Tur İptal Rehberi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs salgını iş hayatına olduğu gibi turizm sektörüne de ciddi etkilerde bulundu. Bunun en açık belirtisi ise önceden alınmış tur paketlerinin tek tek iptal edilmesi diyebiliriz. Ülkemizdeki tur operatörlerinin neredeyse tamamı son günlerde tur iptallerinin sıklaştığını dile getiriyorlar. Kafalardaki soru ise tur paketinin iptalinin nasıl gerçekleştirilebileceği. Özellikle hukukçular bu konuda tüketicilerin haklı olduğunu dile getirirken sektör temsilcilerinin “pandemi gerekçesi ile iptal söz konusu olamaz” demesi kafalarda karışıklığa neden oldu. Ancak yasalarla belirlenmiş olan ve tüketiciyi koruyan maddeler bu anlamda hiçbir şüpheye yer vermemekte ve tüketicinin yanında olmaya devam etmektedir. Tüketici önceden satın almış olduğu tur paketini şayet iptal etmek isterse cayma mücbir sebeple olduğunda dilediği gibi iptal hakkına sahiptir.

Tur İptali

Özellikle yaz aylarına yaklaştığımız şu günlerde yaz programı yapan ve erken rezervasyon ile tur paketlerinden yararlanan insanlar tur operatörlerinin tek tek kapılarını çalıyor. Aslında virüs nedeni ile aldığı paketi iade etmek isteyen tüketicileri koruyan bir yasa mevcut. “Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği”nde bu açıkça belirtilmiş durumda. Sözleşme feshinin 16. Maddesinin 4. fıkrasında belirtildiği gibi katılımcılının ödemiş olduğu bedel kendisine iade edilmelidir. Bu madde göz önüne alındığında fesih bildiriminin tur aracısına ulaşmasından itibaren on dört gün içerisinde geri ödemesi yapılmalıdır. Bu anlamda geri iade talebi isteyen katılımcıya belirtilen süre zarfında ödemesi mutlaka yapılmalıdır.

Eğer hali hazırda Corona virüsün yayılmış olduğu ülkelerden bir tanesine tur paketi almış iseniz “mücbir sebep” adı altında olduğundan fesih koşulu aranmadan tur direkt olarak iptal edilebilir. Böyle bir durumda tur ücreti, harç ve vergi masrafları gibi zorunlu ödemeler dışındaki tüm meblağı talep edip alabilmek mümkün. Eğer tur operatörü ya da aracı firma 14 gün içerisinde ödeme yapmaz ya da herhangi bir kesintiye gider ise tüketici mahkemelerine giderek hak aramak mümkün olabiliyor. Bu durumun aynısı uçak bileti iptallerinde de geçerli olmaktadır. Özellikle Avrupa’da virüsün yoğun görüldüğü yerlere alınan tur paketleri ya da uçak bileti rezervasyonlarınızı iptal etmeniz mümkün olabiliyor.

tur

Yönetmelik Tüketicinin Yanında

Öncelikle paket tur alan kişilerin cayma hakkının olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu hak 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği’nde açık bir şekilde dile getirilmiştir. Yani paket tur sözleşmesinin imzalandığı tarih itibariyle koşullar oluştuğu takdirde, 14 günlük yasal süre içerisinde tüketici cayma hakkına sahip olabiliyor. Zaten bu süre zarfında tüketici eğer iptal talebini beyan ederse yasal süre dahilinde olduğundan iptal işlemi direkt olarak yerine getirilmektedir. Böyle bir durumda müşteri mücbir bir sebep olmaksızın cayma hakkını kullanabiliyor.

Şayet cayma hakkı süresi geçmiş ise ve tur zamanına 1 ay yani 30 günden fazla bir zaman varken iptal edilmiş ise firma yapılan ödemeleri (zorunlu vergi/harç hariç) iade etmek zorundadır. Ancak 30 günden daha az bir zaman kala iptal talebi söz konusu ise firma sözleşmedeki kesintileri uygulama hakkına sahiptir. Ancak yeniden belirtelim Coronavirüs gibi mücbir sebeplerde durum değişmektedir. Mücbir sebep kapsamında turun başlamasına 30 günden az bir süre kalmış olsa dahi zorunlu giderler hariç herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödenmesi söz konusudur. Bu noktada kesinti miktarında belirleyici olan turun varılacak noktası oluyor. Zorunlu giderler düşüldükten sonra geriye kalan ve ödenen miktar tüketiciye aynen iade ediliyor.

Tur İptali

Mücbir Sebep Söz Konusuysa İptal İşlemi Gayet Kolay

Yapılan bu açıklamalar eşliğinde Coronavirüs’ün yayılımının yoğun olduğu 9 ülkeye tur paketi satın-almış iseniz mücbir sebep nedeni ile 30 gün öncesinden fesih koşulu aranmaksızın turun iptali söz konusudur. İptal sonucu yapılacak geri ödeme sadece zorunlu vergi ve harcı kapsamamaktadır. Bahsettiğimiz gibi eğer firma 14 gün içerisinde iade yapmaz ise ya da farklı sebeplerden kesinti yapar ise kişinin bulunduğu yerde tüketici hakem heyetlerine başvuru söz konusu olabilir. Ayrıca bu konuya tüketici mahkemeleri de bakmaktadır. Bulunduğunuz şehirde başvurunuzu dilediğiniz an gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru dahilinde tüketici hakkını rahatlıkla talep edebilir. Benzer şekilde uçak biletlerinin iptalinde de mağduriyet yaşanırsa yine aynı şekilde tüketici hakem heyetlerine başvurmak ve hak aramak mümkün olmaktadır. Tur şirketinden iade talebi karşısında olumsuz cevap alan ya da beklenmeyen kesintilerle karşılaşan tüketiciler tur ücretini ödeyen tüketici sıfatı ile başvurusunu yapmalıdır. Üstelik hakem heyeti başvurularında herhangi bir ücret de talep edilmemektedir. Yaşanacak bir aksilikte rahatlıkla başvurulabilir. Her ne kadar turizm sektörünü ciddi bir şekilde etkilemiş bir durum olsa da tüketici hakkı baki olduğundan herhangi bir mağduriyete yer verilmemesi adına çalışmalar yapılmaktadır.

Tur

9 Avrupa ülkesine (Almanya, Fransa, İspanya, Avusturya, Hollanda, Belçika, İsveç, Norveç veya Danimarka) alınmış tur paketleriyle ilgili durumlar için acenteniz ile görüşebilirsiniz. Yasal şartlar zaten bu anlamda tüketicinin yanında. Ancak yine de tüketici cayma hakkını da kullanabilir. Tüketici olarak cayma hakkınızı kullanmak isterseniz zaten herhangi bir neden belirtmenize de gerek kalmamaktadır. Tur iptali ve uçak bileti iptallerinde yaşanacak her türlü problemde tüketici hakem heyetleri tüketicinin yanında yer almaktadır. Virüs nedeni ile pek çok firma herhangi bir sorun çıkartmadan tüketici yanlısı bir politika izlediğinden süreçte büyük sıkıntılar yaşanmayacağı tahmin ediliyor. Tur paketi aldığınız acente ile görüşerek bu konu hakkında detaylı bilgi alabilir ve cayma hakkınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz.