Türkiye'de Termal Tatil

Tatil denince akla ilk gelenler genellikle deniz, kum ve güneş üçlüsüdür. Turizm sektörünün önemli bir kısmını şüphesiz bu üçlü çerçevesinde gelişen sahillerde gerçekleştirilen tatiller oluşturur. Ancak birçok farklı tatil türü de çok sayıda tatil meraklısını farklı yerlere alıp götürür. Bunlardan birisi de termal tatillerdir. Özellikle soğuk kış aylarının vazgeçilmezlerinden olan termal tatil yerleri, dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok yaygın ziyaret edilen yerlerdir. Ülkemizin coğrafi yapısı itibariyle farklı bölgelerde çeşitli termal alanlar oluşmakta ve buralar her yıl ziyaretçilerin akınına uğramaktadır. Sağlık ve huzuru bir araya getiren rahatlatıcı termal tatillerin ülkemizde yaşandığı önemli merkezler vardır. Özellikle Denizli, Bursa, Yalova gibi şehirler termal tatilin ülkemizde en yoğun yaşandığı bölgelerdir.

Denizli Termal Tatil Yerleri

Denizli Türkiye'nin en önemli turizm şehirlerinden birisi. Bunda kuşkusuz Pamukkale'nin büyük etkisi var. Her yıl daha fazla ilgi çeken bu bölge, coğrafi şartları itibariyle pek çok termal otele de ev sahipliği yapıyor. Doğanın insanoğluna sunduğu nimetleri en doğru şekilde kullanan bu tesisler, unutulmaz tatil deneyimleri sunmayı ilke ediniyor. Şimdi Denizli’de termal tatil konusunda nam salmış bazı termal otelleri inceleyelim.

Herakles Termal Otel

Denizli deyince akla gelen ilk yer Pamukkale’dir. Müthiş doğal güzelliğiyle görenleri kendine hayran bırakan Pamukkale’ye bağlı Karayahıt, termal oteller konusunda en çok üzerinde duracağımız yerlerden birisi. Karayahıt’ta bulunan Herakles Termal Otel; eşsiz mimarisi, şifa kaynağı termal havuzları fizyoterapistler ve kaplıcalardan oluşan tedavi yöntemleriyle ziyaretçilere huzur dolu bir tatil armağan ediyor. Gelenler, kaplıcalardaki şifalı sularla rahatlarken çamur banyosunda da güzelliklerine güzellik katabilirler. Bunların haricinde tesisin en dikkat çeken özelliklerinden birisi gelen ziyaretçilere özel olarak verilen fizyoterapist desteği. Uzman fizyoterapistler gelen ziyaretçilere uygun programları hazırlayıp tatilin hem huzur ve mutluluk dolu hem de çokça sağlıklı geçmesini temin ediyorlar.

Otel içerisinde odalara bakıldığında termal olanaklardan odalarda da yararlanıldığı görülüyor. Her odada kaplıca suyunun temin edilebildiği odalarda, otellerin genel hizmetleri olan TV, çay-kahve, ücretsiz banyo malzemeleri gibi ayrıntılara da özen gösterilmiştir.

Otelde kahvaltı ve akşam yemekleri açık büfe olarak sunuluyor. Ücretsiz Wİ-Fİ hizmetiyle sizi online dünyaya da bağlı tutan otel de özel otopark alanınız ve ücret karşılığı edinebileceğiniz emanet kasanız da bulunuyor. Herakles Termal Otel’in Pamukkale Travertenleri ’ne uzaklığı 6 km, Denizli Çardak Havaalanı’na ise 75 km’dir.

Topaloğlu Termal Otel

Termal otelleri ile meşhur Karahayıt’ta yer alan bir diğer otel olan Topaloğlu Termal Otel, 1.200 kişi kapasitesi, ileri seviye teknolojik imkanları ve ziyaretçilerine ihtiyaçlarına karşılık verebilecek sistemleri ile termal tatil meraklılarını dört gözle bekliyor.

