Şubat Ayı Etkinlik Ajandası

Bol dinlenmeli ve eğlenceli geçtiğini umduğumuz bir yarı yıl tatilinin ardından, okul zilleri yeniden çalmaya hazır, Çocuklar için tatil dönüşü okula adaptasyonu hızlandıracak, yetişkinler içinse  iyi vakit geçirmek, hem bilgilenmek hem de vizyonlarını genişletmek fırsatı sunacak etkinlikleri listeledik.

ÇOCUKLARA ÖZEL

Bubble Show

15 Şubat / Ankara

Las Vegas, Roma, Paris, New York gibi çok sayıda ülkenin ve şehrin ardından, yılın belki de en heyecan verici aile aktivitesi olan Bubble Show, sömestr tatilini renklendirmek üzere İstanbul’a geliyor. Her yaştan çocuğun ve hala büyümemiş olan yetişkinlerin keyifle ve heyecanla katılım sağladığı bu interaktif gösteri, 15 Şubat tarihinde Maslak’taki MaMePa Family Club sahnesinde olacak.

Artifex Ludens – Sanatla Oyun

“Sunay Akın Sanatın Oyuncakları Koleksiyonu’ndan Bir Seçki”

25 Ekim 2019 – 1 Mart 2020 / Ankara

Arkeoloji ve Sanat Tarihi, Sunay Akın’ın Oyuncak Müzesi ile birleşince, ortaya büyük küçük her yaştan sanatseverin ilgisini çekecek muazzam bir sergi çıkmış.

 “Oyun ve oyuncak, öğrenmenin en önemli unsurlarından biri. Biz bu sergide çocuklukta ya da büyürken oyun ve oyuncağın önemini toplumsal, sosyolojik ve bilimsel olarak inceliyoruz,” diyen Marcus Graf’ın küratörlüğünü üstlendiği sergi, 25 Ekim 2019 – 1 Mart 2020 tarihleri arasında Erimtan Müzesi’nde gezilebilir. Sergi; edebiyat, tiyatro, resim, müzik ve sinema dünyasından önemli sanatçıların figürleri ve oyuncak enstrümanları üzerinden, sanat ve oyuncak arasında bir ilişki kurarak ziyaretçilere bambaşka bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor.

Şeker Portakalı

15 Şubat / İstanbul

“Sevginin ne olduğunu gerçekten keşfedeli beri, bütün sevdiklerimi sevgiye boğuyordum.”

Çok zeki, çok yaramaz, meraklı ve hayal gücü çok gelişmiş bir çocuk olan 5 yaşındaki Zeze’nin öyküsü, yıllardır her hatırladığımızda yüreğimize dokunmaya ve içimizi ısıtmaya devam ediyor. Olağanüstü bir öykücü olan Jose Mauro de Vasconcelos’un çocuklara bir armağanı olan ve tüm dünyadaki en iyi çocuk klasiklerinden biri sayılan Şeker Portakalı, ülkemizde ilk kez Tiyatro Bozok tarafından oyunlaştırılıp sahnelendi. Zeze’yi kanlı canlı karşılarında görmek ve çocuklarıyla tanıştırmak isteyen aileler için, Filiz Bozok tarafından uyarlanan Şeker Portakalı çocuk oyunu, 15 Şubat’ta Trump Sahne’de bir kez daha perde diyecek.

TİYATROLAR

Piraye

13 Şubat - 23 Şubat / Ankara, Bursa

Türk edebiyatının en büyük şairlerinden Nazım Hikmet’in tutsaklık yılları boyunca aşkını satırlar dolusu mektuplara, şiirlere döktüğü “kızıl saçlı kadın” Piraye, yönettiği ve oynadığı oyunlarla hem yurtiçinde hem de yurtdışında birçok ödül kazanmış olan Murat Çidamlı’nın uyarlamasıyla tiyatro perdesine taşınıyor. Nazım’ın kendi elleriyle yaptığı tahta bir bavulda yıllarca saklandıktan sonra gün ışığına çıkarak edebiyatseverlere armağan edilen, her satırı hasret, aşk ve dolu dolu umut kokan mektuplardan oluşturulmuş oyun, Ocak ayında 118. yaşını kutladığımız şairin iç dünyasına doğru bir yolculuğa çıkarıyor.

