Sivas - Türkiye

Sivas İç Anadolu'nun doğusunda yer alan, Anadolu'daki tarihi İpek Yolu güzergahlarının kesiştiği noktada bulunan güzel bir şehir olmasının yanında, milli mücadelede de önemli rol oynamıştır. Ünlü Kral Yolu da, bu ilimizden geçmektedir.

Sivas’da ilk olarak kentin merkezinde yer alan Sivas Kongre Binası’nı (Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi) gezebilirsiniz. Bu bina 1892’de yapılmış. İlk milli kongre olan Sivas kongresi  4-11 Eylül 1919 senesinde bu binada toplanmıştır. 2 Eylül – 18 Aralık 1919 tarihlerinde 108 gün boyunca ülkenin fiili başkenti olarak İstiklal savaşının idare edildiği milli mücadele karargahı olma özelliğini taşıyor aynı zamanda.

Sıradaki adresiniz Sivas’ın sembolü haline gelmiş olan ‘Çifte Minareli Medrese’ olmalı. Selçuklular’dan kalma bu yapının ana binası depremlerle yıkılmış, ancak kalıntıları görülebiliyor. Yalnız kapı ve minareleri ayakta kalmış. Minareler turkuaz taşlarla bezenmiş ve çok görkemli.

Çifte minareli medresenin karşısında yer alan Buruciye Medresesi de yine bir Selçuklu eseri. 1271 yapımlı, açık avlulu, 4 eyvanlı bu Medrese de görülmeye değer yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bu medresenin kapısı Sivas’ın ve Anadolu’nun en ünlü yapıları arasında yer almaktadır.

Daha sonra 1196 – 1197 yıllarında Kutbettin Melikşah tarafından yapılmış olan Ulu camiye gitmelisiniz. Ancak caminin minaresi 1213 senesinde Keykavus bin Keyhüsrev döneminde yapılmış. Mihrabın üzerindeki geometrik süslemeler ise oldukça dikkat çekici.

Yine bir Selçuklu eseri olan Gökmedrese de mutlaka görülmeli. 3. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde 1271 senesinde yapılmış olan medresenin mermer taç kapısı ve turkuaz işlemeli minareleri muhteşem. Medresenin ana binası 1926 senesinde müzeye dönüştürülmüş.

Sivas’tan ayrılmadan önce Sivas gümüşü, Sivas kemik tarağı, Sivas çubuk kalemi ve Sivas Bıçağı alabilirsiniz. Bir de tabii buranın simgelerinden biri olan Sivas kangallarını görmelisiniz. Fotoğraf: facebook.com

Etiketler