Google+

Arama formu

Seyyah'ın kelime anlamı “gezgin” veya gezen demek. Gezmek veya gezgin olmak birbirinden farklıdır çünkü gezen turisttir. Turistler 5 yıldızlı bir otel odasından şehre bakarken; gezginler o şehri yaşar, o şehrin pazarından alışveriş yapar, ara sokaklarda kalır ve en ucuz şekilde yaşar. Gezen adam ise şimdilik gezer.

Gezginler genelde hep uzun gezdikleri için “ne kadar az harcasak o kadar iyi” diye düşünür. Gezginler tarih boyunca var olmuşlardır, en iyi örneği ise Evliya Çelebi’dir. Kendisi o dönemin ve şimdiki dönemin en iyi gezginidir. Osmanlı toprakları dâhil bir sürü yeri 40 yılı aşkın süreyle gezmiştir, gezdiği yerleri seyyahnamede toplamıştır.

Şimdiki gezen insanlar tamamen kendisini ootel odasına kapatmış, kendine ne sunulursa onu yiyorlar gibi… Benim bir hayalim var; “Çarıklı Seyyah” olmak. Hayallerimin peşinden gideceğim çünkü 65 yaşına geldiğimde pişman olmak istemiyorum. Dünya bizim cennetimiz, dünyayı göremezsek cenneti ne yapalım ki…

SEYYAH OLMAK
Fotoğraf: usa.amateurtraveler.com

Planım 11 yılda tüm dünyayı yürüyerek gezmek. Kolay değil ama yollar yürüyerek biter. İster yavaş, ister hızlı şekilde… Ama önce kendi ülkemi görmek istiyorum. Kendi cennetini tanımayan insanlar nasıl başka dünyanın cennetini tanır ki… Bir kez Berlin’i, Paris’i ya da Pekin’i görmeden ölürsem boşuna yaşamış olurum diye düşünüyorum.

Herkes gezgin olsun, o ruhu yaşasın!


Yazar Hakkında

naim korkmaz