Tegucigalpa - Honduras

Honduras yaklaşık 7 milyon kişilik nüfusa sahip bir ülkedir. Halkın %50’sinden fazlası kırsal alanda yaşamaktadır. “Tegus” takma adı ile bilinen Tegucigalpa, Honduras’ın başkentidir. 1578’de altın ve gümüş madenciliği merkezi olarak kurulan bu şehir, Orta Amerika’nın beşinci büyük şehridir. Tegucigalpa, dünyada demiryolunun geçmediği ender başkentlerden bir tanesidir.

Honduras rüzgar gücünden yararlanan ilk ve tek Latin Amerika ülkesidir. Başkent Tegucigalpa'ya doğru ilerlediğinizde, yol üstünde çok sayıda rüzgar türbini görebilirsiniz.

Şehirde bakımlı caddelerin sayısı oldukça azdır. Ancak sokaklarda, evlerde ve arabalarda kullanılan renkler çok canlıdır.

Tegucigalpa Toncontin Uluslararası havaalanı dünyadaki en tehlikeli on havaalanından biri olarak gösterilmektedir. Oldukça kısa olan pistin başında ve sonunda doğal tepeler bulunmaktadır.

Kentte görülebilecek yerler arasında, La Leona Parkı, El Picacho Parkı, Ulusal Müze, Arkeoloji Müzesi, Los Dolores Kilisesi, Virgin of Suyapa Bazilikası ve Metropolitan Katedrali bulunmaktadır.

Honduras’ın meşhur lezzeti olan ‘Plato tipico’ Tegucigalpa’da da çok sevilmekte ve çokça tüketilmektedir. Bu yemek, pirinç, sığır eti, kavrulmuş fasulye ve kavrulmuş muzdan yapılmaktadır. Tortilla ve tortilla'dan yapılan taco da oldukça sevilmektedir. Her yerde bulabilmeniz mümkündür. Enchiladas adı verilen börek benzeri acılı yiyecek de ulusal yemekler arasındadır ve oldukça lezzetlidir. Tegucigalpa'da yerel lezzetler dışında dünya mutfağından yemekler yapan restoranlar da bulunmaktadır.

Tegucigalpa alışveriş konusunda çok gelişmiş bir şehir değildir. Şehirde bulunan tek alışveriş merkezi olarak The Mall-Multiplaza gösterilebilir. Burada dünyanın her bir yanında olan pek çok ürünü ve yerel ürünleri bulabilirsiniz. Fotoğraf: cityknow

Tegucigalpa’ya sadece 22 km mesafede yer alan, Francisco Morazan bölgesindeki Valle de Angeles'i ziyaret edebilirsiniz. Bu bölge koloniyal dönemden kalma yapıları ile turistlerin gözde merkezlerinden biridir.

Etiketler