Google+

TEK BAŞINA İNTERRAİL YAPMAK

780107 Ara 2013Özel Yazı

Bu yazının bütününde interraila yalnız  çıkmak hakkında övgüler bulacaksın. Ve genel olarak arkadaş grubuyla (+1 kişi) ve yalnız gitmeyi kıyaslayacağım. Baştan uyarayım.

” Olum ben tuvalete para vermemek için Gdansk’tan Varşova’ya gittim. ” – Asuman Anak
TEK BAŞINA İNTERRAİL YAPMAK

Bak bu mesela. Yanında bi kişi olsa bile bunu yapmaya lüksün yok. Çünkü o gezmek istiyodur. Sen gitmek.

En baştan başlayalım. Planlarınızı beraber yaparsınız. Her şey hazır, biletler, pasaport, vize. Sevimli arkadaşın vazgeçer, anası babası izin vermez. Yalnız gitmek zorunda kalırsın. Hatta belki de sırf o gitmek istemiyo diye rotandan en çok görmek istediğin yeri bile çıkartmış olabilirsin.
TEK BAŞINA İNTERRAİL YAPMAK-1

O senin yemek istediğinden yemek istemez, bara cluba gitmez. Sen de kibarsın ya onu yalnız bırakmamak için yemez, içmez, gitmezsin.

Eğer düşünüyosan ki otantik binaların önünde fotoğrafımı kim çekicek. Fotoğrafçılar üşenmemiş monopodu geliştirmişler, hiç olmadı tripod. Kullanın.

E ama tuvalete girerken çantamı nereye koyucam ? Sırf çantanı taşısın diye birisiyle tatile çıkmak zorunda değilsin. Zaten interrail hayatın boyunca geçireceğin ne pis zaman. Koy yere gitsin. Ben sırtımda çantayla tuvalete girdiğimi bilirim.

Couchsurfing kullanıcaksın mesela. Ya da bi arkadaşının evinde kalmak isticeksin. Bi kişiye çok kolay yer bulunur da en az iki kişi için aynı şeyi söyleyemem.

Mesela tansiyonun düştü bayıldın. Yanında arkadaşın olmasa da gittiğin ülkedeki insanlar da en az senin kadar insan. Sana yardım edeceklerdir.

Garlara ‘locker’ koymuşlar mesela çantanı oraya da bırakabilirsin.

Innsbruck’a gittim. Yanımd arkadaşım olsa muhtemelen teleferik kullanmak zorunda kalırdım. Ama ben oraya sadece tırmanmak için gitmiştim.

Rezervasyonlu trene rezervasyonsuz bindiğin zaman tek kişi yer bulmak ne kadar kolaysa sayı arttıkça zorlaşır. Ayrı seyahat etmek zorunda kalırsınız.

‘Ay kıyamam hadi sen uyu ben beklerim’ cümlesiyle 10 gün boyunca uykusuz kalabilirsin.

Arkadaşın yorulabilir, beklemek zorunda kalırsın, vakit kaybedersin.
TEK BAŞINA İNTERRAİL YAPMAK-2

Tabi ki yanında biri varken bazı şeyler daha güzel olabilir. Ama ben ısrarla yalnız gitmenin tadının ayrı olduğunu düşünüyorum, düşüneceğim. Yaşanacak sıkıntılar, güzellikler ülkeden ülkeye değişir. O yüzden yaşayacağın sıkıntılardan beni sorumlu tutma lütfen. Benim başıma hiçbi şey gelmedi ki sokakta garda da uyudum.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Hadi durmayın gidin gezin!

Etiketler: 
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(2)

Yorumlar

Mehmet Han kullanıcısının resmi

Mehmet Han

GÖNDERİ ZAMANI 15 Ara 2013
Yazdıklarınıza; Dünya'yı tek başına turlayan biri olarak tamamen katılıyorum. Eğer tek başıma olmasaydım belki şimdiye kadar gördüğüm yerlerin bir çoğunu göremeyecek ve sadece hayallerimde kalacaktı.
Gökhan KESKİN kullanıcısının resmi

Gökhan KESKİN

GÖNDERİ ZAMANI 31 Mar 2014
Düşüncene sağlık hocam, yaşasın yalnız gezmek..