Stirling - İskoçya

Güzel İskoçya’nın güzel şehri Stirling’e geldiyseniz eğer ilk olarak kocaman golf sahalarını ve Golf Müzesi’ni görmelisiniz. Bir de tabii ‘cüce’ denilen 25.000 pounda satılan içi kaz tüyü ile doldurulmuş küçük golf topunu unutmamalısınız.

Cüce’nin yapılması gerçekten meşakatli bir iş bu yüzden Hindistan kauçuktan golf topu yapmaya başlayınca cüce yapılmaz olmuş ve kıymeti arttıkça artmış.

Golf Müze’si ve golf sahalarından sonra St. Andrews Katedrali’ne gidebilirsiniz. Katedral 12.-13.yy’dan kalma bir yapı. Ancak zaman içerisindeki mezhep çatışmaları nedeni ile harabeye dönmüş. Bahçesinde çok fazla sayıda mezar taşı bulunuyor.

Buradan St. Andrews Kalesi’ne gidebilirsiniz. Kalenin zindanları sizleri etkileyebilir. Şişe şeklinde tabir edilen zindanlar yerden 7 metre yükseklikte ve yaklaşık 3 metre çapında kuyu gibi bir delik. Üzeri ise demir kafesli. Mahkumlar yukarıdan buraya atılıyormuş. Ortaçağ'da buraya gönderilen soylu tutuklular, hizmetkârları ile birlikte burada kalıyorlarmış.

Gitmeniz gereken bir diğer yer Stirling Kalesi. Burası kuzey ve güney arasında bir geçiş bölgesi olduğundan stratejik bir öneme sahip. Kaleye hakim olan İskoçya’ya da hakim oluyormuş.

1297 senesinde İskoç istiklal savaşçısı olan William Wallace’in yaptığı Stirling Bridge Muharebesi’nde İngilizler bozguna uğratılmış. Aynı zamanda bu kale 13.-14. Yy’da İskoç bağımsızlık savaşının en önemli mekânı. Bannockburn Savaşı’nda (23-24 Haziran 1314) Edward Bruce, burada büyük bir zafer kazanmış.

Etraftaki güzel bahçe düzenlemeleri gözünüze çarpabilir ve tabii ki pek çok yerde bulunan William Wallace’ın anıtı.

Ayrılmadan önce kalenin yakınında bulunan "Holy Rude Kilisesi"ne de uğramalısınız. Stirling hakkında küçük bir bilgi; Stirling 2002 senesine kadar bir belde iken 2002 senesinde Kraliçe Elizabeth'in tahta çıkmasının 50. yıldönümü (Altın Jübilesi) münasebetiyle, kraliçe beratı neticesinde şehir olma unvanını kazanmış.