Türkiye'de Termal Tatil Yapılacak Popüler Destinasyonlar

Ülkemiz şifa bulabileceğiniz termal sular konusunda oldukça zengin. Roma İmparatorluğu’ndan bu yana insanlar Anadolu’nun şifalı sularının iyileştirici özelliğinden faydalanmış. Ancak bu suların özellikleri bölgesine göre değişebiliyor. Güzelleşmek,hastalığınıza çare bulmak ya da sıcak suların rahatlığıyla keyifli bir tatil yapmak isterseniz kendinize bir kaplıca bölgesi ve termal oteller arasından birisini seçmeniz yeterli olacak.

Yalova

Yalova tarih boyunca şifalı sularıyla ziyaret edilen bir yer olmuş. İstanbul’a yakınlığı ve her bütçeye uygun barındırdığı otel seçenekleri Yalova’ya cazip kılıyor. Yalova’da termal tatili deyince akla ilk gelen yer Yürüyen Köşk. Atatürk’ün bahçedeki ağacın kesilmesine izin vermeyip binanın altına raylar yerleştirip yürüttüğü bu bina günümüzde Yürüyen Köşk olarak biliniyor. Termal otellerbu bölgeye yakın konumlanmış. Bölgedeki en lüks otellerden biri LimakThermal Otel. ThermaliumWellness Park, Elysium, Wishthermal Otel diğer seçenekler arasında. Yalova’ya bağlı Armutlu ilçesi de termal konaklama açısından önemli bir bölge. Yalova bölgesindeki termal sular kükürt açısından zengin, ortalama sıcaklıkları 55-60 derece olan bu sular zengin mineral barındırıyor.

Suyun özellikleri: Kalsiyum, sülfat ve florürlü mix termo mineral su, renksiz ve berrak. Romatizma hastalıkları, kireçlenme, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelmesiyle biliniyor.

1

Bursa

Osmanlı’dan bu yana termal zenginliğiyle öne çıkan bir başka ilimiz de Bursa. Bursa’da Çekirge, Kükürtlü gibi şehrin önemli merkezi yerlerinde kaplıca ve spa hizmetleri veren oteller var. Kervansaray, Gönlüferah, Almira, Ramada, Divan Otel gibi otellerde hem Bursa’nın merkezinde konaklayıp aynı anda termal otelin avantajlarından yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda zengin tarihi dokusuyla dikkat çeken bu kenti gezme fırsatı bulabilirsiniz. Bursa’da daha ekonomik termal tatil yapmak isteyenler yeşil bitki örtüsüyle beğenilen Oylat’taki kaplıca otellerini tercih edebilir.Kırmızıya yakın rengiyle dikkat çeken Bursa’daki termal sular kas, kemik ve damar tıkanıklığı gibi hastalıklar için iyileştirici etkiye sahip özelliğiyle biliniyor.

Suyun özellikleri: Oylat kaplıcaları ağrılı sinir hastalıkları için çok faydalı. Çekirge kaplıcaları kadın rahatsızlıkları, cilt ve idrar yolu hastalıklarına iyi geliyor. Kent merkezindeki eski kaplıca suyunun kalp ve damar rahatsızlıkları ve kadın hastalıklarına iyi geldiği biliniyor.

2

 Afyon

Türkiye’nin kaplıca ve termal hizmeti veren en lüks otellerinin bulunduğu bölgelerin başında Afyon geliyor. Afyon’daki otellerin geneli oldukça lüks, birçoğunun kapalı havuzunda yüzerken, isterseniz dışarıdaki sıcak su havuzlarına geçiş yapabiliyorsunuz. Soğuk ve karlı kış günlerinde açık havadaki sıcak su havuzlarında yüzmek çok keyifli. NGWellness, Oruçoğlu, İkbal, Akrones, Korel gibi oteller hem konforlu konaklama seçeneği sunuyor hem de spa ve termal olarak zengin seçenekler barındırıyor. Bölgede bütçenize göre daha düşük fiyatlı otel seçenekleri de var. Oteller bölgesinde alışveriş yapabileceğiniz büyük bir outlet alışveriş merkezi de bulunuyor.

Suyun özellikleri: Kireçlenme, kadın hastalıkları, bel ve boyun fıtığı, osteoporoz, sindirim sistemi rahatsızlıkları, kas ağrıları gibi hastalıklara iyi geliyor. 60 derece sıcaklığındaki sular 40 derece ısıyla banyo kullanımına veriliyor.

