Google+

Arama formu

SEYAHATTE YENİ TRENDLER

Bu yazı Gezimanya üyesi Dilara Seven tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

2013 senesi resmi tatil günleri açısından seyahat severlerin yüzünü güldürecek bir yıl. Çünkü resmi tatillerin büyük bölümü hafta içi günlere rastlıyor.

Tatillere şöyle bir bakarsak;

  • Yılbaşı: 1 Ocak Salı
  • Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı: 23 Nisan Salı
  • Emek ve Dayanışma Günü: 1 Mayıs Çarşamba
  • Ramazan Bayramı: 7 Ağustos Çarşamba (Arife) ve 8-9-10 Ağustos Perşembe, Cuma, Cumartesi
  • Zafer Bayramı: 30 Ağustos Salı
  • Kurban Bayramı: 14 Ekim Pazartesi (Arife) ve 15-16-17-18 Ekim Salı, Çarşamba, Perşembe,Cuma
  • Cumhuriyet Bayramı: 28-29 Ekim Pazartesi ve Salı

2013’te toplam 13 gün hafta içine geliyor. O zaman 2013 tatil planlarını yapmadan önce şöyle bir Seyahat trendleri ne yönde gelişecek bir bakalım.
 
SEYAHAT PAYLAŞIMLARI
Akıllı cep telefon kullanımındaki artış, seyahat edenlerin davranışlarında da değişiklik yaratıyor. Özellikle Facebook, Instagram ve Twitter gibi kanallarla seyahat deneyimlerini ve fotoğraflarını anlık olarak sosyal medya üzerinden paylaşanların sayısında artış görülecek. Seyahat ile ilgili mobil uygulamalar da vazgeçilmez hale gelecek. Bu da iletişim sektörünün farklı uygulama ve tarife geliştirmelerinin yolunu açacak.

KONSEPT SEYAHATLERE İLGİ ARTACAK

Seyahat severler, yapacakları seyahati ilgi alanları ve hobileri ile birleştirebilecekleri gezilere yönelecekler. Bu da konsept turizmde gelişmeye olanak tanıyacak. Spor bağlantılı turizmden büyük paya sahip olan  golf ve kış sporları yine liderliği koruyacak. Ancak bunun yanı sıra trekking ve rüzgar sörfü de konsept turizmdeki payını genişletecek.

Golf’e ilgi duyanlar arasında Fransa, İtalya, Portekiz, İspanya ve Marakeş daha popüler destinasyonlar haline gelecek.

Kış sporları için Avusturya, Fransa ve İsviçre tercihlerdeki üstünlüğünü koruyacak. Sahip olduğu uzun pistleri ile Andorra ve uygun fiyatlarıyla Romanya kış turizminde parlamaya başlayacak. Kış sporları için ideal ortam sunan Şili ise uzaklığından dolayı çok tercih edilenler arasına giremeyecek. Uygun bütçeli kış turizmi için Bulgaristan yine gözde seyahat merkezi olmaya devam edecek.

Himalayaların eteklerindeki Annapurna ve Ladakh bölgesinin yanı sıra Fransa Mont Blanc ve Tanzanya Kilimanjaro trekking severler için popüler destinasyonlar haline gelecek.

Gün geçtikçe kalabalıklaşan Alaçatı’dan uzaklaşmak isteyen rüzgar sörfçüleri arasında Mısır Dahab popülerliğini arttıracak.

Bunların yanı sıra hem Türkiye’ye yakın olması, hem çeşitli kaya tırmanışı rotaları sunması, hem de muhteşem koylara sahip olmasıyla bilinen Yunanistan’ın Kalimnos Adası, bu sene çok tercih edilir bir destinasyon haline gelecek.
 
SON DAKİKA YERİNE ÖNCEDEN PLANLANAN SEYAHATLER
Son dakika rezervasyonları yerini önceden yapılan rezervasyonlara bırakacak. Pek çok turizm firması 2013 ikinci yarı ve 2014 için planladıkları tur programlarını 2013 başında paylaşmaya başlayacaklar. Özellikle de uzak destinasyonlara yapılan seyahatler bu dönemde açıklanacak.

Uzak destinasyonlara yapılacak seyahatlere aile olarak katılım artacak. En az bir hafta süren bu seyahatler gezme ve keşfetmenin yanında aile ilişkilerini güçlendirmekte de önemli rol oynayacak. Hindistan, Sri Lanka, Nepal, Kenya, Tanzanya, Tayland, Çin bu alanda ön plana çıkan turlar olacak.

