Türkiye'deki En İyi Bisiklet Rotaları

1

Hepimiz biliyoruz, gitmesek de görmesek de cennet ülkemizde gezilecek ve görülecek pek çok yer bulunmaktadır. İster arabayla, ister motosikletle, ister bisikletle gezin, gidilecek muhteşem rotalar, büyüleyici manzaralar, sizleri bekliyor. İlk başta bisikletle uzun ve zorlu bir rota olarak görünen her bir rota, tamamlandığında “Hepsine değdi” dedirtecek güzellikte. Sonuçta, konumuz tamamen bisiklet sürmek. Bisiklet sürme gücünüzü, yeni heyecan verici rotalarda gezmek için kullanmaktan daha keyifli ne olabilir? Yolda keşfettikleriniz, kesinlikle paha biçilemez birer anı olarak hafızalarınızda kalacak.

Yol boyunca duyacağınız kuş ve koyun sürülerinin sesleri eşliğinde, karşılaşacağınız muhteşem kır çiçeklerini, uçsuz bucaksız tarlaları, yemyeşil ormanları ve yosun kokan deniz manzaralarını aklınızdan çıkaramayacaksınız. Tek hissettiğiniz saçlarınızdaki rüzgâr ve keşfetmenin verdiği adrenalin. Gelin bisiklet sürerek doğanın kalbinden geçen Türkiye’de kısa ya da uzun birbirinden güzel bisiklet rotalarına bir göz atalım. Gezmek isteyenler için, güzel rotalardan bazılarını sizler için derledik.

2

Kapadokya’nın Eşsiz Güzelliği

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen turistik noktalarından biri olan Kapadokya, sadece balon turu yapılabilecek bir bölge değil. Sınırsız yürüyüşlerin, ATV, motosiklet ve bisiklet turlarının yapılabildiği, doğal güzellikleri ile insanı mest eden bir lokasyon. Peri bacalarının eşlik ettiği bir tura kimse hayır diyemez herhalde. Kızılçukur, Zelve, Paşabağı, Devrent, Avanos, Mustafapaşa ve Güvercinlik gibi 60 kilometreye yakın bir parkurdaki vadilerin arasında gerçekleşen eşsiz bir bisiklet turu, akıllardan çıkmayacak türden.

Doğanın Kalbinin Attığı Gökova Körfezi

Bodrum’dan başlayıp Ören üzerinden Gökova Körfezi’nin göz alıcı güzelliğine bisikletle ulaşmak mümkün. Hem de ne mümkün! Büyüleyici doğa güzellikleri ve insanın nefesini yenileyen temiz bir atmosfer eşliğinde, deniz ve yeşillikler arasında 100 kilometreyi aşkın bir mesafelik kıyı şeridinde, pedal çevirmek gibisi yok. Ayrıca Ören’e varmadan Mazıköy ve Çökertme yollarına girip yokuşlarda biraz da performans göstermeyi tercih edebilirsiniz. Şehirden uzak biraz taze hava almak, kimseye kötü hissettirmez, aksine yenilenmeye hazır olun. 

Likya Yolu’nda Unutulmaz Bir Deneyim

‘Işık Ülkesi’ olarak da adlandırılan Likya Yolu, Fethiye ile Antalya arasındaki rotaya verilen isimdir. Bu mesafe arasında yer alan farklı parkurlar seçilebilir ve Likya yolu 550 kilometreye kadar çıkarılabilir. Türkiye’nin ve dünyanın en uzun ve en iyi yürüyüş parkurları arasında seçilen Likya yolu, antik kentleri ve doğal güzellikleri ile bisikletçileri ve yürüyüş yapan kişileri mest edecek türden. Rotada Dalyan, Göcek, Fethiye, Kalkan, Kaş rotasına doğru yönlenebilir ve Olympos ya da Phellos Antik Kentleri ziyaret edilebilir. 

3

Karadeniz’in Baş Taçları Artvin, Rize ve Trabzon

Yeşillikler diyarı Karadeniz parkurları, bisiklet turlarının olmazsa olmaz rotalardan sayılır. Artvin’den başlayıp Hopa ve Rize üzerinden Trabzon’a kadar süren parkur, Karadeniz’in güzelliklerini gözler önüne seren inanılmaz bir rotadır. Karadeniz’in her renk cümbüşündeki yeşil ormanlarının ve vadilerinin üzerinden süzülen bisikletle dans, unutulmaz rotalar arasındaki haklı yerini alır. Yaklaşık 430 kilometrelik parkurda, çay bahçelerinin güzellikleri, gözünüzü kamaştıracak olursa biraz mola vermeyi ihmal etmeyin.

Çorum’un Gözbebeği Hitit Yolu

UNESCO logosunu taşımaya hak kazanan Hitit Yolu, yaklaşık 400 kilometrelik uzunlukta bisiklet ve yürüyüş parkuruna sahiptir. Hattuşa ve Alacahöyük ile Şapinuva tarihi noktalarının oluşturduğu ve Hitit antik kentlerinden geçen Hitit Yolu, kısa ve uzun pek çok yürüyüş parkuru ile bisiklet rotalarından oluşuyor. Eski göç ve ticaret yolları üzerinden tarih kokan bir atmosferde pedal çevirmeye ne dersiniz? Kendinizi eski zamanlarda hissetmeniz adeta an meselesi. Eğer merakınız varsa gitmişken 1,5 saatlik mesafedeki İncesu Kanyonu’nda rafting aktivitesini de deneyebilirsiniz. 

