Google+

Arama formu

"TURİST AKAR TÜRK BAKAR" OLMASIN!

Bu yazı Gezimanya üyesi CEM POLATOĞLU tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Bayrak taşıyıcımız Türk Hava Yolları inanılmazı başardı. Dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu oldu. İstanbul'un coğrafi konum avantajını da kullanarak Avrupalıyı Uzakdoğu'ya, Amerikalıyı Rusya'ya, Afrikalıyı Avrupa'ya taşımaya başladı. Bu sayede Türkiye'ye turist aktı.

 
Başta THY olmak üzere diğer havayollarımızla birlikte İstanbul'un yıllık "Transit Yolcu" sayısı 5 milyonu aştı. Yeni hava limanının yapılması ile transit yolcu rakamının 20 milyona ulaşacağı öngörülüyor.
 
Bu konuda yarıştığımız dünyanın en önemli transit havaalanlarından olan Dubai Havaalanı ve Dubai Şehri bu transit geçişler sayesinde senede 3 milyon "ekstra turist" ağırlıyor. "Ekstra" dedim, çünkü Emirates Havayolları’nın yolcuları Dubai'de "stopover" yapıyorlar. Yani yolcular ekstra bilet ücreti ödemeden Dubai'de bir veya iki gece konaklıyor, geziyor, eğleniyor, alışverişini yapıyor daha sonra gideceği yere devam ediyorlar. Vakti olan tüm transit yolcular sadece otel konaklaması maliyetine ülkeyi bir kez daha gezmiş oluyorlar. Ama alışveriş, yeme-içme ve eğlenceye harcadıkları para, ülkeye büyük katkı sağlıyor.
 
Peki, bir şekilde Türkiye'ye ayak basan şimdilik 5 ve yarının 20 milyon turistinden yeteri kadar faydalanabiliyor muyuz? Yoksa Turist akıyor ve biz bakıyor muyuz?
 
Şimdilik BAKIYORUZ! 5 milyon turist alanda kaç saat kalırsa kalsın bir kola, bir sandviç yiyerek yollarına devam ediyor.
 
Peki, İstanbul'a ayak basan bu turistlerden faydalanabilir miyiz? Elbette.
 
Bu konuda görüştüğüm çok başarılı THY yetkilileri işbirliğine hazırlar. THY ile tur operatörlerinin ortak bir "beyin fırtınası toplantısı" düzenlemeleri gerekiyor. 
 
Örneğin;
 
- Transit yolcu biletini alırken kendisine konaklama önerisi sunulabilir. Hatta  "X" alışveriş merkezi ile anlaşılıp 5000 TL alışveriş garantisi ile transit yolcuya ücretsiz konaklama ve transfer verilebilir.
 
- THY yurtdışı acentelere "stopover" bilet satışlarında ilan katkısı verebilir.
 
- Transit turistin İstanbul'da geçireceği süre içerisinde maksimum alternatif harcama yapabileceği şehir turu, müze, alışveriş, yeme-içme ve eğlence seçenekleri sunulabilir.

<<<<<<<

CEM POLATOĞLU kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

CEM POLATOĞLU

1978’den beri Sektörde (Otel, Çarşı, Yurtdışı Acente, Profesyonel Turist Rehberi, Acente Sahibi) İ.T.Ü. Gemi inşaatı mezunu, Amerika’da North Caroline S.U. Master, Avusturya/ Viyana’da W.T.Ü. de doktora çalışması. 1987’de Birleşmiş Milletler’de Deniz Hukuku Departmanında(USA), 1988’de IBM (İspanya) çalışma. 10 seneyi aşkın yurtdışı...