Denizli İslami Termal Otelleri

Türkiye'de termal tatil denince akla gelen ilk yerlerden birisi olan Denizli ve Pamukkale, muhafazakâr tatilcilerin de sıklıkla tercih ettiği bir yer. M.Ö. 260'lara dek uzanan eşsiz tarihi ve coğrafi yapısıyla dikkat çeken Denizli'nin beyaz incisi Pamukkale'ye bağlı olan Karahayıt, muhafazakâr otellerin yoğunluğuyla dikkat çeken bir bölge. İslami tatil yapmak isteyen kişilerin uğrak yeri olan bu bölge termal su kaynakları açısından da oldukça zengin. Dolayısıyla İslami Termal Otel olarak nitelendirilebilecek pek çok tesis bu bölgede her yıl çok sayıda ziyaretçiye kapılarını açıyor. Bilindiği üzere Pamukkale’de bu termal suların etkisiyle oluşan kireçten meydana gelir.

Kaynak çıkış noktası 58 C° olarak ölçülen Karahayıt, zengin mineral kaynağı olan huzur ve sağlığı bir araya getiren güzide bir termal tatil bölgesi.

Denizli şehir merkezine 20 km uzaklıkta yer alan Karahayıt, doğal güzelliklerinin yanı sıra zengin alışveriş imkanıyla da muhafazakâr tatilcilerin göz bebeği.

Ninova Termal Otel

Denizli'nin Karahayıt bölgesinde yer alan otel 2015'te kurulmuştur. 100 odalı otel, termal suyun sağladığı doğal şifa ile huzur dolu bir tatilin kapılarını aralıyor. Ninova Termal Otel'i özel kılan asıl husus ise İslami hassasiyetleri olan misafirleri kendine çekmesi. İslami şartlara uygun bir şekilde hizmet veren otel bölgedeki tek alkolsüz işletme. Konum olarak Pamukkale'ye 5 kilometre; Denizli'ye 20 kilometre mesafede bulunuyor. Otel ile Çardak Havaalanı arasındaki mesafe ise 65 kilometre.

Oteldeki tüm odalarda minibar, kettle, çay kahve ikramı gibi hazırlıklar mevcut. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeğinin açık büfe sistemiyle sunulduğu otelde alkol satışı bulunmuyor.

Ninova Termal Otel'de bir açık yüzme havuzu, yaz aylarında açık kış aylarında kapalı şekilde hizmet veren termal havuz ve watsu havuzu bulunuyor. Yine spa merkezi, Fin ve Türk hamamları, sauna ve jakuzi seçenekleri de otelin ziyaretçilere sunduğu imkanlar arasında yer alıyor.

Bursa Termal Tatil Yerleri

Marmara Bölgesi’nin en önemli merkezlerinden birisi olan Bursa, köklü tarihi ve stratejik konumu ile her zaman önemli bir role sahip olmuştur. Sanayinin de hayli ilerlediği şehirlerden biri olan Bursa, aynı zamanda doğal güzellikleri ile de tam not alan şehirlerimiz arasındadır. Türkiye’de termal alanlar arasında başta gelen bir şehir de Bursa’dır. Şifa kaynağı doğal kaplıcaların hayli zengin olduğu Bursa’da, bu vesileyle çok sayıda termal otel kurulmuştur. Doğal güzelliklerin modern anlayış ile birleştirildiği termal oteller, her yıl önemli sayıda turistin huzurlu bir tatil geçirmesini sağlıyor.

Tatilini Bursa’da geçirmek isteyenler öncelikle hayli kapsamlı dolu dolu bir şehir turuna çıkmalılar. Tarihin izlerine her bir taşta dahi rastlanabilen Bursa’da tarih kokan gezinin ardından rotayı doğa harikası kaplıcalara çevirme vakti gelmiştir. Bursa’da termal tatil için kaplıca turuna çıkmaya karar verdiğinizde uğramanız gereken başlıca yerler Kükürtlü Kaplıcası, Kaynarca Hamamı, Eski Kaplıca, Oylat Kaplıcaları ve Karamustafa Ilıcası’dır.

