kendilerine ait tarihi olaylarla betimlendiği seramik resimlerle kaplı olmasıdır.

Şehrin en eski yahudi mahallesi olarak bilinen Santa Cruz’da yer alan en önemli yapılar La Giralda yani Sevilla Katedrali ve Alcazar Sarayı'dır (Real Alcazar). Bu bölge İspanyol Meydanı'ndan yaklaşık 15 dakikalık yürüme mesafesindedir. Bölgede çok fazla turunç ağacı bulunmaktadır. Bu ağaçlar zamanında Endülüslü Araplar tarafından bu topraklara ekilmiştir. Parke taşı kaplı dar sokakları ve turunç ağaçlarıyla süslü meydanı ile Santa Cruz bölgesi de UNESCO tarafından koruma altına alınmış bir bölgedir.

Real Alcazar Sarayı 1366 senesinde hizmete girmiştir. İspanyol kralları yaklaşık 700 sene boyunca bu sarayda yaşamışlardır. Yeni Dünyayı keşfedecek olan Kristof Kolomb ve yanındaki denizciler, Kraliçe 1. Isabel tarafından sefere bu saraydan uğurlanmışlardır. Bu sarayı, Endülüs Araplarına hayran olan bir İspanyol kralı, Elhamra sarayından etkilenerek Granada’dan çağırdığı ustalara yaptırmıştır. Dolayısı ile saray biraz Elhamra Sarayı'nı andırsa da onun kadar etkileyici değildir.

Sarayın halen belli bölümleri, özellikle 2. katı Kraliyet Ailesi tarafından nadiren de olsa kullanılmaktadır. Sarayın içerisindeki magribi süslemeler, oymalar, seramik süslemeler gerçekten çok etkileyicidir.

Sarayın bahçesi de oldukça keyifli ve geniş bir bahçedir. Bahçe de, şanslıysanız kanatlarını açmış dolaşan bir çok tavus kuşu da görebilirsiniz.

La Giralda, Magribiler yani Kuzey Afrika Müslümanları tarafından inşa edilmiş bir camii iken, 12. yy sonlarında katedrale dönüştürülmüştür. La Giralda ismi Çan kulesi tepesinde yer alan bronz rüzgar gülünden gelir ve inancı simgelemektedir. Bu katedralin diğer bir özelliği ise Kristof Kolomb’un mezarının bu katedral içerisinde yer almasıdır. Katedral’in bulunduğu meydan, Plaza de Contratacion ya da Virgen de Los Reyes meydanı Sevilla’nın kalbi olarak kabul edilmektedir.

Bu bölgede yer alan Bar Giralda’ya uğrayarak meşhur Tapaslardan ve yanında elma likörü Manzanilla ya da Sangria içebilirsiniz.

Sevilla eski bir liman kentidir ve El Arenal bölgesi de o dönemde mühimmat imalathanelerinin olduğu yerdir. El Arenal bölgesinin en önemli noktası “Plaza de Torres de la Maestranza” yani boğa güreşi arenasıdır. Ama asıl özelliği İspanya’nın en eski boğa güreşi alanlarından birisi olmasıdır.

Sevilla'da tekne turuna katılarak nehir kenarında sıralanmış yapıları yakından görme fırsatı elde edebilirsiniz.

Bu tekne turları Altın Kule’ye yakın bir bölgeden başlar ve yaklaşık 1 saat sürmektedir. Bu seyahat esnasında Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiş olan dünyanın en uzun tek parça köprüsünü de görebilirsiniz.

Endülüs bölgesinin ruhu haline gelmiş olan Flemenko Dans'ı, renkli kıyafetli çingeneler tarafından icra edilen, hüznü ve sevinci ifade etmenin en tutkulu yollarından biridir.

Sevilla'nın bir diğer önemli bölgesi nehrin karşı kıyısında yer alan Triana’dır. Bölge bir zamanlar, Sevilla’nın çingene mahallesidir. Günümüzde ise çiçeklerle dolu sokakları ve bağımsız havasıyla geleneksek bir işçi mahallesi konumundadır. Bölge aynı zamanda Sevilla’nın gece hayatının merkezi durumundaki Betis Caddesi'ni de içinde barındırır.

Alışveriş ve gezmek için en canlı bölgelerden birisi ise Las Sierpes bölgesidir. Kıvrımlı sokakları, beyaz badanalı evleri ile oldukça ilginçtir. Yine Tetuan Caddesi ve Las Sierpes bölgesinde ara sokaklardaki balık restoranlarında oturabilir, biraz soluklandıktan sonra bu caddeler üzerindeki küçük mağazalardan yelpaze, şal, kastanyet gibi hediyeler alabilirsiniz.