Sinop - Türkiye

Türkiye’nin en kuzey ucunda denizin içine uzanan bir yarımada üzerinde yer alan Sinop’un, adını bir zamanlar konuk ettiği Amazonlar’ın kraliçesi Sinope’den aldığına inanılıyor. Sinope, Irmak tanrısı Asapos’un kızı su perisinin de adı. Güzelliğiyle mitolojide Tanrılar Tanrısı olarak gösterilen Zeus’u kendine âşık eden Sinope’nin, Zeus tarafından dünyanın en güzel yerlerinden birisi olduğu için Sinop’a yerleştirildiği ve bu perinin adını kente verdiği yönünde inanışlar da mevcut.

Sinop merkeze gelirken kentin girişinde sol tarafta antik çağın ünlü filozofu Diyojen’in heykelini görebilirsiniz. M.Ö. 412 yılında Sinop’ta doğmuştur. Bu sebeple antik kaynaklarda “Sinoplu Diyojen” olarak anılır. Diyojen, mutluluğun en basit biçimde bile elde edilebileceğini savunmuş ve yaşamını bir fıçıda geçirmiştir. 

Sinop’u ele geçiren her uygarlık bir çok eser bırakmıştır; kaleler, tapınaklar, kiliseler ve camiler inşa etmişlerdir. Bu eserlerden ilk sırada olan hiç kuşkusuz 4000 yıllık bir geçmişi olan Sinop Kalesi’dir.

Sinop denizle adeta iç içedir. İsterseniz ada ucuna giden Karakum tarafında volkanik ve simsiyah kumlarla kaplı Karakum plajına gidebilirsiniz. Simsiyah kumsalları ile sizi etkileyebilir.

İç limanda ve doğuya doğru uzanan plajlarda veya Akliman tarafında ormanın denize kadar uzanan kıyılarında denize girebilme fırsatı bulabilirsiniz. Sinop’ta her yer deniz ve her yerden denize girebilirsiniz. Akliman tarafında 7 km uzunluğunda ve üzerinde hiçbir tesis olmayan kumsallar dinlenmek için harika noktalar.

Sinop’ta rotanızı çevirmeniz gereken diğer yerler; Akliman piknik - park yeri ve buraya 1 km uzaklıktaki Hamsilos Fiyordu. Karadeniz’in tek ve muhteşem manzaralı fiyordu Hamsilos Sinop’ta görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

İnceburun Feneri de Akliman’ın 10 km ilerisinde etrafı ormanlarla kaplı olup, geyik, karaca ve sülün koruma alanıdır. İnceburun Türkiye’nin en kuzey noktasında bulunuyor ve kayalıkların üzerinde bir fener mevcut. Havanın durgun olduğu zamanlarda aşağıda görünen koy bir akvaryum manzarası sunuyor adeta.

İnceburun yolu üzerinde olan Abalı köyü, orman içinde çok güzel bir piknik alanıdır. Sinop’a 12-13 km mesafededir. Aynı zamanda Akliman bölgesinde çok sayıda balıkçı motoruna da rastlayabilirsiniz.

Sinop’un merkezi kadar çevresi de bir hayli etkileyicidir. Erfelek ilçesindeki Tatlıca Şelaleleri, Tatlıca köyü Gürlek mevkiinde 28 irili ufaklı şelaleden oluşmuştur. Buraya mutlaka gitmeden önce uğramalısınız.

Sinop’un batısında yer alan Ayancık ise Sinop’a 56 km mesafede yer alan Karadeniz kıyısındaki küçük bir ilçedir. Sinop’tan Ayancık’a giderken 17. kilometrede Sarıkum Gölü çevresi ile birlikte tabiatı koruma alanı olarak ilan edilmiştir. Gölün kendisi ise zengin bir kuş gözlem merkezidir. Ormanda karaca ve vaşak gibi nesli tükenmeye yüz tutmuş canlılar da yaşamaktadır.

Ayancık ilçesinde bulunan Akgöl ve İnaltı Mağaraları doğa meraklılarının ilgisini çekebilecek yerlerdendir. Manzarası ile el değmemiş gölün güzelliği insanı adeta büyüleyecek türden.

Sinop’a 100 km mesafede yer alan Boyabat eski bir yerleşim alanıdır. Üzerinden bir çok medeniyetler geçmiştir. Boyabat’ın merkezinde “Boyabat Evleri” diye adlandırılan ahşap sivil mimari örnekleri görülür. Boyabat’ın Salar köyünde ‘Kaya Mezarları’ ilçeye 15 km mesafededir. Aynı zamanda ilçe tuğla yapımı ile ünlenmiştir.

Bir de Sinop Cezaevi’ni mutlaka görmelisiniz. Üzerine şiirler, şarkılar yazılan bu cezaevi şimdilerde film ve dizi çekimlerine ortam oluyor ve hala geçmişin kokusunu üzerinde taşıyor.

Sinop’un zengin sikke ve ikona koleksiyonlarına sahip Arkeoloji Müzesi ve eski bir konakta açılan Etnoğrafya müzeleri de görülmeye değer yerler arasında.

Sinop’tan ayrılmadan önce mutlaka cevizli mantı ve sıcak nokullardan yemelisiniz. Tabii ki bir de balıkların tadına bakmalısınız.

Sinop’tan dönmeden alınabilecek en güzel  hediyelerin arasında ise el emeği göz nuru kotra maketleri bulunuyor. Bir de buralarda yaygın olan el yapımı bıçaklar.

Sinop gerçekten doğal, tarihi ve kültürel güzelikleri bünyesinde barındıran bir şehir. Samimiyet ve dinlemek için uzaklaşmak isteyenlere rota olabilecek bir yer daha.