Google+

Arama formu

TARIK AKAN'IN ARDINDAN...

Bu yazı Gezimanya üyesi nevinsalman tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Bu sabah içinde bir sıkıntıyla, bir tuhaf uyandım. Epeydir bir geziye gitmek geliyor içimden ama erteliyorum sürekli... Ondan mı bilemedim. İçimdeki gezme arzusunu ve planlarımı ertelemem de Bodrum'un en güzel günlerini de kaçırmak istemememden. Oysa yarın ne olacak, nerede olacağız hiçbir garantimiz yok, hiçbir şeyi ertelememeliyiz, hele ki hayatı hiç... Peki bu mutsuzluk neden? Yoksa yaşlandım mı? :) Birden yüreğimde bir burkulmayla hatırladım neden mutsuz uyandığımı... Yakın zamanlarda çok sevdiklerim göçtü gitti, yüreğim çok acıdı, çok derinden yaralandım.

Evet evet, bilinç altında bu düşünceyle mutsuz kalktım, keyifsiz içtim kahvemi... Yazmayı da seviyorum ya, gezi yazılarım olduğu kadar duygularımı da kağıda dökmeye alıştım -çoğunu paylaşmasam da- yazayım içimi dökeyim istedim.

Ben bu yakışıklı, gülen gözlü, dev adama çok üzüldüm; veda törenini izlerken çok ağladım. Gözyaşlarım sadece ona ve onun gibi adam gibi adamların ölümüne değil; tek tek, sessizce göçüp giden, yok olan güzel insanlarla birlikte yaşadığımız kah güzel kah sancılı, acılı bir dönemin daha noktalanmasına... Hiçbir zaman alışamayacağımız bir düzen için mücadele verenlerin gidişine...

TARIK AKAN'IN ARDINDAN...
Tarık Akan... "O" gençliğimin yakışıklısı. Olgun yıllarımın ise Atatürk, Nazım ve İlhan Selçuk hayranı, değişimi seçen, mücadeleci, dayanışmacı bir devrimcisiydi. Kah maden işçisinin çilesini haykırdı; kah sendikacı oldu, grev dedi, işçisine omuz verdi; kah ülkemizin acı gerçeklerini, cehaletini yansıttı bize; doğunun yoksul köylerinde, karlı, geçit vermez sarp dağlarında, fakir ve cahil köylüsünün töresini dile getirdi ama kadına, kadınına, sevdiğine kıyamadı... Hikayesi hepimizin, doğunun, töre kurbanlarının, ezilmişlerin, yurdumun garip kalmış halkının sorunlarıydı. Yol'u, Sürü'yü, Hamo'yu, Şivan'ı, Berivan'ı, Seyit Ali’yi, Zine’yi onunla bildik, izledik, yaşadık; kim bilir belki de kendimizden utandık da utancımıza ağladık... 

Hep inandığı doğruları savunan, eşitlik, adalet uğruna mücadele veren yol arkadaşı... Yakışıklılığın, oyunculuğun, en çok da mücadeleciliğin ile ama her döneminde, sen benim hep hayran olduğum, adam gibi adamdın. 

Güle güle git, ışıklarda huzurla uyu. Hayatı ve hiçbir şeyi ertelemeden mücadeleyi ve bayrağı genç nesil ve biz devralıyoruz.

uercilu kullanıcısının resmi
uercilu
Cts, 09/24/2016 - 12:28
Bu guzel yaziniz icin tesekkurlerimi iletmek istedim. Paris'ten Bodrum seven bir uyeniz. esenlikle
nevinsalman kullanıcısının resmi
nevinsalman
Çar, 09/28/2016 - 01:01
Teşekkür ederim,.. Sağolun, sevgiler Ben de Paris'i çok severim ☺️

nevinsalman kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım. 10 senedir ise kış aylarında İstanbul'da, Mayıs-Aralık 7-8 ay Bodrum’da yaşadıktan sonra artık tamamen Bodrum’lu oldum. Tam bir Bodrum sevdalısıyım, en büyük keyfim seyahat...