Tayland'dan Kamboçya'ya Nasıl Geçilir?

Yeni yılın sürpriz seyahatlerinden bir tanesiydi Tayland-Kamboçya seyahati. Tayland’dan daha çok Kamboçya heyecanlandırıyordu beni. En son 2010 yılında toplam 21 gün Tayland ve Adalarını Phuket’ ten başlayarak sırt çantamla ada ada gezmiştim. Yeniden bu coğrafyada olmak her zamanki gibi heyecan verici.


Seviyorum bu coğrafyanın masum çocuklarını - Poipet, Kamboçya

Tayland sınır kapısından Kamboçya’ya karayolu ile nasıl geçilir?
Tayland yazılarım sitemde mevcut, o nedenle şimdi Tayland’dan Kamboçya’ya nasıl geçilir onu anlatacağım. Fakat ilk önce bilmemiz gereken önemli not vize olayı. Tayland, Türkiye vatandaşlarından vize istemiyor ancak Kamboçya için vize almanız gerekiyor. Bunun için Kamboçya sınır kapısından vize almak zor mu derseniz, çok çok kolay.

Tayland’ın başkenti Bangkok’tan Kamboçya sınırına tren var olduğunu duydum. Ama bununla ilgili pek tecrübe sahibi değilim. Benim favori yolum, Bangkok otobüs durağından Kamboçya sınırı olan Aranyaprathet’e otobüs ile gidip sınırı kendi imkânlarınızla geçmek ve daha sonra Kamboçya sınırları içerisindeki Poipet’e ulaşmak; Poipet’e ulaştıktan sonra ise yine Poipet otobüs terminalinden Siem Reap’a devam etmek.

İkinci yol ya da yöntem diyelim, yine aynı yolun aslında kolaylaştırılması... O da şu şekilde: Tüm sırt çantalı turistlerin Bangkok’taki buluşma yeri olan Khao San Road’dan Kamboçya sınırına gidip sınırda bekleyen, daha sonrasında pasaport işlemleri bittiğinde Kamboçya’nın meşhur kenti Siem Reap'a devam eden paket turlar da var. Söylediğim gibi bu otobüsler sınırda sizin vizenizi almanızı bekleyip yola o şekilde devam ediyorlar. Bu yöntem de uğraşmamak adına daha kolay ama biraz pahalı bir alternatif. Aradaki fark nedir aşağıda devam ediyorum.


Kamboçya vizesi

Ben her iki yöntemi de tavsiye edebilirim. Sonuçta mesafe aynı, süre de beklemeler harici neredeyse aynı. Aradaki tek fark sadece para. Artık o da sizin seçiminiz. Mesafe demişken şimdi oraya gelelim. Aranyaprathet Tayland’ın Kamboçya sınırından önceki son kasabası. Bangkok-Aranyaprathet arası 250 kilometre ve otobüsle 3,5 – 4 saat yol sürüyor. Otobüs ise 120 Baht. Buraya geldikten sonra Kamboçya sınır kapısından 30 Dolar gibi bir para ödeyerek sınırın diğer tarafına Kamboçya kasabası olan Poipet’e geçebiliyorsunuz. Daha sonra Poipet otobüs terminaline gidecek olan bir otobüs bulmanız gerekiyor. Onlar da 100 Baht para istediler ve ben ne isterlerse verdim artık. Poipet otobüs terminalinden Siem Reap ise yaklaşık 150 kilometre ve 2,5 – 3 saatlik bir yolculukla da Siem Reap’a ulaşıyorsunuz. Buraya ödeyeceğiniz tutar ise yine 100 Baht. Vize hariç kendi imkanlarınızla 320 Baht’a hallettiğiniz bu ulaşımı yine vize hariç paket turla 750 Baht civarında hallediyorsunuz. Yaklaşık iki katı. Aslında çok fark yok uğraşmayayım derseniz eğer ikinci yöntem daha makul. Çünkü seyahat başlangıcında Khao San Road’dan binmiş oluyorsunuz ve Bangkok otobüs terminaline gitmemiş oluyorsunuz.  Ancak vize işlemleri esnasında sizden ayrıca para alıyorlar ki işin zaten en gıcık tarafı da maalesef burası.


Pasaportuma vurulan Kamboçya giriş kaşesi

Kapıda vize olayını ayrıntılı anlatmadım ama bu artık çok kolay. Tek yapmanız gereken size verecekleri gümrük formlarını doldurmak, gişede 30 Dolar parayı ödemek ve sonrasında sıraya geçmek. Kalacağınız yer ile ilgili bir adresiniz hep hazır olsun. Bir hostel ismi falan hepsi bu. Sonrasında "Kamboçya’ya hoşgeldiniz" yazısını göreceksiniz.


Kingdom of Cambodia - Kamboçya Krallığı Poipet Sınır Kapısı

Şimdi gelelim neden Siem Reap sorusuna... Siem Reap, Kamboçya’nın başkent Phnom Peng’den sonraki en büyük ikinci ancak değer anlamında ilk sıradaki kenti. Kamboçya denildiğinde ilk akla gelen Angkor Wat Tapınakları'na ev sahipliği yapan şehir gerçekten görmeye, ziyaret edilmeye fazlasıyla değer bir şehir. Bsonraki yazımda Siem Reap, Angkor Wat ve Kamboçya hakkındaki izlenim ve  ayrıntıları yazacağım. Kamboçya için kapıda vize almak ile ilgili tüm notlar şimdilik bu kadar.


amboçya’ ya girdikten sonra sınırdan terminale gittiğim otobüs

UFUK AKKUŞ

Yazar Hakkında

UFUK AKKUŞ

Gezgin, Fotoğrafçı 1977 Karabük doğumlu, Safranbolu da yaşıyor.. Mesleğini çok seven bir sigortacı. Hayallerinin peşinden düştü yollara. Farklı kültürleri tanımayı çok seviyor.