Türkiye'nin Gizli Cennetleri

Adrasan Koyu - Antalya  

Adrasan, Kumluca’ya yakın doğal güzelliklere sahip bir yerleşim birimidir. Gezi tekneleri çevredeki koylara günübirlik turlar düzenliyorlar. Adrasan'a 1 saat uzaklıktaki Suluada, Sazak ve Ceneviz koyları teknelerin uğrak yerleridir. Adanın batısındaki mozaik görünümlü siyah ve beyaz taşlarla bezeli kumsalda denize girebilirsiniz. Yöre, Helenistik Çağ'dan izler taşıyor. Sörf ve su kayağı gibi aktivitelere kucak açan koyun 25 metre sualtı görüş mesafesinin olması, balıkadamları yöreye çekiyor.

1

Fırtına Vadisi - Rize

Fırtına Deresi, Doğu Karadeniz'deki akarsulardan biri olup, Kaçkar Dağları'nın Karadeniz'e bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesiyle oluşmuştur. Ardeşen'in yaklaşık 2 km batısında Karadeniz'e dökülen Fırtına Deresi, 57 km uzunluğundadır. Çay bahçeleri içerisinden geçen, üzerindeki kemer köprülerle süslü Fırtına Deresi, raftinge elverişli parkurlara sahiptir. Gür ormanları, endemik bitki türleri ve barındırdığı yabani hayat ile kendine has bir oluşumdur. 

Hamsilos Koyu - Sinop

Sinop il merkezine 17 km uzaklıkta bulunan Hamsilos, halk arasında fiyort olarak da bilinmektedir çünkü koy buzul aşındırması sonucu oluşmuştur. Koydan içeri girdikçe etraf ormanlaşır. Hamsilos, Karadeniz’in Gökovası olarak da bilinir.  

2

Gelidonya Feneri - Antalya

227 metre ile Türkiye'nin denizden en yüksekteki feneri olma özelliğini taşır. Fenerin bulunduğu mevkiye gidebilmek için Antalya'nın Kumluca ilçesinden  6 km’lik yolu takip etmek gerekiyor. Zümrüt yeşili deniziyle ve antik kent kalıntılarının ardından bir patikanın başlagıcındaki feneri gösteren tabelaya geliniyor. 

Kito Yaylası - Trabzon

Kito Yaylası'nın aşağısı ormanlık, üst kısımları ise çayırlıktur. Yayla, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinden Çat’a giden yol üzerindedir. Burada konaklama için bir pansiyon da mevcuttur. 

Spil Dağı - Manisa

Spil Dağı, Manisa merkezden 24 km uzaklıktadır. Spil dağı Manisa ile özdeşleşmiş, tarih, mitoloji ve flora bakımından çok zengin bir dağdır. Aynı zamanda yılkı atları, kanyonları ve doğal mağaraları ile de çok meşhurdur. Dağın coğrafi avantajları bazı sportif aktivitelere olanak sağlar; yamaç paraşütü, dağcılık, yürüyüş (trekking), bisiklet, enduro, mağara, kanyon ve off road gibi... 

3

Valla Kanyonu - Kastamonu

Pınarbaşı ilçesinin Muratbaşı Köyü sınırları içerisinde bulunur. Kanyonun ilçeye uzaklığı 26 km’dir. Muratbaşı Valla Mahallesi'ne kadar stabilize bir yoldur, kanyona kadar olan 1.5 km'lik kısmı ise orman içi patika yoldur. Sarp kayalıklarla çevrili kanyonun bazı bölümlerine gün ışığı ulaşmıyor ve teknik malzemesiz kanyon geçilemiyor. Kanyon kendi içinde zengin bir bitki örtüsü, göletler, şelaleler ve yabani hayatı barındırıyor.

Karagöl - Artvin

Şavşat Karagölü’nün etrafı köknar ormanlarıyla ve dağlarla çevrilidir. Gölün içinde yer alan patikalar, doğa tutkunları tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Aynı zamanda göl; vaşak, boz ayı ve dağ keçilerine de ev sahipliği yapmaktadır. 

Yörük Köyü - Karabük

Safranbolu’ya 11 km uzaklıktaki bu “Müze Köy”e Safranbolu-Araç karayolu üzerinden gidilmektedir. Kültür Bakanlığı tarafından 1997 yılında gerçek bir Türk-Türkmen Köyü oluşu ve tarihi yapılarının görkemi sebebiyle koruma altına alınmıştır. Konakların birçok farklı özellikleri var. Örneğin bu konaklar hiçbiri diğerinin önünü kapatmayacak şekilde yerleştirilmiş, pencereler birbirini görmezmiş, genelde alt kat ahır, üst katlar ise oturacak yer olarak kullanılıyormuş. Ahır aynı zamanda doğal bir ısıtma görevi yapıyormuş.

Borabay Gölü - Amasya

Bir heyelan gölü olan Borabay Gölü yüksek ağaçların gölgesi suya vurduğunda oluşturduğu görüntüden dolayı yöre halkı tarafından Aynalı Göl olarak da anılmaktadır. Gölün etrafında gürgen, kayın, kestane, sarıçam ve karaçam ormanları vardır. Gölde sandalla gezinti yapılabilir ama yüzmek ve avlanmak yasaktır. Göl etrafında yürüyüş yapmak da mümkündür. 

4