Tatil Cenneti: Bodrum

Havaların yavaş yavaş ısınması, yaz aylarının yaklaşması ile birlikte tatil planları da yapılmaya başlandı. Kuşkusuz planların çoğunda kendisine yer bulmuş bir bölgemiz Bodrum... O zaman Bodrum’u daha yakından tanımanın da tam vakti! Bodrum yalnızca Türkiye’de değil, dünyada da turizm alanında oldukça iyi bilinen bir yer. Bölgenin antik çağdaki ismi Halikarnassos olup Türkçe’de Halikarnas şeklinde okunmaktadır. 

Bodrum

Popülerliği sebebi ile buraya ulaşım imkanları da oldukça gelişmiştir. Merkeze 40 km uzaklıkta Bodrum Havaalanı bulunuyor. Bodrum; İstanbul’a 846, İzmir’e 280, Ankara’ya ise 720 km uzaklıktadır. 

Konaklama tesisleri merkezin yanı sıra çevre belde ve koylarda da oldukça fazla. Buralara minibüs veya tekneyle ulaşılabiliyor. Küçük pansiyonlardan 5 yıldızlı otellere kadar geniş seçenekler sunmakta. Aynı zamanda Bodrum, beyaza boyanmış evleri ile de harika bir görsel sunmaktadır. 

Bodrum

Son zamanlarda art arda açılan barları ile popülerliğini arttıran bölgede, Barlar Sokağı olarak adlandırılan caddede eğlence sabaha kadar devam etmekte. Bodrum, güzel denizinin yanı sıra eğlence konusunda da doğru bir adres olduğunu bize gösteriyor.

Dünyanın 7 harikasından biri olan Mausoleum da burada bulunuyor. Mousoleum, Karia Kraliçesi Artemisia’nın kocası Mausolos’un anısını sonsuzlaştırmak için yaptırdığı bir anıt mezar. 

Bodrum

Bodrum Kalesi bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak hizmet veriyor. Bodrum’a gidildiğinde ilk ziyaret edilmesi gereken yerlerden... Sualtı Arkeoloji Müzesi dünyanın sayılı müzelerinden biri. 

Bodrum mutfağı tabi ki pek çok ziyaretçisinin de merak ettiği bir konu. Ege’de yer aldığından mutfağında ağırlıklı olarak zeytinyağlı ve otlu yemekler yer alıyor. Bitki çeşitliliğinin fazlalığı da otlu yemeklere ağırlık verilmesini etkilemiş.

Bodrum

Bodrum’a gittiğiniz zaman su eğlence dünyası Aqua Park’ı da mutlaka ziyaret etmelisiniz. Yunan Adaları turlarına katılabilir ya da teknelerle Datça’yı ziyaret edebilirsiniz. 

Bodrum’da 3 büyük marina bulunmaktadır. Merkezdeki Milta, Yalıkavak'ta bulunan Palmarina ve Turgutreis’te bulunan D-Marin’dir. D-Marin’in açılması ile birlikte hareketlilik artmış ve buradan Yunan Adaları’na yapılan seferler oldukça ilgi görmüştür. 

Bodrum

Bodrum’a yarım saat uzaklıkta bulunan Turgutreis, Bodrum'un en çok tercih edilen beldelerinden. Çevresinde de görülesi pek çok koy bulunmaktadır. Bunun yanı sıra; Yalıkavak, Gümbet, Türkbükü ve Gümüşlük de popüler beldelerdendir.