Taraklı Termal Tatil Köyü, Adapazarı

Termal tatil için otellerin haricinde termal tatil köyleri de iyi bir tercihtir. Adapazarı'nda doğayla iç içe olan Taraklı Termal Tatil Köyü, size tam olarak bu tercihi yaptıracak bir yer. Etkileyici iç tasarıma sahip evleri ve lezzetli menüleri ile ziyaretçilerine hizmet veren bu tesiste kaplıca havuzu 10:00-18:00 saatleri arasında kullanılabiliyor. Şehrin kirinden, gürültüsünden uzak tamamen ormanın içerisinde yer alan bu tatil köyünde geçireceğiniz tatil ile stresten uzak huzur dolu günler sizinle olacak.

Kaplıcalar

Turizmin çeşitlerinden birisi olan sağlık turizmi her geçen yıl daha fazla öneme sahip oluyor. Sağlık turizminde en yaygın seçenek olan termal tatil yerleri ülkemizde oldukça yaygın olan yerlerdir. Türkiye, jeotermal kuşak üzerinde olup 1300’e yakın doğal kaynak suyuna sahip olan bir ülke. Ülkemiz termal kaynaklarıyla Avrupa’nın da zirvesinde yer alıyor. Pek çok hastalığa iyi gelen termal tatiller için Türkiye’de gidilebilecek birçok kaplıca bulunuyor. Şimdi bu kaplıcalara bir göz atalım.

Tuzla Kaplıcaları, İstanbul

Tatil denince akla hemen Akdeniz, Ege bölgeleri ve ünlü tatil beldeleri gelir. Ancak sıkışık iş hayatlarında İstanbul dışına çıkamayanlar için İstanbul’da da tatil imkânı vardır. Tuzla Kaplıcaları, İstanbul’da yaşayan milyonlara huzur ve sağlık dolu bir hafta sonu geçirmelerinin yolunu açıyor. Şifalı suları ile pek çok rahatsızlığa iyi gelen ve huzur dolmanızı sağlayan Tuzla Kaplıcaları, turistlerin de uğrak mekanları arasında.

Karacasu Kaplıcaları, Bolu

Büyük-küçük iki kaplıcadan oluşan Karacasu Kaplıcaları, Bolu’ya 5 km. mesafede.  Stres bozukluklarından spor nedeniyle yaşanan yaralanmaların tedavisine kadar pek çok derde deva olan bu termal tatil yeri, rahatlık ve sağlık arayan herkese kapılarını sonuna kadar açıyor.

Gönen Kaplıcası, Balıkesir

600 metrekarelik alanıyla tam anlamıyla bir doğa harikası olan Gönen Kaplıcaları’nın suyu 2012’de dünyanın mineral açısından en zengin suyu olarak tescillenmiştir.

Armutlu Kaplıcası, Yalova

İlçe merkezinden 4 km uzaklıkta olan Armutlu Kaplıcası, mide ve bağırsak hastalıklarının tedavisinde nam salmış bir doğa harikası. Ayrıca bu kaplıcanın en meşhur özelliği astım hastalığı için etkili bir tedavi yöntemi olmasıdır. Dolayısıyla sağlık turizminde önemli bir yere sahip olan Armutlu Kaplıcası, termal tatil yerleri arasında ilk sıralardadır.

 

Ramazan Abay

Yazar Hakkında

Ramazan Abay

3 yıldır içerik editörlüğü yapmaktayım. 1 yıldır bir teknoloji sitesine günlük haber girişi yapıyorum. SEO ve Office programlarına hakimim. Orta seviye İngilizce ve Arapça biliyorum.