Yenice Ormanlarında Doğa Turu

Karabük’te bulunan Yenice Ormanları, Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından ‘Acil Korunması Gereken 100 Önemli Noktadan Biri’ olarak tanımlanmıştır. Yürüyüş parkurları ile yaklaşık 290 kilometreyi bulan bir bisiklet parkuru da Yenice Ormanlarının içerisinde yer almaktadır. Olması gereken uluslararası standartlardaki tabela ve işaretlerin yer aldığı ormanda, içiniz rahat bir şekilde turlayabilirsiniz. Toprak yolların oluşturduğu bisiklet rotasında, bu sürüşe uygun bir bisikletinizin olması, sürüşünüzü ve keyif almanızı rahatlatacaktır. 

4

Oksijen Bombası Kazdağları

Assos Antik Kenti gezdikten sonra Behramkale’den başlayan bisiklet turu, kıyı şeridinde devam ederek Edremit üzerinden içeri doğru Kaz Dağları tarafında sonlandırılabilir. Yaklaşık 195 kilometrelik parkurun başlangıcındaki Assos Antik Kenti’nde pek çok eski medeniyetin varlığını hissedebilirsiniz. Gelmişken antik kentin en yüksek bölgesi Athena Tapınağı’nı da görmeden dönmeyin. Dünyanın oksijen oranı en yüksek bölgelerinden biri olan Kazdağları’nda, bisiklet rotaları ve turu için Kazdağı Milli Parkı’ndan gerekli bilgiler alınabiliyor. 

Zorlu Bir Rota Van Gölü

‘Bisiklet kullanırken, zoru ve performansı severim’ diyenlerdenseniz Van Gölü parkuru, tam size göre. Yaklaşık olarak her gün yapacağınız 50 kilometrelik tur ile 430 kilometrelik Van Gölü çevresini tamamlayabilirsiniz. Zaman zaman düz, zaman zaman engebeli yolların bulunduğu rota için hazırlıklı gitmekte fayda var çünkü engebeli ve zorlu yollar, Van Gölü’nde sizleri bekliyor olacak. Dilerseniz Van Gölü çevresindeki Akdamar Adası, Ahlat, Muradiye Şelalesi, Şeytan Köprüsü gibi noktaları gezebilirsiniz. 

İstanbul’un Nefesi Belgrad Ormanları

İstanbul’a yakınlığı ile hafta sonları fazlaca kalabalık olabilen Belgrad Ormanları içerisinde, 20 kilometrelik bir bisiklet parkuru bulunuyor. Doğal bitki örtüsü içerisinde bisiklet kullanmak için İstanbul’dan uzak ama bir o kadar da yakın lokasyon, bisiklet kullanıcılarının adeta kurtarıcısıdır. Doğa ile iç içe, çiçeklerin, yeşilliklerin ve böceklerin arasında hiçbir şey düşünmeden bisiklet kullanmak gibisi yok. Farklı kuş türlerinin de barındığı ormanda, kendinizi bisiklete ve doğaya bırakın.

5

Manzaraların Güzelliği ile İzmir Körfezi

Dört tarafı ayrı güzellikteki İzmir şehrinin Çiğli Kuş Cenneti’nden başlayıp İnciraltı Kent Ormanı’na kadar süren sahil şeridinde bisiklet sürmek apayrı bir keyiftir. Yaklaşık 60 kilometrelik bir sürüş rotasından oluşan İzmir turu, kesinlikle denemeye değer. Mis gibi deniz kenarında pedallarken, hem şehrin göbeğinde hem de apayrı bir diyarda olduğunuzu unutmanız an meselesi. Sahil kısmında belirli noktalarda Büyükşehir’in sunduğu bisikletlerden faydalanmanız da mümkün.

Yeşilin Bin Bir Tonu ile Yedigöller Parkı

Güzel doğası ile akıllarda kalan Yedigöller Milli Parkı içinde özel bir bisiklet yolu olmasa da sağlam bir patika ya da dağ bisikleti ile keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. İnişli çıkışlı, kıvrımlı ve engebeli yollarda, hem eğlenceli vakit geçirebilir hem de eşsiz doğanın güzelliğinin tadını çıkarabilirsiniz. Farklı bitki türlerinin sardığı milli parkta, unutulmayacak fotoğraflar çekip bu deneyimi, unutulmaz anların arasına koyabilirsiniz. Yaklaşık 80 kilometreye yakın parkurda, Yığılca ilçesi, Hasanlar Barajı, Saklıkent Şelalesi gibi yerleri de gezebilirsiniz.  

Türkiye’nin En Büyük Adası Gökçeada

Çanakkale’ye bağlı eski adı İmroz olan Gökçeada kıyı şeridinin uzunluğu yaklaşık 95 kilometredir. Özellikle gün doğumunun ve batımının farklı bir lezzet verdiği Gökçeada, bisiklet parkuru açısından verimli sayılabilecek bir lokasyondur. Adadaki Tepeköy Çınaraltı, Dereköy, Marmaros Şelalesi gibi rotalardan geçmeyi ihmal etmeyin. Bisikletinizi alıp feribot ile Çanakkale’den bu güzel adaya ulaşabilirsiniz. Ayrıca dibek kahvesiyle meşhur Zeytinliköy, şirin mi şirin Bademli, kentsel sit alanı olan tablo gibi Kaleköy gibi güzellikleri de asla es geçmeyin.