Trabzonlu Ünlüler

Karadeniz'in incisi Trabzon'da doğmuş olan pek çok ünlü isim Türkiye'nin müzik, spor, tiyatro ve edebiyat gibi alanlarında çalışmalarına devam etmektedir. Trabzon'un yeşil yaylalarının arasında dünyaya gözlerini dünyayı açmış bu ünlü isimleri öğrenmek için galerimize göz atabilir, bu listeye ekleyeceğiniz isimler varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

SUNAY AKIN

Doğum Tarihi: 12 Eylül 1962 Mesleği: Şair, yazar, gazeteci 1962 senesinde Trabzon’un Maçka ilçesinde doğmuştur. Ailesi, çocuklarının daha iyi eğitimler alması için Sunay Akın 10 yaşındayken İstanbul’a taşınmıştır. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü’nden mezun olmuştur. 9 yaşındayken ilk şiirini yazan Akın, bu şiiri tahta bir kapı üstüne yazmıştır ve soğuk bir kış günü bu şiir odunlarla beraber yakılmıştır, bu nedenle ilk şiiri kayıptır. 1984 yılında yazdığı ilk şiirler bir dergide yayımlanır. 1987 yılında ise Halil Kocagöz Şiir Ödülü’nü almıştır. 1990 yılında ise Makiler adlı şiiriyle Orhan Murat Arıburnu Şiir Ödülü’nü almıştır. O günden bu güne birçok şiir kitabı çıkarmış, sayısız radyo ve televizyon programı yapmıştır. En büyük düşlerinden biri olan Oyuncak Müzesi’ni ise 2005 yılında kurmuştur. Bu müze, türünün Türkiye’deki ilk örneğidir ve Sunay Akın’ın 11 yılda dünyanın çeşitli yerlerinden topladığı oyuncakları ziyaretçilerine sunmaktadır.

BEDRİ RAHMİ EYÜBOĞLU

Doğum Tarihi: 1911 Mesleği: Şair, ressam 1911 yılında Görele'de de doğmuş olan usta sanatçı ailesinin beş çocuğundan ikincisidir. Trabzon Lisesi'nde eğitim gören Bedri Rahmi Eyüboğlu, 1927'de okulunda resim öğretmeni olan Zeki Kocamemi'nin ve okul müdürünün de etki ve desteğiyle 1929 senesinde İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'ne (Mimar Sinan Üniversitesi) girdi. Akademi’de Nazmi Ziya ve İbrahim Çallı'nın öğrencisi olma fırsatını yakalamış olan sanatçı ne var ki 1930'da eğitimini bitirmeden, ağabeyi Sabahattin Eyüboğlu'nun yanına Paris'e gitti. Fransa’da André Lhote'un yanında resim konusunda kendisini ilerletti. İlk kişisel sergisini 1934 senesinde Bükreş’te açtı. Şiirle olan ilişkisi de aynı şekilde lise yıllarına dayanmaktadır 1928'de henüz lise öğrencisiyken şiir yazmaya başlamıştır. Şiirlerine, 22 yaşındayken Yeditepe, Ses, Güney, İnsan, İnkılapçı Gençlik ve Varlık dergilerinde yer verilmeye başlanmıştır. Halk edebiyatının etkisi hem tablo ve duvar resimlerine hem de şiirlerine yansımıştır. 21 Eylül 1975’te İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.

RÜÇHAN ÇALIŞKUR

Doğum Tarihi: 13 Şubat 1947 Mesleği: Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu 1947 senesinde Trabzon’da doğan oyuncunun tam adı Zeynep Rüçhan Çalışkur’dur. Daha küçük yaşında Ankara’ya taşınan oyuncu eğitimini de burada tamamlamıştır. Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olmuştur. 1979 senesinde Devlet Tiyatroları kadrosunda kendine yer bulan oyuncu birçok tiyatro oyununda yer almış, 2003 yılında ise ilk defa Bulutları Beklerken adlı sinema filminde yer almıştır. Bu tarihten itibaren birçok filmde yer almış, 2007 yılında ise Kalp Atışı adlı dizide karşımıza Gülayse karakteri ile çıkmıştır. Rüçhan Çalışkur aynı zamanda seslendirme sanatçısıdır.

BAHRİYE ÜÇOK

Doğum Tarihi: 1919 Mesleği: Tarihçi, politikacı Bahriye Üçok 1919 senesinde Trabzon’da dünyaya gelmiştir. İlkokulu Ordu‘da okuduktan sonra İstanbul Kandilli Kız Lisesi‘ne devam eden Üçok, daha sonra öğrenimine Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde devam etti. Orta Çağ ve Türk-İslam Tarihi Bölümü‘nde aldığı eğitimin yanı sıra Devlet Konservatuarı Opera Bölümü‘nü de bitirdi. 11 yıl süreyle Türkiye’nin farklı şehirlerinde lise öğretmenliği yaptı. 1953’te Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin ilk kadın öğretim görevlisi oldu, yaptığı çağdaş ve aydınlıkçı çalışmalarla tepki çekti. 1984 senesinde Ordu milletvekili seçildi, “İslam’dan Dönenler“, “Yalancı Peygamberler” ve “İslam Devletlerinde Kadın Hükümdarlar” adıyla üç kitap yayımlamış olan ve 6 Ekim 1990 senesinde radikal dinci terör örgütlerinin adresine yolladığı bombanın patlamasıyla katledilen Bahriye Üçok’un ismi pek çok okul, cadde ve sokağa verilmiştir.

