Split - Hırvatistan

Hırvatistan para birimi ne kadar diye soran arkadaşlara 7,5 Hırvat Kunası 1 €. Sebze ve içecek fiyatları Türkiye ile aynı diyebiliriz. Türkiye’de harcayacağınız miktarı orada da harcıyorsunuz. Fakat restoranlarda yemek fiyatları Türkiye’den çok daha ucuz. Yiyeceğiniz bir öğün yemek içecek dahil yaklaşık 20 kuna yani 2,5€ civarında.

Split, Roma İmparatorluğu’ndan kalma eski ama bir o kadar da modern bir şehir. İtalya’ya denizden en yakın bölgelerden biri olduğu için daha çok İtalyan turistlerin geldiği bir yer.

Split’in en güzel yanı, tüm binaların ve sokakların sürprizlerle dolu olması. Daracık bir kapıdan çıktığınızda, dar bir sokağa çıkacağınızı düşünürken kocaman bir meydana çıkabiliyorsunuz. Ya da bir meydandan küçük bir sokağa giriş olduğunu düşünerek içeri girdiğinizde kendinizi yüksek seste şarkılar söylenen bir barda bulabiliyorsunuz.

Split, Dalmaçya’nın en büyük ve en önemli şehridir. Ayrıca Split-Dalmaçya bölgesininde idarî merkezidir. Balkan Yarımadası ve Adriyatik Denizi’nin doğu sahilinde küçük bir yarımada üzerine kurulmuş Split Hırvatistan’ın 2. büyük şehridir.

Split şehir bölgesi çeşitli dönemlerde İlirya (Arnavut), Grek, Roma, Bizans, Avar, Slav, Moğol, Venedik, Osmanlı, Avusturya-Macaristan, Alman vs.. etkisinde kalmış ve Aspálathos ismi ilk olarak M.Ö. 7.yy da Grekler tarafından kullanılmıştır. 

Diocletian Sarayı’nı da içine alan surlar içerisinde mutlaka şehir turu yapmalısınız. Şehrin arka çıkışında Diocletian’ın bir heykeli var ve ayak başparmağına dokunmanın uğurlu geldiğine inanılıyor. 

Her ne kadar aşırı kalabalık olsa da Brela plajı gidilmesi gereken yerlerin başında geliyor.