Siracusa - İtalya

Siracusa kenti Sicilya özerk bölgesinin bir şehridir. Catania’ya yakın konumda bulunan kentin nüfusu yaklaşık 450.000 civarındadır. Gerek mimari gerekse kültürel açıdan bir çok tarihi eser barındırmaktadır. Aynı zamanda 2005 yılında, Siracusa şehrinin tümü UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi içine alınmıştır.

İlk olarak kentin biraz dışında yer alan M.S. 480’de Kartacalılar zamanında yapılmış olan Yunan Tiyatro kalıntılarını gezebilirsiniz. Yine bu bölgede 15 bin kişilik Roma Amfi tiyatro kalıntıları da görülmeye değerdir.

Athena Tapınağı üzerine inşa edilmiş olan Doume Katedrali, kentin en önemli buluşma noktasıdır. Normanlar tarafından restorasyondan geçirilmiş olan katedralde Arap mimarisi ağırlıktadır. Fotoğraf: arthistoryabroad

Siracusa "Arşimed'in şehri" olarak da bilinmektedir. Arşimed, Siracusa'da doğmuş ve burada savaşırken Romalı askerler tarafından öldürülmüştür. Bu nedenle şehirde, Arşimed adının verildiği bir meydan bulunmaktadır.

Siracusa’da geniş meydanlara açılan dar sokaklarda güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Ortigia Adası üzerine kurulmuş olan kent merkezi ana karaya bir köprü ile bağlanmıştır. Bu köprü ve civarında çok sayıda balıkçı teknesi görebilirsiniz.

Arethusa Pınarı ve koruyucusu Artemis'in Çeşmesi görülmesi gereken yerlerdendir. Bu çeşme, Roma’daki Aşk Çeşmesi'ne benzemektedir.

Siracusa, çok temiz ve bakımlı binalarla doludur. Meydanları oldukça geniştir. Kentin genelinde beyaz ve krem tonları yapılarda ağırlıklı olarak kullanılmıştır. Bu özelliği ile Sicilya'daki diğer büyük yerleşimlerden ayrışmaktadır.

Kentin sahile inen dar sokaklarında, özel tasarım ürünleri satan mağazalardan hediyelik eşyacılara kadar pek çok şey bulmanız mümkündür.