Tahran - İran

İran’ın başkenti olan şehir, pek çok kimsenin bilmemesine rağmen ülkenin eğitim merkezi. Çoğunluk olarak İran gibi ülkelere önyargı ve soğuk bir yaklaşımla bakılsa da, aslında barındırdığı yapılar, kültür ve alışkanlıklarıyla sizi oldukça şaşırtabilir. Ön yargıları yıkmaya hazırsanız Tahran sokaklarını arşınlamaya başlayabilirsiniz artık. İlk hedef Azadi Özgürlük Anıtı.

Anıt 45 m yükseklikte ve 2.500 taş bloktan yapılmış. İçinde ise İran Tarih Müzesi yer alıyor.

İkinci durağımız Gülistan Saray Kompleksi. Güllerin Sarayı olarak bilinen saray pek çok müzeye de ev sahipliği yapıyor. Doğunun şatafatı yavaş yavaş fısıldamaya başlıyor. Çiniler, avizeler, işlemeler ve aynalar gözünüzü okşayıp geçiyor burada. Tahran şimdi size ‘hoşgeldin’ diyor işte.

Gülistan Sarayı’ndaki müzeleri gezip Talar-e Salam salonuna uğrayıp mozaiklere ve aynalara baktıysanız daha etkileyici bir başka müzeye doğru yol alabilirsiniz. Altın Müzesi’ne yani diğer adıyla Ulusal Mücevher Müzesine merhaba deyin! Adı bile yeterince şey anlatıyor aslında.

Mücevher uzmanlarına göre dünyanın en değerli taşlarının bulunduğu yer burası. Neler yok ki? En değerli taşlarla bezenmiş kılıçlar, enfiye kutuları, Nadir Şah’ın 26.733 değerli taş kullanılarak yapılan tahtı ve tavus kuşu tahtı. Gene 50 binler civarında taş kullanılarak yapılan dünya küresi ve Dünya’nın en büyük pembe elması Derya-ı Nur başı çekenlerden. Gözleriniz bir daha böylesini görebilir mi bilinmez. 

Mücevherlerden sonra İran Halı Müzesi’nde meşhur İran halılarını görmelisiniz. Nakışlar desenler bir ayrı güzel.

Sonraki durak Sa’adabat Saray Kompleksi. Burada yer alan en büyük saray ise Beyaz Saray. Kral ve kraliçenin yazlık olarak kullandığı bir saray burası. Etraftaki zengin porselen koleksiyonlarından, metrelerce serilen İran halılardan bahsetmeye gerek yok sanırız bu defa. 

Şimdi Yeşil Saray’a doğru yönelebilirsiniz. Ali Khan tarafından yaptırılmış ve yeşil renk olduğu için Yeşil Saray ismini almış. Rıza Han’ın çalışma alanı olarak işlev görmüş saray, gösterişli ve şık bir zenginliğin vücut bulmuş hali.

Sa’adabat Saray Kompleksi’nin içinde pek çok müze de mevcut. El Sanatları Müzesi, Askeri Müze, Sinema Müzesi ve ilk dünya gezginleri olan Omidvar Kardeşler’in topladığı eşyaların, resimlerin sergilendiği Omidvar Müzesi. Şaşırtıcı gelebilir ama evet, burada gerçekten çok fazla sayıda müze var; eğitim şehri isminin hakkını veriyor. 

İran gibi kurak bir ülkenin özel bir su sistemi var, kanallarla şehrin içine dağıtılan suyun hikayesini anlatan da bir müze var tabii. Oldukça bilgilendirici Su Müzesi sizi bekliyor. 

Müzeler saraylar bu şehirde tükenmiyor adeta. Durmak yok Niavaran Saray Kompleksi ve Müzeleri var sırada. Bunları atlamamalısınız. Gerçekten güzel ve etkileyeici yerler, doğu rüzgarının her şeyini içinize çekebilirsiniz burada.

Şimdi biraz alışveriş zamanı. Azıcık çıfıt çarşısı, azıcık otantik dükkan gezmeleri. Adres Baazar-ı Bozurg yani Büyük Pazar, Tahran ekonomisinin kalbinin attığı yer burası. El işleri, altınlar, gümüşler, yemeler, içmeler, çanaklar, çömlekler.. 

Pazarlıklar yapılıp, hediyeler alındıysa gezmeye devam edebilirsiniz. Ulusal Müze şimdiki hedefiniz olabilir. ‘Yine mi müze?’ demek yok burada. Yaklaşık olarak 300.000 bin arkeolojik eserin sergilendiği bu müze olmazsa olmazlardan. Ardından ise cam ve seramik müzeleri var. Işıl ışıl, renkli envai çeşit göz alıcı eser sizleri bekliyor. 

Karnınız mı acıktı? Safranlı pilavlar, kebaplar, gülsulu, zencefilli tatlılar bırakın masanızı donatsın. Bir şehrin bir başka tanınma yolu da damak tadı değil midir? 

Tahran gezisi yavaş yavaş son bulurken söylemeliyiz ki; burası genel önyargıların aksine çok farklı ve bazı açılardan pek çok yerden daha gelişmiş bir şehir. Doğunun verdiği otantik tadın yanında masal kitaplarından çıkmış gibi duran zenginlikler ve saraylar cabası. Her ne kadar dışarıdan kapalı bir ülke gibi gözükse de, burada kadınlar taksi şöförlüğü bile yapabiliyorlar. Mutlaka gelip bir İran, Tahran ziyareti yapmalı hem doğunun kokusunu hem de farklı bir şehri tanıyıp, dünya üzerinde şaşırıp heyecanlanılacak daha pek çok şey olduğunu hatırlamalısınız.