Damdaki Kemancı Müzikali

10 - 11 - 12 Şubat / İstanbul

“Ah bir zengin olsam…” diye başlayan şarkıyı hepimiz bir yerlerden biliriz. Şarkının orijinali “If I were a rich man”, Joseph Stein tarafından yazılan romandan uyarlanan müzikalin şahane müziklerinden yalnızca biri. 1971’de çekilen film hala birçok sinemaseverin başucu filmi olmaya devam ederken, bazılarımız Sütçü Tevye’nin hikayesine “Elveda Rumeli” dizisinden aşinayız. İster roman, ister film, ister dizi olsun “Damdaki Kemancı”, öyküsüyle, karakterlerinin doğallığıyla insanın içini ısıtıyor, müzikleriyle kendine her daim hayran bırakıyor. Uzun yıllardır Broadway müzikallerinin de vazgeçilmezi olan “Damdaki Kemancı Müzikali” ilk olarak 1969 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu bünyesinde Türkçe olarak sergilendi. Şimdi, sergilenişinin ellinci yılında değerli oyun yazarı Güngör Dilmen’in çevirisiyle yeniden “Perde!” diyor. İlk defa izleyecek olanlar için de, yeniden hatırlamak isteyenler için de senenin kaçırılmaması gereken oyunlarından olan “Damdaki Kemancı”, şubat ayının üç günü Zorlu PSM sahnesinde izleyicileriyle buluşacak.

Tırnak İçinde Hizmetçiler

11 – 28 - 29 Şubat / İstanbul

Nezaket Erden’in dupduru oyunculuğuyla hayat verdiği Dimrit Kız’in öyküsüne geçtiğimiz ayki takvimimizde yer vermiştik. Merak edip izleyenlerin, Tiyatro Hemhal imzalı bu oyunu da kaçırmak istemeyeceklerine eminiz.

Jean Genet’in “Hizmetçiler” oyunundan yine Hakan Emre Ünal’ın kendine has tarzıyla yorumladığı “Tırnak İçinde Hizmetçiler”, her anlamda çıtayı epeyce yukarılara taşımış durumda. 2019-2020 sezonunda perdeyi ilk açanlardan olan oyun, şubatın üç günü Moda Sahnesi’nde izlenebilir.

Aziz Nesin Kabare

Şubat boyunca Türkiye turnesinde

Levent Üzümcü Tiyatrosu ve İzmir Halk Tiyatrosu’nun bir araya gelerek ortaya koydukları kabare, Aziz Nesin’i tanımayan yeni kuşaklara onun eşsiz mizahını ve bakış açısını anlatmak amacıyla yola çıkmış. Aziz Nesin Kabare; Levent Üzümcü, Cengiz Toraman, Ali Hakan Beşen ve Mehmet Küçükgünaydın’ın oyunculuklarıyla bol kahkahalı bir oyun izlemek isteyenler için Türkiye turnesiyle şehir şehir geziyor ve “Tam Aziz Nesin’lik” hikayeler anlatıyor.

SERGİLER

Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde II

14 Eylül 2019 - 8 Mart 2020 / İstanbul

1949’da başladığı şiir yolculuğunu 1985’e dek sürdürmüş, zamanının ötesinde bir şair, Turgut Uyar. Dilin ustası Turgut Uyar bugün bir sergide karşımıza çıkıyor ve bize yine mısralarıyla yol gösteriyor ama bu kez alışık olmadığımız bir yöntemle.

Dünyanın farklı yerlerinden sanatçıların, günümüzün teknolojik olanaklarını kullanarak meydana getirdikleri deneysel eserlerden oluşan güçlü bir çağdaş sanat koleksiyonu, izleyicileri de işin içine katarak güncel sorunlarımıza farklı bir bakış açısı getirmeyi hedefliyor. Üstelik bunu yaparken de Turgut Uyar’ın dizelerinden yardım alıyor. Her açıdan farklı bir deneyim vaat eden sergi, Borusan Contemporary Perili Köşk’te 8 Mart’a kadar izlenebilir.