VOLKAN KONAK

Doğum Tarihi: 27 Şubat 1967 Mesleği: Müzisyen Volkan Konak 1967 yılında Trabzon’un Maçka ilçesinde doğmuştur. İlk, orta ve lise eğitimini burada tamamlamıştır. Üniversiteyi ise İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı’na girmiştir. Eğitimi bittikten sonra yine aynı üniversitede Halk Müziği üzerine Sosyal Bilimler master’ı yapmıştır. Müzik hayatına ise 1989 yılında Suların Horon Yeri adlı albümle başlamıştır. Nazım Hikmet, Sunay Akın gibi şairlerin eserlerini bestelemiştir ve bu eserler onun tarzını belirlemiştir. Kuzeyin Oğlu lakabıyla tanınan Volkan Konak, Karadeniz Bölgesi’ndeki kanserli vakaların artışına dikkat çekmek için çalışmaktadır. Babası dâhil birçok yakınını bu hastalık yüzünden kaybeden sanatçı Cerrahpaşa adlı eserini babası için bestelemiştir. 10’dan fazla albümü olan sanatçı Yılın Halk Müziği Sanatçısı, Türk Halk Müziği Özel Ödülü, En İyi Müzik Sanatçısı gibi ödüller de almıştır. Ayrıca televizyonda farklı kanallar için Kuzeyin Oğlu Volkan Konak adlı programlar da yapmıştır.

EROL GÜNAYDIN

Doğum Tarihi: 16 Nisan 1933 Mesleği: Sinema ve tiyatro oyuncusu Erol Günaydın 1933 yılında Trabzon Akçaabat’ta dünyaya gelmiştir. Oyuncu daha 8 yaşındayken ailesi ile birlikte İstanbul’a yerleşmiştir ve liseyi Galatasaray Lisesi’nde yatılı okumuştur. Lisede okulun tiyatro kulübü tarafından hazırlanan oyunlarda rol almıştır ve mezun olduktan sonra 1967 yılında hayatında ilk defa bir filmde zenneliği denemiştir. 1955 yılında Haldun Dormen Cep Tiyatrosu’nda profesyonel oyunculuk hayatı başlamıştır. Papaz Kaçtı adlı oyunda oynadıktan sonra sinemaya da adımını atmıştır. 1960 yılında Yeşil Kurbağalar adlı filmde oynayan başarılı oyuncu elli yıl boyunca birçok film, tiyatro ve dizide rol almıştır. Akasya Durağı, Sinekli Bakkal, Cennet Mahallesi, Çiçek Taksi oynadığı diziler arasında en bilinenlerdendir. Güneşi Gördüm ve Yedi Kocalı Hürmüz filmleri de son döneminde oynadığı filmler arasında sayılabilir. Duayen oyuncu 15 Ekim 2012 tarihinde İstanbul’da yattığı hastanede hayata gözlerini yummuştur.

ŞENOL GÜNEŞ

Doğum Tarihi: 01 Haziran 1952 Mesleği: Teknik direktör 1952 senesinde Çaykara’da dünyaya gelen Şenol Güneş, şu anda Beşiktaş Erkek Futbol Takımı’nın teknik direktörüdür ve gençliğinde A. Sebatspor, Trabzonspor ve Türkiye A Millî Futbol Takımı’nın kaleciliğini yapmıştır. Beşiktaş’ın yanı sıra, Trabzonspor, İstanbulspor ve Türkiye A Millî Futbol Takımı’nı da çalıştırmış olan teknik adam, 2002 senesinde Dünya Kupası’nda elde edilen 3.’lükte büyük pay sahibidir.

İNCİ ERTUĞRUL

Doğum Tarihi: 1970 Mesleği: Spiker, TV sunucusu TV sunucusu ve spiker İnci Ertuğrul, 1970 yılında Trabzon Akçaabat’ta öğretmen bir ailenin kızı olarak dünyaya gelmiştir. Liseye kadar Akçaabat’ta okuduktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur. Mesleğe ilk adımını TRT’nin açtığı spikerlik sınavı ile atmıştır. TRT’de eğitim aldıktan sonra Türkiye’nin ilk özel radyosu olarak bildiğimiz Radro Anki’de program sunucusu ve yapımcı olarak görev almıştır. Hayırlı Günler adında sabah canlı yayın kuşağının ve Gençlerle adlı tartışma programının da sunuculuğunu yapmıştır. TGRT’de kayıp insanların arandığı İnci Ertuğrul Sizin Sesiniz adlı bir programın da sunuculuğunu yapan başarılı sunucu, şu anda Fox TV’de Kaybolan Çiçekler adlı programı sunmaktadır.

SEDA FETTAHOĞLU

Doğum Tarihi: 26 Eylül1979 Mesleği: Oyuncu Trabzon’da dünyaya gelen sanatçı, 26 Eylül 1979 senesinde dünyaya gözlerini açmıştır. Trabzon Anadolu Lisesi’ndeki eğiminden sonra Ankara’ya taşınmış ve lisans eğimini Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde almıştır, 2002 senesinde mezun olmuştur. Oyunculuğun yanı sıra seslendirme de yapan yetenekli oyuncu pek çok yapımda boy göstermiştir. Televizyon ve sinemada Çatı Katı, Sihirli Annem, Savcının Karısı ve Koçum Benim gibi yapımlardan tanıdığımız Seda Fettahoğlu tiyatro sahnesinde ise Surname, İşgal Altındaki Masallar, Bakhalar, Mefisto, Numan Nokta Net ve Sokak Kedileri gibi çeşitli oyunlarda rol almış ve yönetmenlik yapmıştır. Sanatçı halen İstanbul Büyükşehir Tiyatroları bünyesinde oyunculuğa devam etmektedir.

Etiketler