Stockholm - İsveç

İsveç'in başkenti olan Stockholm, dünyanın en güzel ve yaşam standartları yüksek şehirlerinden biridir. Stockholm'un sloganı suyun üzerindeki güzellik anlamına gelen 'Beauty on Water'dır. Stockholm, 13. yüzyıldan beri İskandinavya'nın kültür, siyaset, medya ve ekonomi merkezidir.

Kent, anakara dışında on dört adaya ve Mälaren Gölü'nün Baltık deniziyle birleştiği kanala sahiptir. Kentin adalara ve kanallara yayılmış olması, ona Kuzeyin Venedik'i sıfatını kazandırmıştır. Şehir, Baltık denizine açılan kanalların mavisi ile kucaklaşan safran ve terracotta renkli binaları ile meşhurdur.

Gündüzleri, Gamla Stan (Tarihi şehir) bölgesini ve burada yer alan tarihi binaları gezebilirsiniz. Gamla Stan bölgesinin, Köpmangatan ve Özterlanggatan sokakları en etkileyici bölümleridir.

18. yy.’da yapılmış olan, Kungstrad Gordon yani Kralın bahçesinde, Kral Karl’ın Fransız komutanı Napolyon’a karşı savaşını sembolize eden 13. Karl’ın heykeli ve yanında da 3 adet aslan heykeli bulunmaktadır.

Heykelin biraz ilerisindeki parkta 13. Karl’ın çeşmesi bulunmaktadır. Parktan kanal kenarına doğru ilerlediğinizde Kral 12. Karl’ın bronz heykelinin önüne geliyorsunuz. Heykele arkanızı verirseniz, sağ tarafta opera binası, sol tarafta Ulusal Müze ve tam karşıda köprünün diğer tarafındaki Kraliyet Sarayı'nı görebilirsiniz.

Ülkedeki en etkileyici saray olan Kraliyet Sarayı (Kungliga Slottet) 1754 yılında yapılmıştır ve 608 odalıdır. Odalardan en büyüğü hazine odası olarak kullanılmaktadır. Kraliyet sarayı önündeki nöbet değişim törenleri oldukça ilgi çekmektedir.

Stockholm’un kalbi olarak tanımlanan Gamla Stan, Ortaçağdan kalma bir yerleşim bölgesidir. Bu bölgede dar sokaklarda antikacılardan hediyelik eşya dükkanlarına tasarım mağazalarından sanat galerilerine kadar çok farklı seçenekler bulunmaktadır.

Gamla Stan’ın 13. yy.’da taş ve ahşap karışımından yapılmış olan Kuzey giriş kapıları oldukça etkileyicidir.

Bu bölgede pek çok kafe ve restoran bulunmaktadır.

Stockholm dünyada en fazla müzesi olan şehirlerden biridir. National Museum, Moderna Museum, Nobel müzesi, Vasa müzesi bunlardan yalnızca birkaçıdır.

Sergels Torg Meydanı, Stockholm’lülerin buluşma noktasıdır. Bu geniş meydanda Kültür Evi (Kultur Huset) yanında Tiyatro binası (Stadsteatren) ve şehrin en meşhur alışveriş merkezleri olan Z AVM, Ahlens ve NK (Nordiska Komponiet) bulunmaktadır. Tiyatro binasının önünde alçak zeminde yuvarlak çok büyük bir alan vardır. Buranın altı alışveriş merkezi ve metro istasyonudur.

Draglingaton caddesi, Stockholm’ün en uzun ve popüler caddesidir. Dümdüz inildiğinde kraliyet sarayına kadar devam etmektedir.

Liman bölgesi U harfi şeklindedir. Büyük otel zincirleri daha çok bu bölgede sıralanmışlardır. Bot turları da buradan yapılmaktadır.

Stockholm’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasındaki Skansen açıkhava müzesi, çok geniş bir alana yayılmıştır. Bu müze, eski dönem İsveç hayatını anlatıyor. Skansen Açıkhava müzesinde aynı zamanda parklar, bahçeler, hayvanat bahçesi ve akvaryum da bulunmaktadır.

Stockholm’deki Tivoli Bahçeleri, Kopenhag’daki Tivoli bahçeleri ile aynı konsete sahip olan bir eğlence merkezidir. Fakat Kopenhag’dakinden çok daha küçüktür.