Sigiriya - Sri Lanka

Sigiriya şehrine gittikten sonra, kaya kelimesi artık başka anlamlar ifade edebilir sizin için. Çünkü Sigiriya Kalesi ve yerleşim yeri düzlük bir alanda 200 m yüksekliğinde bir volkanik kayanın üzerine kurulu. 4. yy’da inşa edilmiş olan, Unesco’nun Dünya Kültür Mirasları listesinde yer alan ve diğer adı Aslan Kayası olan bu muhteşem yapıyı görmek istiyorsanız tabana kuvvet diyoruz! Çünkü önünüzde dik şekilde yaklaşık 1.200 basamak var.

Merdivenlere gitmeden önce biraz etrafı dolaşıp insan eliyle yapılan bu muhteşem yeri görmelisiniz.

Kalenin etrafı hendeklerle çevrili, eğer şansınız varsa  içinde birkaç timsah bile görebilirsiniz.  Bu hendek insan eliyle yapılmış tıpkı diğer su kanalları ve fıskiyeler gibi. Çevre düzenlemesi harika, o döneme göre muhteşem işler yapmışlar.

Sigiriya’nın önemli olmasının diğer sebebi ise bir budizm merkezi olması. Mahavamsa bu budizm yapıtlarından en ünlüsü. Şehrin girişinde bulunan King Kashyapa tarafından inşa ettirilen bu yapı, kralın kendisini, kardeşinin saldırılarından koruma görevi görüyormuş. Sonraları budizm merkezi olarak kullanılmaya başlanmış.

Artık tırmanma zamanı, yukarıda harika yapılar sizleri bekliyor.  Basamakları teker teker geride bırakırken dar bir alana geleceksiniz. Burada hala sağlam kalan eski resimler gözünüze çarpabilir. 1600 yaşında olan bu resimler kök boyalarla yapılmış ve hala aynen duruyorlar.

Biraz daha ilerleyince ayna duvarı denilen yere geliyorsunuz. Hem Kral Yolu denilen yolu güzelleştirmek hem de görselliği zenginleştirmek için kayaların üzerine çeşitli karışımlar sürülerek ayna şekline getirmiş buradaki taşlar.

Tepede sarayın olması gereken yere varınca bir aslan ayağı görülüyor. Şu an yok olmuş olsa da buraya Aslan Kayası denmesi işte buradan geliyor. Vakti zamanında aslan ağzının olduğu yerde sarayın girişi varmış, şimdi yerinde yeller esiyor.

Tepeye vardığınızda size eşlik edecek şey, bütün etrafa hakim bir manzara. Herşey ayaklarınızın altında.

Burayı keşfederken büyükçe bir havuz gözünüze çarpabilir, saraydaki bu havuzun tek su kaynağı yağmur ve insan eliyle tek bir kayaya oyularak yapılmış. Sigiriya gerçekten insan gücünün ve azminin en güzel örneklerinden biri.