Uçaklarda 2018 Wi-Fi Raporu

Günümüzde internet kullanımı artık vazgeçilmez bir hal aldı. Nereye gidersek gidelim cebimizdeki telefonlarımızdan veya bilgisayarlarımızdan dünyanın dört bir yanına rahatlıkla ulaşıyor, bilgileniyoruz, eğleniyoruz, saatlerce vakit geçiriyoruz. İnternetsiz bir ortamı hayal etmek nerede ise imkânsız. Ama bunun belki de tek sınırlandığı yer uçaklarla yaptığımız seyahatler. Uçak içinde kapalı kaldığımız saatlerde bu dünyadan uzak kalmak birçoğumuz için hem bir yalnızlığa hem de çaresizliğe yol açıyor. Ancak, uçak içinde yolculara sunulan Wi-Fi hizmeti ile bu durum yavaş yavaş değişmeye başladı. Uçuş içerikli ticarî ürünler, hizmetler sunan ve çeşitli raporlar yayınlayan www.routehappy.com adlı web sayfası geçtiğimiz günlerde 2018 Wi-Fi Raporu’nu yayınladı. Bu rapora göre uçak içi Wi-Fi hizmeti ve kullanımı geçen seneye göre % 17 (*) artmış. Raporda yer alan birçok ilginç bilgi ve grafik bulunuyor.

Bu ilginç bilgilerin bazıları şunlar:

 • Dünya genelinde 82 havayolu şu anda uçaklarında Wi-Fi hizmeti sunuyor,
 • 2017 yılında 70 havayolu Wi-Fi hizmeti sunarken, 2018 de 12 yeni havayolu daha bu hizmeti sunmaya başladı.
 • Dünya çapındaki uçuşların (*) % 43 ünde Wi-Fi imkânı sunuluyor.
 • ABD havayolu şirketlerinin (*)  % 86'sında Wi-Fi imkânı sunuluyor.
 • ABD dışındaki havayolu şirketlerinin (*)  % 32'sinde Wi-Fi imkânı sunuluyor.
 • En geniş Wi-Fi imkânı sunan üç havayolu sırasıyla Delta, American ve Emirates.
 • Tüm uçuşlarında Wi-Fi imkânı sunan havayolu Icelandair, Southwest ve VirginAtlantic havayolları,
 • Uzun mesafeli uçuşların tamamında Wi-Fi imkânı sunan 13 havayolu şirketi Air Europa, Delta, Emirates, Etihad, Eurowings, EVA Air, Iberia, Kuwait, Lufthansa, SAS, Scoot, United ve Virgin Atlantic.
 • Üç sınıfa ayrılan Wi-Fi imkânının advance media streaming olarak tanımlanan “en ileri ve hızlı” halinin kullanılma oranı (*) %16.
 • Sınırlı media streaming ve sörf imkânı olan ve “daha iyi” olarak sınıflandırılan halinin kullanım oranı (*) % 57,
 • Media streaming imkânı olmayan, sadece basit sörf imkânı sağlayan ve “temel” olarak sınıflandırılan halinin kullanım oranı (*) % 27.

(*) ASM: Verilen yüzdesel ifadelerin hesaplanmasında hava yolu endüstrisinin temel verilerinden olan yolcu taşıma kapasitesi verisi kullanılmıştır. Bunun da hesaplanması satışa sunulan koltuk sayısı ile uçulan mesafenin (mil ya da kilometre) çarpılmasıyla bulunur Available seat miles (ASM) veya Available seat kilometers (ASK) olarak bilinen bu verinin hesaplanma şeklinin örneği 200 koltuklu bir uçağın 2.500 mil uçuşunda 500,000 ASM dir.

Etiketler

Oğuz Otay

Yazar Hakkında

Oğuz Otay

Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Diyarbakır havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikt