Siena - İtalya

Siena, Orta İtalya’da Toskana bölgesinden bulunan, İtalya'nın en fazla turist çeken şehirlerinden biridir. Siena'nın tarihi şehir merkezi, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınmıştır.

Siena tam bir ortaçağ kasabası görünümündedir, burayı Etrüskler kurmuştur. Kırmızı tuğlayı ilk bulan Etrüskler olduğu için, buradaki binalar genelde kırmızı tuğla ile örülmüştür.

1226 senesinde yapımına başlanmış olan St. Catherine Kilisesi, aynı zamanda San Domenico Bazilikası olarak da anılmaktadır. Bu kiliseye ismini veren Aziz Catherine, 1347-1380 yılları arasında yaşamış bir kişidir. Aziz Catherine'nin o dönemlerde yaygın olan veba hastalığına çare bulduğu ve insanları iyileştirdiği söylenmektedir.

Gün içinde düzenlenen şehir turlarına katılarak, Siena’yı daha yakından tanıma imkanı bulabilirsiniz. Ana meydana açılan dar sokaklarda ilginç fotoğraflar çekebilirsiniz.

Dar sokaklardan geçerek, Siena’nın meşhur meydanı Piazza del Campo’ya inebilirsiniz. Siena'nın bu en önemli ve turistik meydanı buram buram tarih kokmaktadır. 13. yy'da açıkhava pazar yeri olarak kullanılmış olan bu meydan, bir deniz kabuğu gibi hafif eğimli şekilde yapılmıştır.

Piazza del Campo Meydanı'nda yer alan, Torre del Mangia çan kulesine çıkmak için oldukça fazla basamak tırmanmak gerekmektedir. 102 metre yüksekliğinde ve 332 merdiven basamağından oluşan bu kulenin tepesinden kentin manzarası tek kelimeyle muhteşemdir. 

Piazza del Campo Meydanı'nın en önemli özelliği ise burada düzenlenen "Palio di Siena" (II Palio) yarışlarıdır. Palio di Siena, İtalya'nın Siena kentinde her yıl 2 Temmuz ve 16 Ağustos günlerinde olmak üzere iki kez düzenlenen geleneksel at yarışı oyunlarıdır. 

Bu yarışlarda her bir at ve binicisi şehrin Contrada adı verilen 17 semtinden birini temsil etmektedir. Her yıl bu popüler yarışı izlemek için, dünyanın dört bir yanından binlerce turist gelmektedir. 

Bu etkileyici meydanda bir de Fonte Gaia yani Sevinç Çeşmesi bulunmaktadır. Hikayeye göre 8 yıl süren çalışmaların ardından Piazza del Campo'ya su ancak 1342 yılında gelmiştir. Hal böyle olunca Siena halkı bu durumu sevinçle kutlamış ve bir yıl sonra 1343'te bu çeşme yapılmıştır. Çeşme gotik ve rönesans mimarisini yansıtmaktadır.

Siena’da büyük alışveriş merkezleri bulunmamaktadır. Onun yerine daha çok büyük marketler, pazarlar ve kitap ve gazetelerin satıldığı satış yerleri vardır. Buralarda gerek günlük ihtiyaçlarınızı karşılayacak ürünler, gerek hediyelik eşyalar, gerekse Siena’ya özel ürünler bulabilirsiniz. Siena'nın zeytinyağı da oldukça meşhurdur.

Siena’da yemek ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir çok restoran ve kafe bulunmaktadır. Meşhur İtalyan mutfağının önemli lezzetlerini Siena'da tatma fırsatı yakalayabilirsiniz. İtalyanların meşhur dondurması "gelato” nun en lezzetlisini tadabilirsiniz. Siena'ya özgü lezzetlerden ezme bademden yapılmış Ricciarelli bisküvilerini, zencefilli çörekleri ve "Noto" adlı bal, badem ve karabiberli tatlı şekerini mutlaka denemelisiniz. Ayrıca mevsimsel kestane şekerlemeleri ve 1 Kasım Santi Festivali için özel hazırlanan çörekleri bir çok kafe ve pastanede bulabilirsiniz.