Lütfi Özkök: Portreler

21 Aralık 2019 – 3 Mayıs 2020 / İstanbul

Uluslararası ün yapmış önemli bir yazar ve fotoğraf sanatçısı olan Lütfi Özkök’ün, hayatını geçirdiği İsveç’teki arşivinde yer alan portrelerden derlenen seçkide Nazım’dan Beckett’a kadar birçok önemli isme rastlıyoruz. İzleyenleri bir döneme tanıklık etmeye davet eden sergiye İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi ev sahipliği yapıyor.

Mutluluk Resimlerimiz

8 Ocak - 16 Şubat / Ankara

Gerçeğin birebir tuvale aktarılması olarak tanımlanabilen “Fotogerçekçilik akımı”nın ülkemizdeki ilk temsilcilerinden Nur Koçak, kadın kimliğine yönelik toplumsal bakış açısını yansıttığı altı farklı seriyle SALT Beyoğlu ve SALT Galata’nın ardından bu kez de Ankaralı sanatseverlerle buluşuyor. Cahide Sonku’nun üretimlerine bir gönderme olan “Cahide - Önce”, kadın dergilerinden toplama görsellerle oluşturulan “Fetiş Nesneler” ve “Nesne Kadınlar”, tüketim kültürüne hizmet eden mağaza vitrinlerine eleştirel bir bakış açısı getiren “Vitrinler”, toplumsal aile yapısındaki rolleri irdeleyen “Aile Albümü” ve sergiye de ismini veren, Kelebek’te yayınlanan fotoğraflar üzerine siyah beyaz müdahalelerle oluşturduğu “Mutluluk Resimlerimiz” serilerinin yer aldığı ve Nur Koçak’ın en kapsamlı sergisi olan seçkiyi 16 Şubat’a kadar Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.

Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri Sergisi

15 Şubat / İstanbul

Anadolu’nun büyük mucitlerinden biri sayılan El Cezeri’nin 13. yüzyılda kaleme aldığı Kitab-ül Hiyel isimli kitabındaki çizimlerinden yola çıkılarak hazırlanan ve yaklaşık yirmi yıllık bir hazırlık süresinin ardından 15 Şubat’ta kapılarını açacak olan sergiye UNIQ Expo ev sahipliği yapacak. Dünyanın ilk insansı robotları, şifreli kilitler gibi, mühendislikle sanatı birleştiren ve 800 yıl aradan sonra yeniden canlandırılan eserlerden oluşan sergi, mekanik tarihine meraklı olanların epey ilgisini çekeceğe benziyor.

KONSERLER

Yeni Türkü 40. Yıl Senfonik Konserleri

21 Şubat / İstanbul

Bir kuşak onların şarkılarıyla büyüdü. Telli Telli, Maskeli Balo, Deliler, Mamak Türküsü, Olmasa Mektubun, Buğdayın Türküsü, Aşk Yeniden… “En sevdiğin Yeni Türkü şarkısı hangisi?” denildiğinde seçim yapmak zor, değil mi? 40 yıldır bu toprakların müziklerini yapan, sevdiğimiz şiirlere can veren, rastlamanın zor olduğu derinlikte sözler yazan ve solist Derya Köroğlu’nun da dediği gibi “Pek çok sanatçının katkıda bulunduğu imece bir grup” olan Yeni Türkü’nün gönlümüzde yeri apayrı.

Yeni Türkü şimdi sanat yaşamındaki kırkıncı yıllarını sevenleriyle birlikte kutlamaya hazırlanıyor. Sürpriz konukların da eşlik edeceği bu unutulmaz gece, 21 Şubat akşamı Bostancı Gösteri Merkezi’nde saat 21.00’da başlayacak.