DAMAK TADI VE TATİL KEYFİ BİRLEŞİYOR
Gurme turu adı altında yapılan tur sayısında ve bu turlara olan ilgide de artış bekleniyor. Özellikle Avrupa’dan İtalya, Fransa ve İspanya bu konuda oldukça rağbet görecek. Bunun yanında şarap severlerin Arjantin, Şili ve Güney Afrika’ya olan ilgisi artacak.

TARİHİ ADIMLAMAK
Büyük İpek yolu ve Güney Amerika’daki İnka Yolu lüks seyahat trendlerinden biri haline gelecek.  Bunun yanında soğuk savaş yıllarında büyük savaşların yaşandığı ülkelerden olan Kuzey Kore, Rusya, Almanya, Vietnam, Polonya gibi ülkelere olan ilgi artacak.

AZ GEZİLMİŞ TOPRAKLAR ARŞINLANACAK
İnsanların seyahatlerden mutlu dönmesi karşılaşacakları farklılıklara bağlı. Ve artık gezenler şaşırmak istiyor, bilmediğini görmek ya da medyada gördüğüne şahit olmak istiyor. Otantik ve özgün seyahatler yeni moda haline geliyor. Az gezilmiş topraklar arşınlanacak bu sene…

Bu bölgelerdeki yaşam stilleri alışılmışın dışında olduğundan daha fazla ilgi görecek. Papua Yeni Gine, Amazonlar, Şili, Maasai Mara, Alaska, Moğolistan, Sibirya, Kamboçya, Vietnam, Laos, Myanmar, Hindistan, Bhutan ve Tibet’e olan ilgi artacak.

KEŞFEDİLMEMİŞ İÇİNDEKİ LÜKS

En popüler trendlerden biri ise keşfedilmemiş içindeki lüks. Tüm gün yoğun ve yorucu bir program ardından lüks bir otelde ya da lodge’da kent gürültüsünden uzak şekilde rahatlamayı isteyenleri sayısı da gün geçtikçe artıyor.

Güney Amerika, Çin, Vietnam, Endonezya, Kenya, Tanzanya, Güney Afrika bu anlamda öne çıkacak bölgeler arasında. Özellikle doğal yaşam ortasındaki lodge’larda konaklama isteği artış gösterecek.

NEREDE O ESKİ BALAYILARI
Artık balayında yeni evli çiflerin beklentileri de değişiyor. Maldivler ve Şeysellerde 7 gün güneş ve denizin tadını çıkarmak halen tercih ediliyor olsa da, arayışlarda çeşitlilik başladı. 7 günde tek destinasyon yapmak yerine Srilanka-Maldivler, Zanzibar-Tanzanya, Bali-Singapur gibi doğa, deniz, güneş, kum ve kültürü birleştiren destinasyonlar popülerlik kazanacak.

SAFARİ SEVERLERE YENİ DESTİNASYONLAR
Tabii ki yine Afrika. Ama klasik rotaların dışına çıkmak isteyenler için yeni gözde olacak ülkeler şu şekilde sıralanabilir; Uganda, Ruanda, Botswana ve Zambiya

HAZIR VİZE DE YOK

Bu alanda son üç senedir en fazla yarar gören şüphesiz ki Dubrovnik oldu. Dubrovnik ile tanışıklık yapmış olanlar için hem yakın, hem vizesiz olan Sırbistan, Ukrayna, Karadağ, Moldova, Makedonya yükselen trend olacak. Özellikle Karadağ hem sahip olduğu doğası, hem eşsiz koyları, hem de uygun fiyatlı konaklama fırsatları ile yaz tatilinde yeni bir alternatif olacak.

KUZEY AVRUPA ÜLKELERİ
Türkiye’ye fazla uzak olmayan Kuzey Avrupa ülkeleri de seyahat severlerin değerlendirebileceği bir diğer alternatif. Norveç fiyortları ve Laponya doğal güzellikleri ile dikkat çekerken; ortaçağ havasının halen yaşatıldığı modernle tarihin bir harmanını sunan Letonya ve Litvanya da hem gençler hem de orta yaşlı gezginler arasında tercih edilir bir seçenek olacak.

BÜTÇEYE DİKKAT EDENLER
Couchsurfing imkanı olan ya da kısıtlı olan herkese seyahat imkanı sunan bir yöntem. Ya gittiğiniz ülkede özelliklerinize uygun birinin evinde ücretsiz konaklayabilir ya da bu sistem aracılığı ile tanıştığınız biri ile ortak seyahate çıkabilirsiniz.

DÜNYAYA DIŞARIDAN BAKMAK
Bahsettiklerim kimseye yeterli gelmediyse Sir Richard Branson’un Virgin Galactic turları ile yaklaşık 200.000 dolar ödeyerek uzay turizmi yapmak da mümkün.