Tallinn - Estonya

Estonya’nın Tallinn’i. Burası adeta bir teknoloji şehri ve ülkesi. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği zamanında Estonya, Sovyetler Birliği’nin siber teknoloji üssü imiş. Bu nedenle ülke yüksek teknoloji ve bilişimin Baltıklar’daki merkezi durumunda. Estonya halkının büyük bir kısmı oylarını internet kanalı ile kullanıyor ve vergilerini internetten ödüyorlar. Hatta gençlerin çoğu bira parası, park ücreti, otobüs bileti gibi küçük harcamalarını dahi cep telefonu vasıtasıyla yapıyor.

Estonya, Sovyetler Birliği’nden ilk ayrılan Baltık ülkesidir. Bağımsızlıklarını 20 Ağustos 1991’de kanla değil şarkı söyleyerek aldıkları için, ülke “Şarkı Devrimi” ile anılır. 1991 yılında 300.000 kişi el ele tutuşup özgürlük şarkıları söyleyerek Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlıklarını kazandılar.

Yarısı ormanlarla kaplı olan Estonya’nın başkenti ve en önemli kenti olan Tallinn; parke taşlı dar sokakları, silindirik Ortaçağ kuleleri ve surlarıyla unutamayacağınız bir kent.

Yaklaşık 400.000 kişi nüfusu olan Tallinn’de görülmesi gereken yerlerin hepsi birbirine yakın ve yürüme mesafesinde. Gezilip görülecek yerlerin neredeyse hepsi Eski Şehir bölgesinde. Şehri gezmeye Fat Margaret (Tombul Margaret) kulesinin bulunduğu yerden başlayabilirsiniz. Buradaki kulelerin isimleri de oldukça hoş ve akılda kalıcı; Fat Margaret (Tombul Margaret) kulesi ve Tall Hermann (Sırık Hermann) kulesi. Kuleler adeta adlarına yakışır şekilde inşa edilmiş. Bu güzel kulelerden sonra şehir meydanına yönelebilirsiniz.

Ana meydan Belediye Meclis Binası'nın bulunduğu “Raekoja Platz.” Burası kentin en hareketli meydanı. Meydanın çevresindeki binalar 11. ve 15. yy.’lara tarihleniyor. Etraftaki binaların alt katları cafe ve restaurant. Meydandaki belediye binası gotik mimarisi ile Avrupa’nın en eski belediye binası olma ünvanına sahip.

Holly Spirit Church veya “Kutsal Ruh Kilisesi” (Puhavaimu) ana meydanda görülmesi gereken yerlerden biri. 14. yy.’a tarihlenen bu kilise sekizgen kulesi ve beyaz boyalı dış cephesinde bulunan Tallinn’in en eski dış cephe saati ile oldukça güzel. Mavi renkli bu saat 17. yy.’da binaya eklenmiş.

Etrafta oldukça güzel mağazalar ve hediyelik eşya dükkanları bulabilirsiniz. Burada kehribar ve amber özellikle dikkat çekici nesneler arasında yerlerini alıyorlar. Bilhassa kehribar bir servet değerinde.

Tallinn’de pek çok kilise yer alıyor. Bunlardan biri de St. Olav’s Kilisesi. Kilisenin 124 metrelik kulesi Tallinn’in en yüksek kulesi. Kulenin eşsizliğini korumak adına belediye bu bölgeye yüksek bina yapılmasına izin vermiyormuş. 258 basamağı çıkmayı göze alırsanız yukarıda sizi güzel bir manzara bekliyor olacaktır.

Şehrin en yüksek yeri olan Yukarı Şehir’e gitmelisiniz. Burada sizleri tüm ihtişamıyla Alexander Nevski Rus Katedrali karşılayacaktır. Soğan kubbeleri ile burası tipik bir Rus mimari örneği. Katedralin dış cephesi çok görkemli ve renkli. 1894’te Rus çarı Alexander tarafından yaptırılmış. Soğan kubbelerin üstündeki haçların altında bulunan hilal şekilleri, Osmanlı’ya karşı kazandıkları zaferleri simgeliyormuş.

Katedralin tam karşısında pembe renkli güzel bir bina bulunuyor. Burası Tompea Şatosu. Günümüzde Parlamento Binası olarak görev yapan bu bina, Pikk Herman Kulesi'ne yaslanmış. Yukarı Şehir, kraliyet ailesi ve üst tabakanın yaşadığı yer aynı zamanda. Alt şehir ise tabii ki halk tabakasının yaşadığı bölge.

Tallinn’de Eski Şehir'in hemen yakınında Modern Şehir yer alıyor. Burada çok katlı modern binaların oluşturduğu ek bir şehir var sanki. Burada Açıkhava Müzesi Rocca Al Mare’yi ziyaret etmelisiniz. 80 dönümlük arazi üzerindeki bu açıkhava müzesinde Estonya’nın ilk dönemlerinden günümüze kadar olan yaşam tarzları tanıtılıyor.

Bu park içinde sigara içmek kesinlikle yasak. Belirli bölgelere 2-3 metrekarelik sigara alanları yapılmış sadece buraları kullanabilirsiniz. Çevre bilinci burada çok gelişmiş, her yıl milyonlarca ağaç dikiliyor.

Burada içki tüketimi çok fazla. Estonya’lıların Temmuz ayında Bear Summer festivalleri oluyor. Bir de Tallinn’e ait “Vanna Tallinn” adında ulusal likörleri var. Saku ve Saare biraları, Hoogvein adında baharatlı sıcak şaraplar ülkeye özgü içeceklerden. Bunları bir deneyip damak tadınızı zenginleştirmelisiniz.