Turist Taşıyan Fil Kalp Krizi Geçirerek Öldü

Kamboçya, Angkor Wat turist akınına uğrayan popüler noktalardan biri. Bölgenin kültürel ve tarihi mirasının yanı sıra fillerle dolaşmak da ziyaretçilerin vazgeçemedikleri aktiviteler arasında yer alıyor. Fakat kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Sambo isimli fil akıllara sektörün tüketiciliğini ve hayvanlar sömürülüyor mu gibi soruları getirdi.

Sambo’nun 40’lı yaşlarda olduğu ve düşmeden önce 40 dakika kadar çalıştığı belirtildi. Daily Mail’in haberine göre Sambo’yu kontrol eden veteriner hekim yüksek sıcaklık nedeniyle gelen güneş çarpmasının durumda etkili olduğunu bildirdi.

Sambo, Angkor Elephant Company adlı şirkette 2001’den beri çalışıyordu. Şirket yöneticisi Oan Kiri bu kayıptan dolayı oldukça üzgün olduklarını belirtti. Bunun yanında Elephant Valley Project’ten Jack Highwood şirket bu işe devam etmek istiyorsa koşulların değiştirilmesinin gerektiğini ifade etti. Angkor Elephant Company bünyesinde 13 fil barındırıyor ve bu sayı Kamboçya’da esaret altında bulunan en kalabalık fil grubunu oluşturuyor.

Turizm sektöründe kullanılan hayvanların konforu için gerekli şartların sağlanmasında belli başlı girişimler bulunsa da bunun yasal düzeyde ve daha ciddi birimlerce yapılması gerektiği oldukça açık. 

Kaynak: http://www.independent.co.uk/news/world/asia/cambodia-elephant-dies-exha...

Etiketler