3

Kütahya

Porseleni ile ünlü şehrimiz Kütahya çağlar boyu şifalı sularıyla da insanların sağlık bulmak için gittiği bir şehir olmuş. Uygun fiyatlı otel seçeneği çok. Simav, Gediz, Ilıca, Emet gibi ilçelerde termal tatili yapabileceğiniz oteller var. 9 tane Termal Turizm Merkezi bulunan Kütahya şifalı sulardan sağlık bulmak isteyenlere zengin seçenekler sunuyor.Kütahya’nın termal suları kas ve eklem rahatsızlığı kireçlenme romatizma rahatsızlıklarına iyi geliyor.

Suların özellikleri: Kütahya’da kaplıca merkezlerinin her birinin farklı özellikleri var. Ilıca kronik bel ve eklem ağrılarına, yumuşak doku hastalıklarına iyi gelirken, Gediz Murat Dağı Termal Bölgesi deri ve kadın hastalıklarının iyileşmesine yardımcı oluyor.

4

Pamukkale

Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanına bir de şifalı suları ekleyen Pamukkale hem gezmek hem de termal tatil yapmak isteyenler için en iyi yerlerden biri. Travertenlerin muhteşem manzarası, Hiarapolis gibi antik kentleri, seyahat etmek isteyenleri de cezbediyor. Fizik tedavi ve rehabilitasyon açısından faydalı kaynak sularına sahip Pamukkale’nin suyu, kalsiyum ve magnezyum açısından da oldukça zengin. Pamukkale’nin beyaz suyu gibi Karahayıt’ın kırmızı suyu da romatizmal hastalıklar başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geliyor.

Suyun özellikleri: 100 derece sıcaklığa kadar ulaşabilen Pamukkale kaplıcaları kalsiyum, magnezyum, bikarbonat açısından zengin.

5

Ankara

Bizans’tan bu yana insanlığın şifa bulmak için tercih ettiği Ankara kaplıcaları günümüzde de hizmet vermeye devam ediyor. Haymana, Kızılcahamam, Ayaş gibi ilçelerde eski ve yeni otel seçenekleri var. Magnezyum, sodyum, bikarbonat gibi mineraller açısından zengin bu bölgedeki sular mide rahatsızlıklarına, safra kesesi, böbrek gibi hastalıklara iyi gelmesiyle biliniyor.

Suyun özellikleri: Kızılcahamam kaplıcalarının 47 dereceyi bulan su sıcaklıkları karaciğer, mide ve safra rahatsızlarına iyi gelmesiyle biliniyor. Kalsiyum, sodyum ve magnezyum açısından zengin Beypazarı’ndaki sular karaciğer, mide ve safra kesesi rahatsızlıklarına şifa vermesiyle ünlü.

6

Eskişehir

Şifalı suları ve kaplıcalarıyla ünlü bir başka şehrimiz de Eskişehir. Merkez ve çevre ilçelerinde çok sayıda kaplıca merkezi var ve tabii bütçenize göre otel seçenekleri de. Hasırca, Kızılinler, Sivrihisar, Sakarıılıca, Çardak, Gümüşkonak, Ilıcaköy gibi merkezlerde bu özel suların şifasından faydalanabilirsiniz. MÖ Eski Yunanlı yazarların bile şifalı sularının özelliklerini anlattığı Eskişehir’de hem güzel bir kaplıca tatili yapabilir hem de şehrin her gün gelişen yeni yüzünü keşfe çıkabilirsin.

Suyun özellikleri:Romatizma rahatsızlıkları, sinir sistemi, böbrek ve idrar yolu, kadın hastalıkları, kalp ve damar rahatsızlıkları gibi hastalıklara iyi geliyor.

7

İzmir

İzmir’i sadece yazın gidilen turistik bir şehir olarak görmeyin, bu kent çağlar boyu sağlık turizmine hizmet vermiş. Plajıyla ünlü Ilıca’daki oteller kışın kaplıca hizmeti de veriyor. Balçova, Bergama, Çeşme, Şifne, Bademli, Seferihisar gibi bölgelerde yer alan kaplıcalar yüzlerce yıl insanların şifa bulmak için gittiği yerler olmuş. Balçova bölgesindeki suların romatizma ve deri hastalıkları gibi hastalıklara iyi geldiği biliniyor.

Suyun özellikleri: Deri rahatsızlıkları, solunum yolu hastalıkları, eklem iltihaplanmaları ve bazı romatizma hastalıklarına iyi geldiği biliniyor.

8

Not:Pandemi nedeniyle otellerin spa ve havuz hizmetlerinde değişiklikler olabilir. Bu konuyu gitmeden önce otelinize sormanızda yarar var.Pandemi döneminde otel konaklamalarında HES kodu istenebilir, HES kodu nasıl alınır sayfasından bilgi alabilirsiniz.