Google+

Arama formu

TÜRKİYE'DEN BAŞVURARAK VİETNAM VİZESİ ALMAK

Daha önce bir çok seyahat sitesinde Vietnam vizesiyle ilgili yazılar okumuşsunuzdur. Tayland’dan, Laos’dan, Kamboçya’dan başvuranlar derken Vietnam vizesi tam bir kaosa dönüştü Türk vatandaşları için. Gelecek hafta gerçekleştireceğimiz mini Vietnam gezisi için yeşil pasaportlu olmadığımız ve vizeye ihtiyacımız olduğu için kolları sıvadık. Ve, çok zor, Türk vatandaşları için imkansız denen vizeyi Türkiye’den başvurarak tam bir haftada aldık. Böylece Türkiye’den Başvurarak Vietnam Vizesi Almak o kadar da zor değilmiş anladık. Aslında pasaportumuz Ankara’daki Vietnam konsolosluğunda sadece 24 saat kaldı. Neden 1 haftada aldık dediğimi yazının devamında anlayacaksınız.

TÜRKİYE'DEN BAŞVURARAK VİETNAM VİZESİ ALMAK

Türkiye’den Başvurarak Vietnam Vizesi Almak
Vietnam’a vize almanın önerilen birkaç yöntemi var. İlki her vizede kolaylık sağlayan sponsor bularak başvurmak. Vietnam’da yaşayan herhangi bir tanıdığımız ve sponsor olabilecek kimsemiz olmadığı için bu seçeneği çoktan elemiştik. Diğer bir yöntem iş vizesi almak. İş için gitmediğimiz bir yere iş vizesi almak da tercihimiz değil. Biz Vietnam’a gidecek olan çoğu kişinin başvurduğu yöntem olan yerel bir acenteden yardım aldık. Bir Schengen vizesi kadar bile maliyetli olmayan vizeyi nasıl bir hafta içinde aldık ona gelecek olursak durum şu: Vietnam vizesi alabilmeniz için en gerekli olan ve alması en zor olan şey, Vietnam Göçmen Bürosu'ndan alınan o ülkeye seyahat edeceğinizi gösteren belge. Bu belgeyi gidip siz alamayacağınız için orada bulunan bir acente sizin yerinize başvurmalı. Bunun için acenteye seyahat tarihlerinizi, uçak, otel rezervasyonlarınızı ve pasaport fotokopilerinizi göndermeniz gerek. Bizim ilk olarak anlaştığımız acente kısa süre sonra size vize vermiyorlar diye olumsuz dönüş yaptı. Pasaportunda Çin, USA, 10’a yakın Schengen ve İngiltere vizesi olan bizlerin vize alamaması saçma geldi ve başka bir acente arayışına girdik.

TÜRKİYE'DEN BAŞVURARAK VİETNAM VİZESİ ALMAK-1

Yeni bir acente bulur bulmaz yeniden aynı evrakları, yani pasaport fotokopilerimiz ile uçak ve otel rezervasyonlarımızı gönderdik. Yaklaşık 5 gün içinde Vietnam Göçmenlik Bürosu'ndan alınmış Confirmation Coupon'larımız geldi. Bu belge, ülkeye girişte göstererek vize almamıza yarıyor aslında. Fakat bu belge geldikten sonra ne yapmamız gerektiğini öğrenmek için biz, Ankara Vietnam Konsolosluğu'nu aradık. Konsolosluk çalışanları vize konusunda gerçekten çok yardımcı oluyorlar. İsmi lazım değil bazı ülkelerin konsolosluk çalışanları gibi işinizi zorlaştırmak için değil, işinizi kısa sürede halledebilmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Konsolosluk bize, dilersek göçmenlik bürosundan alınmış evrağı, pasaportlarımızı, başvuru formunu ve 2 adet fotoğraf göndererek vizeyi Türkiye’den de alabileceğimizi iletti. Türkiye’den vize almanın ücreti ise kişi başı 60 Euro. İstanbul’da yaşadığımız için evraklarımızı MNG kargo ile Vietnam Konsolosluğuna gönderdik. Yaklaşık 24 saat sonra vizelerimiz aynı kargo şirketiyle yola çıkmış ve elimize geçmişti. Göz korkutan Vietnam vizesi, doğru bilgiye ulaşmanız ve sizden binlerce lira talep eden aracı firmaların eline düşmediğiniz sürece oldukça kolay bir işleyişe sahip. Bu arada biz başvururken sadece kalacağımız süre için vize istediğimizden vize süremiz 3 gün. Daha uzun kalacaksanız ona uygun olarak başvurabilirsiniz. 3 günlük başvuru ile 1 haftalık başvuru arasında işlem açısından hiçbir fark yok.


Yazar Hakkında

ESRA ERSAL

Gidip Görmeli dediğim yerleri, tüm boş zaman ve tatillerimde giderek deneyimliyor, kendi fotoğraflarım ve videolarımla seyahatseverlere sunuyorum. Umuyorum beğenirsiniz :) 


alev kullanıcısının resmi
alev
Cum, 04/21/2017 - 13:07
Merhaba, Hangi acenteden confirmation coupon aldınız? Yanlış bir acenteye gitmemek için sizin kullandığınız acenteyi kullanalım.