Evrencan Gündüz ve Uzaylılar

8 Şubat / İstanbul

Çok erken kaybettiğimiz, sadece Türkiye için değil, dünya müziği için de önemli bir kayıp olan Asım Can Gündüz’ün oğlu Evrencan Gündüz’ün ismine son zamanlarda sık sık rastlıyoruz. Babasının izinden gitmeye karar veren ve adeta genetik mirasın bir kanıtı olarak “Blues’un Yeni İsmi” olarak nam salan Evrencan Gündüz, henüz 16 yaşındayken başladığı müzik kariyerini bir mini albümle de taçlandırdı. Biz onu daha çok yaptığı “cover”lardan ve İstanbul sokaklarından biliyoruz ancak ileride ismini çok daha fazla duyacağımıza emin olduğumuz Gündüz’ün şimdiden hatırı sayılır bir hayran kitlesi var. Yeni tanışmak ya da hayranlığınızı pekiştirmek isterseniz, grubu Uzaylılar ile birlikte 8 Şubat akşamı Duru Ataşehir Ana Sahne'de sizi yerinizde duramayacağınız bir geceye ortak olmaya davet ediyor.

Uludağ Festivali WhiteFest 2020

2 - 6 Şubat, 6 - 9 Şubat, 9 - 13 Şubat / Bursa

Uludağ’da 5 günlük bir tatil yaparken, Türkiye’nin farklı üniversitelerinden gelen öğrencilerle birlikte müziğe ve eğlenceye doymak isteyenler tarafından “Yılın En İyi Gençlik Festivali” seçilen WhiteFest, bu sene üç ayrı tarihte, üç ayrı dönem olarak düzenleniyor. 5 ayrı sahnede 60 etkinlik, DJ performansları ve ünlü sanatçılarıyla dolu dolu beş gün yaşatacak olan festivalde çevre otellerde konaklanıyor. Bütçeye göre fiyatlar değişiyor bunun için festivalin ana sayfasından fiyat listesine göz gezdirmekte fayda var.

Sevgililer Günü Etkinlikleri

Her sene olduğu gibi bu sene de Sevgililer Günü’nün yaklaştığını kırmızıya boyanan mağaza vitrinlerinden ve bol güllü, hediye kutulu reklamlardan anlayabiliyoruz. Müzmin yalnızlar ve türlü sebeplerden özel gün kutlamanın gereksizliğine inananlar bir yana, 14 Şubat birçok ülkede farklı geleneklerle de olsa uzun yıllardır kutlanıyor. Kırmızı kalpli bir balon ya da bir oyuncak ayı yetmez, o gün bize bir farklılık, bir güzellik lazım diyenlerdenseniz, şehrinizdeki kültür sanat etkinliklerine mutlaka göz atmalısınız. İçi sanat aşkıyla yanıp tutuşanlar için bir birkaç tanesini derledik.

Romantizma

14 Şubat / İzmir

Janset ve Gökçe Özyol’un oynadığı iki perdelik bir komedi olan “Romantizma”, evliliklerinin 20. yılında, nihayet içlerinde ukde kalan düğünü yapmaya karar veren bir çiftin çıkmazlarını, beraberliklerindeki sırları anlatıyor.

Oyun 14 Şubat akşamı İzmir AKM Yunus Emre Salonu'nda izleyiciyle buluşacak.

Sevgililer Günü Özel: Hüsnü Arkan

14 Şubat / İstanbul

Ezginin Günlüğü’nden tanıyıp sevdiğimiz, solo albümlerini de bağrımıza bastığımız Hüsnü Arkan’ı dinlemek için özel bir sebebe ihtiyacımız olmasa da, 14 Şubat’ta sevgilinizi alıp Hüsnü Arkan şarkılarına birlikte eşlik etmek çok güzel bir seçenek olabilir. Kadıköy Sahne’deki etkinlik gece 22.00’da başlayacak.

Sevgililer Günü Özel: İncesaz

14 Şubat / İstanbul

Kendi albümlerinden şarkıların yanı sıra geleneksel şarkıları da yorumlayacakları, tamamen kendine özgü bir grup olan İncesaz, tüm konserlerinde olduğu gibi yine dinleyicileri büyülemek için MEB Şura Salonu’nda olacak.

CrashFest / Boston Müzik Festivali

22 Şubat

Boston Blues House, onlarca grubun sahne alacağı bir küresel müzik festivaline ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Sokak yemeklerinin satılacağı kamyonların ve geniş bir dans pistinin yer alacağı festival, 30 yıldır dünyanın her yerinden en iyi müzikleri, çağdaş dansı ve cazı Boston’un kültürel sahnesinin ayrılmaz bir parçası haline getiren Global Arts Live küratörlüğünde düzenleniyor.